ورود الواح هخامنشی به ایران

فرداد پرواز

5 تیر 98


با وجود همه برنامه‌ریزی و حرف و حدیثی که پشت الواح هخامنشی بود، محمدحسن طالبیان - معاون میراث فرهنگی سازمان میراث‌فرهنگی و گردشگری- در نشست خبری دوشنبه ۳۰ اردیبهشت اعلام کرد تا کنون فقط مجوز ۱۷۸۰ لوح هخامنشی را برای بازگشت به ایران صادر کرده است. پس از این اعلام، علاوه بر اعتراض رسمی معاونت میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، وکلای سازمان و وزارت امور خارجه نیز علت صدور این مجوز با این تعداد اثر پیگیری می کنند. ابراهیم شقاقی -مدیر کل حقوقی سازمان میراث‌فرهنگی و گردشگری- گفت:

بحث ما این بود که دانشگاه شیکاگو همه الواح را یک‌جا تحویل بدهد، اما آن‌ها از همان ابتدا قصد داشتند الواح را قسمت به قسمت تحویل دهند، شاید برداشت‌ها از صحبت‌های معاون میراث‌فرهنگی اشتباه بوده است. وی با تاکید بر اینکه آنچه که اکنون اتفاق افتاده، این است که باید یک بخش از الواح را همراه با یکی از کارمندان شیکاگو ارسال کنند، بیان کرد:

در حال هماهنگی مباحث مربوط به ویزا با وزارت امورخارجه هستیم تا این اتفاق رخ دهد، در نامه‌ای به وزارت امور خارجه، اعلام کردیم که آن طرف (دانشگاه شیکاگو و فرد همراه با الواح) آماده است ویزا باید برای او فرستاده شود تا الواح به ایران بیاید، بنابراین زمانی که ویزا آماده و به مقصد فرستاده شود، بخش نخست الواح به ایران مسترد می‌شود.