نمایشگاه آثار گره چینی استاد نعیمایی، میهمان سازمان میراث فرهنگی شد

فرداد پرواز

22 دی 1395


نمایشگاهی از آثار هنرمندی خودآموخته، استاد مبین نعیمایی عالی، از ۱۸ تا ۲۲ دی‌ در ساختمان شماره یک سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری از ساعت ۹ صبح تا ۱۶ عصر برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی معاونت صنایع‌دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، استاد مبین نعیمایی عالی از شهرستان چالوس با آثاری زیبا و فاخر از گره چینی، باسابقه فعالیتی ۴۰ ساله در رشته چوب، ۲۰ سال است که به‌صورت خودآموز استاد رشته گره چینی شده است.

نعیمایی با داشتن مدرک درجه هنری ۳ و سابقه حضور در چندین نمایشگاه داخلی و دارا بودن عنوان هنرمند برتر گره چینی استان مازندران در سال ۸۳ و هنرمند موردتقدیر سال ۹۴ ارومیه و بسیاری عناوین دیگر در خصوص رشته گره چینی و زمینه فعالیت خود چنین عنوان کرد: «بنده به همراه پدرم به شغل خانوادگی نجاری مشغول بوده‌ام که به‌ مرورزمان با بازدید از موزه‌ها و کارگاه‌های هنرهای سنتی به کار هنری با چوب علاقه‌مند شدم و به‌صورت خودآموز و بدون استاد شروع به کار در این رشته کردم.»

او در ادامه گفت: «بنده با نوآوری استفاده از خط بنایی در هنر گره چینی، اولین نفر در کشور هستم که موفق به این کار شدم و با همین نوع‌آوری کوچک‌ترین درب دولنگه ساخته‌شده در ایران را به ابعاد ۴۱ در ۱۸ سانتی‌متر ساختم. این درب که یک‌طرف آن نقشه ایران و منشور کوروش و اشعار فارسی است در لنگه دیگر با همان آلات گره چینی به خط بنایی اسامی ائمه اطهار کارشده است.»

نعیمایی عالی افزود: کارهای من اکثراً کاربردی بوده و در ساختمان‌سازی و دکور منازل بسیار استفاده دارد ازجمله، درب‌های منازل بیشترین زمینه تولید آثار گره چینی هستند. که بنده مثل یک تابلو هنری از انواع چوب‌ها و انواع روش‌ها از مقرنس و منبت به همراه گره چینی با نقوش سنتی در خلق آثار، استفاده می‌کنم.

این استاد و هنرمند گره چینی ضمن تشکر از معاونت صنایع‌دستی کشور برای فراهم‌سازی فرصت نمایشگاه ،تأکید کرد: بیشتر هنرمندان برای فروش آثار خود مشکل‌دارند و بازاری برای جلب مشتری و فروش کارهایشان نیست، اگر در این مورد به ما مساعدت و یاری شود تمام دغدغه‌های ما رفع می‌شود، زیرا حتی هنرمندی که موفق به دریافت تسهیلات به کمک مسئولین از بانک‌ها شده است، اگر فروش نداشته باشد از عهده پرداخت اقساط هم برنمی‌آید.

این نمایشگاه به حمایت دفتر صادرات معاونت صنایع‌دستی از ۱۸ تا ۲۲ دی‌ماه در ساختمان شماره یک سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری از ساعت ۹ صبح تا ۱۶ عصر پذیرای علاقه‌مندان است.


http://tnews.ir