هر گردشگر معادل 30 بشکه نفت

فرداد پرواز

20 تیر 1396


هر گردشگر حدود ١٢٠٠ دلار معادل ٣٠ بشکه نفت، درآمد ارزی به کشور وارد می‌کند. این موضوع را مدیرکل دفتر آمارهای فرهنگی، بازرگانی و خدمات مرکز آمار ایران عنوان کرده است. محمدحسین پیمان این میزان درآمد را نشان‌دهنده اهمیت گردشگری در اقتصاد کشور به‌ویژه با رویکرد اقتصاد مقاومتی و عدم وابستگی به نفت دانسته است.

روزنامه «شهروند» نوشت: این موضوع در حالی از سوی این مقام مسئول عنوان می‌شود که کارشناسان و صاحب نظران همواره بر این مسأله تأکید کرده‌اند با توجه به جاذبه‌های تاریخی و طبیعی متعددی که در ایران وجود دارد، می‌توان واردات گردشگر را جایگزین صادرات نفت کرد و از این راه، علاوه بر اشتغالزایی درآمدهای ارزی خوبی را نصیب کشور کرد.

پیمان در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این‌که ١٦‌ درصد از جمعیت جهان یعنی حدود ١,٢‌ میلیارد نفر گردشگر هستند، گفت: در این میان حدود ٢٢٠‌ میلیارد دلار هزینه حمل‌ونقل این تعداد گردشگر ،در جهان است. پیمان درعین‌ حال تأکید کرد که نقش آمار و اطلاعات در این عرصه بسیار مهم است؛ چراکه گردشگری با راهبرد و به‌طور استراتژیک در استان‌ها باید برنامه‌ریزی شود.

او در ادامه به آخرین نتایج طرح‌های آمارگیری مرکز آمار ایران در مورد مقوله سفر اشاره و تصریح کرد: سالانه ٥٥‌درصد خانوارها در ایران سفرهای داخلی و ١.٣٦درصد از آنها در هر فصل، سفرهای خارجی دارند. همچنین ٥٧‌درصد خانوارها در سفرهای داخلی اقامت شبانه داشته و ٦٣‌درصد از آن در خانه آشنایان و اقوام خود اقامت می‌گزینند.

به گفته پیمان، ٧٧ ‌درصد از سفرها جنبه تفریحی و ١١‌درصد آنها جنبه گردشگری سلامت دارد. این مقام مسئول مسافر پذیرترین استان‌ها را، استان‌های گیلان، مازندران و خراسان‌رضوی و مسافر فرست‌ترین استان‌ها را استان‌های تهران و گیلان ذکر کرد.


http://tnews.ir