ورود به «کویر لوت» ممنوع نشده است

فرداد پرواز

15 آبان 1396


معاون گردشگری کرمان گفت: ما ورود به لوت را محدود نکردیم؛ اصلا بحثی با عنوان ممنوعیت یا محدودیت سفر به این بیابان که ثبت جهانی شده، مطرح نیست. موضوعِ ما فقط سامان‌دهی تورهای غیرحرفه‌ای و غیرمجاز در این منطقه است، تورهایی که با افراد ناآشنا و نابلد اجرا می‌شود و مشکلاتی را بوجود می‌آورند.

اواخر هفته گذشته انتشار خبرهایی از کویر جهانی لوت، نگرانی‌هایی را از باب محدود کردن ورود و خروج به این منطقه‌ی رازآلود که در چند سال اخیر برخی مسافران اش را بلعیده، ایجاد کرد. جمعیت مسافرانی که به بیراهه‌های این کویرِ کمتر شناخته‌شده قدم می‌گذارند، هر سال درحال افزایش است؛ کویری که بخش‌هایی از آن زمانی گذرگاه قاچاقچیان بود.

به همین خاطر حریم نظامی در آن تعیین و مناطقی از آن مین‌گذاری شد، مین‌هایی که در سال‌های اخیر جان برخی گردشگران را به مخاطره انداخت. اکنون با گسترش سفر به دل لوت، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان خبر داده که ورود تورهای فاقد مجوز به بیابان لوت ممنوع است و برپایی تورهای گردشگری به این مقصد باید در چارچوب قوانین پایگاه ثبت جهانی بیابان لوت باشد.

اما قضیه به همین دستور ختم نشد، دستگیری یکی از راهنماهای حرفه‌ای لوت در اواخر هفته گذشته، که اتفاقا از نیروی انتظامی برای اجرای این تور مجوز داشت و مستندات آن را ارائه کرده، جنجال‌هایی را به پا کرد.

همایی‌راد، مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری کرمان پیرو این اتفاق به حریم‌های تعیین شده برای ورود به کویر لوت اشاره کرده و گفته بود: این کویر بر اساس مصوبات امنیتی و ملاحظات ایمنی به سه بخش سبز (ورود آزاد)، نارنجی (نیازمند مجوز و با هماهنگی) و قرمز (ممنوعه) تقسیم شده و هرگونه ورود بدون مجوز به مناطق نارنجی و قرمز می‌تواند مخاطرات جدی برای امنیت گردشگران به دنبال داشته باشد.


tnews.ir