هواپیمایی ایران و ایرلند نخستین قرارداد همکاری را امضا کردند

فرداد پرواز

24 بهمن 1395


نخستین قرارداد همکاری ایران با ایرلند برای نظارت بر عملیات پرواز، تداوم صلاحیت پروازی، صدور گواهینامه فنی و تعمیر و نگهداری امضا شد.

به گزارش سازمان هواپیمایی کشوری، «محمدجواد تقوایی» معاون استاندارد پرواز سازمان هواپیمایی کشوری و «رالف جیمز» مدیرکل مقررات و ایمنی پرواز ایرلند صبح روز چهارشنبه برای نخستین بار قرارداد همکاری ایران و ایرلند را امضا کردند.

مدیر روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری با اعلام این خبر افزود: با امضای این قرارداد، مسئولیت های کشور ثبت کننده وسایل پرنده (ایرلند) به طرف بهره بردار (ایران) در محدوده ضمائم 6،1 و 8 از پیمان شیکاگو درباره نظارت بر عملیات پرواز، تداوم صلاحیت پروازی، تعمیر و نگهداری و صدور گواهینامه کارکنان فنی و عملیاتی (کروی پرواز) و گواهینامه های وسیله پرنده در ایران منتقل می شود.

«رضا جعفرزاده» ادامه داد: در چارچوب این قرارداد همکاری، زمینه بهره برداری و عملیات پروازی از ناوگان ثبت اروپایی توسط شرکت های ایرانی ایجاد می شود و بدین ترتیب شرکت های هواپیمایی ایرانی می توانند متناسب با شرایط و دامنه فعالیت خود، با شرکت های هواپیمایی، یا اجاره دهنده ایرلندی قراردادهای همکاری یا بهره برداری امضا کنند.

وی گفت: شرکت آسمان زمینه اجاره هفت فروند هواپیمای ایرباس 320neo (اجاره به شرط تملیک) را در دستور کار قرار داده است و به محض ثبت این هواپیماها توسط هواپیمایی کشوری ایرلند و ورود آنها به ایران، مفاد این قرارداد برای این هواپیماها قابل اجرا می شود.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی شانزدهم بهمن ماه با اشاره به قرارداد خرید یکصد فروند هواپیما بین ایران ایر و ایرباس فرانسه ابراز امیدواری کرد 2 فروند هواپیمای ایرباس 330 در اسفندماه امسال وارد ناوگان ایران ایر شود.

نخستین فروند از هواپیمای مدل 320 با ظرفیت 190 نفر، اواخر دی ماه امسال در مراسمی در فرودگاه مهرآباد به ایران ایر تحویل و وارد ناوگان هوایی هما شد. چندی پیش نیز قرارداد خرید 80 فروند هواپیما با شرکت بویینگ آمریکا در تهران نهایی شد.

تا پایان امسال نیز سه تا چهار فروند از هواپیماهای شرکت فرانسوی-ایتالیایی ای.تی.آر (ATR) به هواپیمایی جمهوری اسلامی تحویل می شود.

به گفته قائم مقام وزیر راه و شهرسازی، پیش قرارداد خرید 20 فروند از این هواپیماهای 70 نفره با شرکت ای.تی.آر امضا شده و اگر درباره تامین قطعات موتورهای کانادایی این هواپیماها به تفاهم برسیم قرارداد نهایی امضا می شود.


http://www.donyayesafar.com