معاون رییس جمهوری: نوروز جشن جهانی با ریشه ایرانی است

فرداد پرواز

6فروردین1396


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، زهرا احمدی پور روز یکشنبه در جشن جهانی نوروز که با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی، علی یونسی دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی، نماینده دفتر سازمان ملل ، نماینده دفتر منطقه یونسکو، سفیرا و رایزن های فرهنگی کشورهای حوزه نوروز برگزار شد در کاخ گلستان برگزار شد، افزود: آمده ایم تا با جشن جهانی نوروز، مدنیت سه هزار ساله خود را ارج نهیم.

وی ادامه داد: نوروز جلوه ای مهم از فرهنگ غنی مردم ایران است که با حافظه این مردم پیوند خورده و گذشت زمان و دگرگونی ها باعث فرو کاستن آن نشده است.

احمدی پور افزود: طی سالیان دراز نه تنها از شکوه نوروز کم نشده، بلکه گرامیداشت هر ساله آن نشان از این است که این جشن جهانی، جشن صلح دوستی و هم زیستی و پیوند ناگستنی مردمان دنیا است.

معاون رییس جمهوری تاکید کرد: مردم خاورمیانه، آسیای میانه، قفقاز، شبه قاره هند و بالکان نوروز را جشن می گیرند و این جغرافیای وسیع و دعوت به نوع دوستی در مفهوم این جشن باعث شده تا سازمان ملل توجه ویژه ای به نوروز داشته باشد.

احمدی پور گفت: بزرگداشت نوروز با 12 کشور عضو پرونده آن در یونسکو، فرصت مغتنمی است که جهانیان با نگاه به آن برای امنیت و صلح جهانی قدم بردارند.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خاطر نشان کرد: نوروز نگاه یکپارچه به گیتی است و به همین دلیل باید فارغ از هر ملیت و جغرافیا به آن پرداخت.

وی ابراز امیدواری کرد تا با فرارسیدن نوروز غبار کینه، قهر و غم از میان ملت ها برداشته شود.

جشن نوروز در سال 1388 به عنوان بزرگ ترین میراث ناملموس جهانی با عضویت هفت کشور از جمله ایران به ثبت یونسکو رسید و در سال 1395 با اضافه شدن پنج کشور دیگر به این پرونده، بصورت 12 ملیتی در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید


http://tnews.ir