هفدهمین کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری در ایران

فرداد پرواز

میزبانی ایران از راهنمایان گردشگری دنیا که با خود مهمانان جهانی می‌آورند


11دی1395


میزبانی ایران از راهنمایان گردشگری دنیا که با خود مهمانان جهانی می‌آورند

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی راهنمایان گردشگری گفت: در رقابت با دانمارک و سنگاپور ، ایران میزبان هفدهمین کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری شد و آمدن ۳۰۰ راهنمای گردشگری از ۴۰ کشور جهان، یعنی ایران امن است و این مهمانی جهانی برای کشورمان مفید و سود سرشاری دارد.

آرش نورآقایی" یکی از جهانگردان و راهنماهای گردشگری ایرانی در دنیا است که در کوله‌بار 15 ساله سفرهای خود کارنامه‌ای بیش از 250 سفر خارجی به 39 کشور جهان را دارد و ایران را نیز به‌خوبی گشته است کما اینکه معتقد است 5 برابر آن چیزی که در ایران سفر کرده است هنوز دیدنی‌های متعدد ایران را ندیده است.

حال به‌فراخور نزدیک شدن به رویداد بین المللی برگزاری هفدهمین کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری از تاریخ 6 لغایت 18 بهمن ماه، با این مدرس گردشگری در گفت‌وگوی تفصیلی در زمینه‌های متعددی از جمله مشکلات راهنمایان گردشگری، مشکلات سفر در ایران و جهان، فرهنگ گردشگری، انتظارات از مسئولان و نهادها برای هم‌افزایی در عرصه گردشگری و ده‌ها سوژه و مورد دیگر مطرح شد که در مطلب پیش رو به برنامه‌های هفدهمین کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری پرداخته می‌شود.

لطفا از برنامه‌های هفدهمین کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری به میزبانی ایران و اتفاقات خوبی که قرار است رخ دهد توضیح دهید

نورآقایی ، راهنمایان ایرانی در واقع تشکل‌هایی را به وجود آوردند که یکی از آنها کانون انجمن‌های صنفی راهنمایان گردشگری سراسر کشور است که یک فدراسیون یا کانونی است که انجمن‌های صنفی ای که در استان‌های مختلف به وجود آوردند را دور هم جمع می‌کند. این کانون عضو فدراسیون جهانی راهنمایان گردشگری است که می‌شود (WFTGA)یعنی فدراسیون انجمن‌های صنفی راهنمایان گردشگری جهانی.

این فدراسیون هر دو سال یکبار گردهمایی را در یکی از کشورها طی یک پروتکل یا مراسمی انتخاب و برگزار می‌کند که به دست آوردن میزبانی چندان هم ساده نیست. از آن سخت‌تر خود میزبانی برگزاری و اجرای این پروتکل است. ما در ایران درباره این تشکل که توضیح دادم یک گردهمایی را هم سالیانه برگزار می‌کنیم که روز21 فوریه است که برابر است با 2 اسفند که امسال در روز 3 اسفند برگزار می شود.

ما 9 سال است که گردهمایی راهنمایان گردشگری را در یکی از استان‌ها برگزار کردیم که تاریخچه آن مستند است.

برگزاری هفدهمین کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری به میزبانی ایران چه دستاوردی برای کشورمان به ارمغان می آورد؟.

نورآقایی، سوال خوبی کردید، زیرا برخی‌ها به این برنامه نقدهای خاصی داشتند البته ما چشم و گوش مان را بستیم و کار را جلو بردیم . حداقل این است که الان نزدیک 2 سال است که اسم ایران روی صفحه یک فدراسیون جهانی راهنمایان گردشگری می‌آید.همین الان شما سایت جهانی را باز کنید و به خبرتان ضمیمه کنید. اسم ایران می‌آید. چون ما با هوشمندی اسم ایران را در لوگوی خود گذاشتیم. و حالا این لوگو حدود 2 سال است که در سایتی قرار گرفته که یکی از مهمترین سایت‌های راهنمایان گردشگری دنیا و یکی از سایت‌های معتبر جهانگردی جهان محسوب می‌شود و همه 200 هزار راهنمایان گردشگری دنیا که به آن نگاه می‌کنند این سایت را می‌بینند..

همچنین خبرهای بسیار زیادی در مورد راهنمایان گردشگری به خاطر همین اتفاق در کشور ما اتفاق افتاد که باعث شد صنف راهنمایان گردشگری در ایران خیلی بیش از پیش با هویت بهتری مطرح شود که این باعث می‌شود ما بتوانیم نظر مدیران دولتی و نمایندگان محترم مجلس را جلب کنیم برای اینکه بتوانیم کاری کنیم که مثلاً بیمه راهنمایان گردشگری که بیمه ای ندارند حل شود زیرا از این لحاظ دچار مشکل هستیم یا قراردادی که ممکن است دفاتر خدمات مسافرتی با آنها نبندند و همچنین حقوق پایه راهنمایان گردشگری را با قدرت بیشتری پیگیری کنیم، یعنی از لحاظ صنفی برای راهنمایان گردشگری این میزبانی می‌تواند بسیار مفید واقع شود..

همچنین اتفاق بعدی این است که از لحاظ تبلیغاتی نیز یک سایتی در دنیا مطرح است به نام گاید ادوایزر که ما یک تفاهم نامه ای بستیم تا لوگوی آنها را در سایت خود داشته باشیم و آنها هم لوگوی ما را در پروفایل همه راهنمایان گردشگری که می‌آیند در اینترنت خود را پرزنت می‌کنند تا کسی بیاید از خدمات آنها استفاده کند لوگوی ما نیز در پروفایل آنها قرار گیرد. این خیلی مهم است که فرد استرالیایی است بعد آقایی می‌خواهد از فرانسه برود استرالیا؛ و قصد دارد با یک راهنمایی سفر کند ولی بعد برود پروفایل ایران را مشاهده کند. من همیشه می‌پرسم که ما چقدر باید خرج می‌کردیم که چنین اتفاقی را رقم بزنیم و این کار تبلیغاتی بزرگی برای گردشگری ایران است.


https://www.tasnimnews.com/