نمایشگاه تصویرهای «دعای صباح» به نمایش در می آید

فرداد پرواز

21 شهریور 1396


نمایشگاه تصویرهای نسخه نفیس «دعای صباح» به خوش‌نویسی ام سلمه، دختر فتحعلی‌شاه قاجار که در گنجینه نسخه‌های خطی کتابخانه و موزه ملی ملک وجود دارد، در موزه مردم‌شناسی دزفول برپا شد.

به نقل از روابط عمومی کتابخانه و موزه ملی ملک، موقوفه آستان قدس رضوی، مجموعه‌ای از تصویرهای این نسخه جذاب خطی که به خط ام سلمه، معروف به «گلین خانم»، به شیوه رنگه‌نویسی در سال ۱۲۵۵ قمری کتابت یافته، در این نمایشگاه در آستانه دید فرهنگ‌دوستان جای گرفته است. دعای صباح، یکی از دعاهای اثرگذار و منحصربه‌فرد، در زمینه حکمت و آداب مسلمانی و شیعی به شمار می‌آید که به مناسبت عید سعید غدیر، با همکاری کتابخانه و موزه ملی ملک، در قالب نمایشگاهی در موزه مردم‌شناسی به نمایش درآمده است.

گسترش فرهنگ و تمدن ایرانی- اسلامی، افزایش سطح ذوق و سلیقه شهروندان جامعه و معرفی نفایس گنجینه آثار این موقوفه، هدف‌های این همکاری فرهنگی به شمار می‌آید.نمایشگاه تصویر دعای صباح به خط ام سلمه، از 19 تا پایان شهریور 1396 خورشیدی در موزه مردم‌شناسی (حمام تاریخی کرناسیون) دزفول،به نشانی «جاده ساحلی، خیابان روبه‌روی قصر روناش» به میزبانی دوستداران فرهنگ و هنر ایرانی- اسلامی نشسته است.


http://www.mehrnews.com