نکاتی جالب و خواندنی درباره ی روسیه

نکاتی جالب و خواندنی درباره ی روسیه

روسیه کشوری عجیب و دیدنی با شهرهایی معروف است. تاریخ غنی، مکان های ثبت شده در میراث فرهنگی یونسکو و فضای پر راز و رمز آن مقاومتتان را در هم می شکند وشما را وادار به سفر و تفرج در بزرگ ترین کشور کره ی زمین می کند. در سفر به روسیه شما آن جا را زیباتر از انتظارتان خواهید یافت و بسیاری ازویژگی های این کشور شما را شگفت زده خواهد کرد. با 2Safar همراه باشید تا با نکاتی جالب درباره ی روسیه آشنا شوید. احتمال زیادی دارد این کشور رؤیایی مقصد سفر بعدی شما باشد!

2safar

1. خانه ها مثل دوران شوروی همسان و یک شکل نیستند

در دوران کمونیستی شوروی سابق، به خاطر سیاست برابری در میان مردم خانه ها اغلب شبیه به هم بودند. خیلی از مردم دنیا هنوز شهرهای روسیه را به شکل ساختمان هایی دلگیر، خاکستری و یکنواخت تصور می کنند . اما امروزه ظاهر روسیه خیلی متفاوت است. هر چند آن خانه های کمونیستی هنوز وجود دارند اما نمای قالب شهر نیستند. ضمن اینکه خانه های به جا مانده از قبل از انقلاب بلشویک، معماری خارق العاده ای دارند. خیابان های پهن و زیبای سن پطرزبورگ بیشتر به پاریس شباهت دارد تا شهری که روزی تحت فرمان کمونیست ها بوده است و کانال ها و آبراهه هایش شبیه به آمستردام است.

2safar

2. روسیه پر از کلیسا است

شاید در کشوری که در گذشته ای نه چندان دور کمونیست و غیر مذهبی بوده است انتظار دیدن کلیسا نداشته باشید اما سرتاسر این کشور پر از کلیسا است. خیلی این کلیساها، کاتدرال ها و صومعه ها بسیار زیبا هستند و از جاذبه های دیدنی و توریستی روسیه محسوب می شوند. از معروف ترین آنها کلیسای سنت باسیلSt. Basil's در مسکو و کیسای منجی خون ریختهOur Savior on Spilled Blood در سن پطرزبورگ هستند. این کلیساها در دوران کمونیست سالم ماندند و قدمتی قابل توجه دارند. خیلی از کلیساهای دیگر نابود شده و در دهه های گذشته بازسازی شدند. حتی داخل محوطه ی کاخ کرملینKremlin چندین کلیسا وجود دارد.

2safar

3. مترو در روسیه ارزان و کارآمد است

حمل و نقل عمومی در روسیه منظم، ارزان و کارآمد است و این نکته ی خیلی مهمی برای توریست ها محسوب می شود. متروی مسکو چیزی فراتر یک وسیله ی حمل و نقل و عملاً یک جاذبه ی توریستی است. قدمت ایستگاه های آن به دهه ی 1930 بر می گردد و زیبایی نفسگیر آن ها بیشتر به یک کاخ زیرزمینی شبیه است تا ایستگاه های مترو. دیورهای و زمین های مرمرین، شمعدان ها و دیوارکوب ها و حتی موزاییک ها و شیشه ی پنجره ها همگی همچون آثار هنری هستند. حتی اگر قصد استفاده از مترو را ندارید از این ایستگاه ها بازدید کنید و از زیبایی بی نظیر آن ها لذت ببرید.

2safar

4. مردم تا حدودی با زبان انگلیسی آشنایی دارند

شاید در سفر به روسیه نگران آشنا نبودن با زبان روسی باشید یا تصور کنید کسی در این کشور انگلیسی حرف نمی زند. این تصور درباره ی مردمِ شهر های کوچک صحیح است، اما در شهر های بزرگ مردم با زبان انگلیسی آشنایی دارند و شما مشکل چندانی از این جهت نخواهید داشت. به خصوص در مکان های توریستی در مسکو و سن پطرزبورگ مردم می توانند انگلیسی صحبت کنند.

جالب است بدانید یادگیری الفبای سیریلیک (الفبای روسی) آنقدرها که به نظر می رسد دشوار نیست و قبل از سفر به روسیه می توانید آشنایی مختصری با این زبان پیدا کرده و از مشکلات احتمالی ارتباطی جلوگیری کنید.

2safar

5. روس ها شوخ طبع هستند

شاید روس ها را خشن یا عصبانی تصور کنید اما اینگونه نیست. این ویژگی ها نوعی کلیشه محسوب می شود . بعضی از روس ها جدی هستند و مردم در مترو یا خیابان به شما لبخند نمی زنند. اما آن ها در واقع خیلی شوخ طبع هستند و جوک های با مزه ای تعریف می کنند.

2safar

6. گرفتن ویزای روسیه سخت نیست

شاید یکی از دلایلی که باعث می شود روسیه را در فهرست سفرهای آتی خود قرار ندهید، نگرانی شما درباره ی ویزاست. درست است که روسیه یک کشور اروپایی است و گرفتن ویزای آن در سال های گذشته چندان آسان نبوده اما در حال حاضر سفر به این کشور تسهیل شده و اگر با تور به روسیه سفر کنید، مشکلی در اخذ ویزا نخواهید داشت.

2safar

7. هوای روسیه متغیر است

شاید تصور شما از روسیه کشوری بسیار سرد و یخبندان باشد. هر چند تصور شما در مورد فصل زمستان صدق می کند اما جالب است بدانید هوای این کشور بسیار متغیر است. ممکن است در زمستان به جای برف باران ببارد و در فصل بهار شاهد بارش برف باشیم! حتی ساکنین روسیه نیز پیش بینی درستی از آب و هوای کشورشان ندارند و شغل پیش بینی وضع هوا در این کشور یکی از دشوار ترین مشاغل محسوب می شود! توصیه ی ما این است که حتی اگر وسط فصل تابستان به روسیه سفر می کنید لباس مناسب به همراه داشته باشید. چتر و ژاکت گرم فراموش نشود.

2safar

8. غذاهای روسی لذیذ هستند

امروزه در روسیه انواع فست فود های زنجیره ای آمریکایی مثل مک دونالد به چشم می خورند. اما حیف است به جای تجربه ی غذای لذیذ روسی، در این رستوران ها غذا بخورید. قیمت رستوران های روسی متفاوت هستند و شما می توانید به راحتی کافه های زنجیره ای ارزان پیدا کنید. در این رستوران ها سالاد سنتی روسی، سوپ بُرخ، پنکیک روسی به نام بلینی و غذاهای سنتی مانند پِلمنی و کتلت را امتحان کنید. حتی می توانید بوفه ی غذای روسی پیدا کرده و از همه ی غذاها امتحان کنید. نگران مزه ی آن ها نباشید. آشپزهای روس دستپخت خیلی خوبی دارند.

2safar

9. ترافیک دیوانه وار است

دو شهر معروف روسیه، مسکو و سن پطرزبورگ شهرهای شلوغ و پر ترافیکی هستند (به خصوص مسکو). با وجود بزرگراه های وسیع، باز هم در ساعات شلوغی روز، ترافیک سرسام آور است. بعد از سقوط شوروی سابق و آزاد شدن مالکیت خصوصی، مسکو تبدیل به یکی از پر ترافیک ترین شهر دنیا شد. البته برای توریست ها جای نگرانی نیست. شما بهتر است از متروی زیبای مسکو استفاده کنید تا نه تنها سریع تر و راحت تر به مقصد برسید، بلکه از تماشای زیباترین ایستگاه های متروی دنیا نیز محروم نمانید.

2safar