نکات کاربردی در هنگام سفر با سالمندان

نکات کاربردی در هنگام سفر با سالمندان

سفر با افراد مسن فوت وفن خاص خود را دارد و برنامه ریزی این نوع سفر با سایر سفر ها تا حدودی متفاوت است. اگر می خواهید در سفر بعدی پدر و مادرتان را به همراه ببرید، با چالش های متعددی روبرو خواهید شد. این جا برایتان نکاتی را یادآور می شویم که در انتخاب نوع سفر و در حین سفر با سالمندان به کار شما خواهند آمد تا در انتها، همگی شادمان و سلامت از سفر به خانه بازگردید. با 2Safar همراه شوید.

از خدمات all-inclusiveاستفاده نمایید

هنگامی که با سالمندان به سفر می روید، مجموعه های تفریحی all-inclusive، انتخاب فوق العاده ای خواهند بود. به این دلیل که در این مجموعه ها انواع مختلف برنامه های تفریحی، شیوه های مختلف اقامتی از جمله اتاق، سوییت یا ویلا و تنوع غذایی بیشتری فراهم است تا تمامی اعضای خانواده را خشنود سازد. این مجموعه ها الزاماً گران نیستند. تعداد زیادی مجموعه های توریستی بسیار خوب و با قیمت مناسب در نقاط مختلف دنیا در دسترس شما هستند. بعلاوه، در بعضی فصول سال می توانید با قیمت مناسبی در مجموعه های گران تر نیز اقامت گزینید. در این گونه مجموعه های توریستی مسن تر ها می توانند با کلاس های آشپزی سرگرم باشند، خردسالان خانواده از آب بازی در استخر لذت ببرند و بزرگسالان از تفریحات شبانه استفاده کنند. حتی گردش های خارج از مجموعه نیز می توانند برای گروه های سنی مختلف خانواده سرگرم کننده باشند.

2safar

با کشتی تفریحی سفر کنید

اگر می خواهید با سالمندان به نقاط متعددی سفر کنید و در عین حال حوصله و وقت برنامه ریزی برای تمام جزئیات سفر را ندارید، کشتی های تفریحی انتخاب مناسبی برای شما خواهند بود. فقط حتماً پیش از عزیمت از نکات طلایی سفر با کشتی تفریحی آگاه باشید(در سایر مقاله ها به این نکات می پردازیم). در سفر با کشتی تفریحی به راحتی می توانید از شهرها و نقاط مختلف بازدید کنید و سپس برای غذا و استراحت و تفریح به کشتی خود بازگردید بدون اینکه نیاز به جابجایی وسایل خود از این هتل به آن هتل داشته باشید. مسلماً این شیوه سفر وقتی که سالمندی به همراه دارید بسیار مطلوب خواهد بود.

2safar

گروه همسفران خود را به تناسب انتخاب کنید

مجموعه های توریستی یا کشتی تفریحی ای را انتخاب کنید که مخصوص بزرگسالان و خانواده ها هستند. بدین ترتیب خانواده ها از قسمت های پر جنب و جوش تر استفاده خواهند کرد و سالمندان می توانند هر زمان که خواستند از هیاهوی قسمت های خانوادگی لذت ببرند و هر زمان که نیاز به استراحت و آرامش بیشتری داشتند از قسمت های خلوت تر استفاده نمایند. یا اینکه با گروه هایی سفر کنید که فقط مخصوص خانواده ها هستند. در این گروه های سفری معمولاً فعالیت ها متناسب با گروه های سنی مخاطب انتخاب می شوند و همه می توانند بنا به خواست و سلیقه ی خود از آن ها لذت ببرند. می توانید از قبل لیست مهمانان را با آژانس چک کرده و از حضور افراد سالمند و هم سن و سال همسفران سالمند خود مطمئن شوید.

2safar

امکانات را بررسی کنید

مقاصدی را انتخاب کنید که راه رفتن در آن ها راحت و دسترسی آسان به وسایل نقلیه ی عمومی مقدور باشد. می توانید پیش از سفر در اینترنت جستجو کنید. بسیاری از شهرها امکانات مناسبی برای معلولین ندارند و اگر می خواهید با یک مادربزرگ ویلچر سوار سفر کنید انتخاب خوبی برایتان به شمار نمی روند.

2safar

نزدیک تر به طبقات همکف باشید

در سفر با سالمندان همواره باید برای موقعیت های اضطراری مختلف آماده باشید. توصیه می شود که در هتل ها و سایر مکان های اقامتی در دو طبقه ی بالای لابی اقامت کنید تا در شرایطی که آسانسور از کار می افتد دسترسی راحتی به بیرون داشته باشید. حتی می توانید درخواست اقامت در اتاق های نزدیک به آسانسور را بدهید. اگر با اتوبوس سفر می کنید حتما توجه داشته باشید که یک پله کمکی برای سوار و پیاده شدن سالمندان موجود باشد و بعلاوه خودتان یا راننده در سوار و پیاده شدن به وسیله نقلیه آن ها را یاری نمایید.

2safar

بیمه مسافرتی داشته باشید

هیچ گاه از بیمه ی مسافرتی غافل نشوید، به خصوص وقتی که با سالمندی به سفر می روید. حتماً توجه داشته باشید که بیمه مسافرتی پوشش مناسبی داشته باشد. بعضی از آن ها هم در خارج از کشور فقط موقعیت های اورژانس را تقبل می کنند. پیش از سفر حتماً بررسی کنید تا اگر چنین شرایطی در بیمه سلامت سالمندان برقرار بود، بیمه ی سفری با پوشش گسترده تری خریداری نمایید.

2safar

داروهای لازم را به همراه داشته باشید

بررسی کنید که سالمندان همراهتان چه داروهایی و با چه دوزی و چه هنگام مصرف می کنند و شرایط نگهداری دارویشان چیست. برای مثال اگر دارویی دارند که لازم است در شرایط سرد نگهداری شود، اطمینان حاصل کنید که دسترسی به یخچال یا مینی بار برایشان فراهم باشد. همچنین برای اینکه خیال تان راحت تر باشد می توانید یک فلاسک یا یخدان کوچک برای سفرهای طولانی یا برای مواقع مورد نیاز به همراه داشته باشید. بهتر است در سفرهای طولانی مدت تر نسخه ی تجویزی پزشک از داروهای مورد نیاز را به همراه ببرید تا در صورت لزوم ارائه نمایید.

2safar

بنیه و توان آن ها را مد نظر داشته باشید

نکته آخر این که توان فیزیکی سالمندان همراهتان را در نظر داشته باشید و فعالیت های سفر را متناسب با استقامت بدنی آن ها انتخاب کنید. سالمندان عزیز را چندان هم دست کم نگیرید. چه بسا سفرهایی که در آن ها شاهد بوده ایم سالمندان پا به پای بقیه شهرها را در می نوردند و در برنامه های شادی و پایکوبی با دیگران همراهند.

2safar