نکاتی در ارتباط با سفر به نقاط مرتفع

نکاتی در ارتباط با سفر به نقاط مرتفع

حتماً لازم نیست به کوهنوردی بروید که تحت تأثیر ارتفاع قرار بگیرید. بسیاری از مقصد های محبوب سفر در دنیا در مکان هایی با ارتفاع زیاد از سطح دریا واقع شده اند. مثلاً بوگوتا، ماچوپیچو و لا پاز شهرهایی کاملاً مرتفع هستند، طوری که ممکن است در آن ها دچار تنگی نفس، سرگیجه و کم آبی شوید. در این مقاله به نکاتی مهم در ارتباط با سفر به شهرهای مرتفع می پردازیم. اینکه چگونه در سفر به مکان هایی با ارتفاع بیش از هشت هزار فوت از سطح دریا سالم و پر انرژی بمانید. با 2Safar همراه باشید.

در مورد مقصد خود اطلاعات کافی کسب کنید.

چه برای ماجراجویی به تبت می روید و چه قصد پیاده روی طولانی در نپال را دارید، پیش از هر چیز باید مقصد خود را به خوبی بشناسید و بدانید ارتفاع چه تأثیراتی بر روی بدن شما می گذارد. شما باید در سفر به یک مکان مرتفع زمان بیشتری را به تحقیق سپری کنید و بی گدار به آب نزنید. مکان هایی مثل بوگوتا یا لا پاز با وجودی که در ارتفاع واقع شده اند خیلی پستی و بلندی ندارند و شما تمام مدت تقریباً در ارتفاع ثابتی خواهید بود. برخی دیگر از مکان ها دارای فراز و فرود زیادی هستند. این ها اطلاعاتی است که باید قبل از سفر به دست آورده و با توجه به آن ها تصمیم گیری کنید.

2safar

از قبل ورزش کنید و روی تناسب اندام خود وقت بگذارید.

اگر چه افراد ورزشکار و فیت نیز تحت تأثیر ارتفاع قرار می گیرند اما وضعیت خوب بدنی آن ها کمک می کند به سرعت با شرایط سازگار شوند. اگر قصد ماجراجویی، سفر به کوهستان ها و نقاط مرتفع را دارید بیش از هر چیز باید به فکر تناسب اندامتان باشید. منظور ما این نیست که حتماً با سیکس پک به این مکان ها سفر کنید! ولی حداقل مدتی را به تمرین ایروبیک بگذرانید تا بدنتان شرایط بهتری پیدا کند.

2safar

آب فراوان بنوشید.

در ارتفاع بدن شما آب زیادی از دست می دهند و بیشتر از مواقع دیگر دچار کم آبی می شود. از یک هفته قبل از سفر به یک نقطه ی مرتفع شروع به نوشیدن آب فراوان کنید و در مقصد نیز مرتب آب بنوشید. سعی کنید بیش از چهار لیتر آب در روز بنوشید تا وضعیت بدنی خود را رو به راه نگه دارید.

2safar

از نوشیدنی های الکلی و حاوی کافئین اجتناب کنید.

الکل هیچ گاه خیر و برکتی برای بدن ندارد و ضرر هایش فراوان است. اما این ضرر ها در ارتفاع تشدید می شوند و به بدن شما آسیبی بیش از همیشه می زنند. الکل به طور کلی باعث دیهیدراته و کم آبی بدن می شود و با حضور در ارتفاع این تأثیر منفی بدتر شده و شما آب زیادی از دست خواهید داد که می تواند برای سلامتی تان خطرناک باشد. نوشیدنی های حاوی کافئین نیز تأثیر مشابهی بر بدن دارند و بهتر است از نوشیدن قهوه ی روزانه تان در سفر به نقاط مرتفع صرف نظر کنید.

2safar

بیشتر از معمول غذا بخورید.

این شاید یک وجه مثبت حضور در نقاط مرتفع باشد. به خصوص اگر فردی باشید که مراقب کالری دریافتی بدن خود هستید، هنگام سفر به ارتفاعات می توانید با خیال راحت بیشتر از معمول غذا بخورید چون بدن در ارتفاع به کالری بیشتری نیاز دارد. بهتر است سوخت مازادی که بدن شما نیاز دارد از کربوهیدرات های پیچیده و غذاهایی که به آهستگی هضم می شوند تأمین شود.

2safar

در وعده های کوچک اما متعدد غذا بخورید.

در ادامه ی نکته ی قبل در ارتباط با خوردن غذا، غذای خود را تقسیم به وعده های متعدد کنید و مثلاً به جای سه بار در روز پنج یا شش بار در روز غذا بخورید. حجم وعده ها را کاهش دهید اما به طور کلی بیشتر از معمول بخورید.

2safar

روزهای اول زیاد سخت نگیرید.

فراموش نکنید چند روزی طول می کشد تا بدن به تغییر ارتفاع عادت کند. اگر احساس نفس تنگی می کنید نگران نشوید. بعد از چند روز همه چیز روال عادی پیدا می کند و حال جسمانی تان بهتر می شود. بهتر است اگر سفر شما شامل فعالیت های بدنی می شود آن را روز های اول انجام ندهید و دو سه روزی صبر کنید. مثلاً در سفر به ماچوپیچو بهتر است حداقل دو روز در مقصد استراحت کرده و سپس پیاده به سمت سرزمین اینکاها بروید.

2safar

قبل از سفر با دکتر خود مشورت کنید.

برای جلوگیری از بیماری حضور در ارتفاع داروهایی با نسخه وجود دارد. اگر در این رابطه نگران هستید قبل از سفر با پزشک خود مشورت کرده و از او بخواهید دارویی برایتان تجویز کند. البته ما هشدار می دهیم که اگر چه داروهایی مثل ایپوبروفن بسیاری از تأثیرات منفی حضور در ارتفاع را در بدن تعدیل می کنند، اما ممکن است موجب سردرد شوند. توصیه ی ما استفاده از درمان های خانگی مانند چای زنجبیل برای درمان حالت تهوع، روغن اسطوخودوس برای آرامش و اگر در دسترستان باشد برگ کوکا (در آمریکای جنوبی یافت می شود) برای درمان سردرد و تنگی نفس است.

2safar

ارتفاع خود را به تدریج افزایش دهید.

در یک روز بیشتر از 9 هزار فوت از سطح دریا بالا نروید. اگر این ارتفاع را پیمودید دو سه روزی صبر کنید و سپس ادامه بدهید. بدن باید بتواند با تغییرات ارتفاع خود را سازگار سازد و سپس ارتفاع بالاتری را تجربه کند، چون هر چه ارتفاع از سطح دریا بیشتر می شود میزان اکسیژن هوا کاهش می یابد.

2safar

بهتر است فقط در طول روز در ارتفاع زیاد حضور داشته باشید و برای خواب به ارتفاع کمتر باز گردید.

اگر در مکان مرتفعی حضور دارید و همچنان اطراف شما نقاط مرتفع تری وجود دارد که مایل هستید آن ها را کشف کنید گردش های یک روزه ترتیب دهید و با تاریک شدن هوا به ارتفاع پایین تر که قبلاً حضور داشتید برگردید. ریسک این کار کمتر از صعود از ارتفاع و شب ماندن در آن جا است.

2safar