نبود زیرساخت های گردشگری جذب ۲۰ میلیون گردشگر در ایران را ناممکن کرده است

فرداد پرواز

17 اردیبهشت 1396


به گزارش امتداد نیوز، شبکه الجزیره در گزارشی از اماکن مهم تاریخی شهر اصفهان نوشت، این اماکن شاهد افزایش قابل توجه تعداد گردشگران از زمان اجرای توافق هسته ای بوده است.

اصفهان بیش از یک قرن است که یکی از بزرگترین جاذبه های گردشگری ایران به شمار می رود.اخیرا سی ان ان در گزارشی با عنوان «زیباترین هتل خاورمیانه» که از هتل عباسی اصفهان تهیه کرده، فاش نموده که تمام اتاق های این هتل تاریخی، برای سه ماه آینده رزرو شده اند.

ظرفیت دیگر هتل های شهر اصفهان هم معمولا پر است زیرا به گفته مقامات شهری، تعداد ورود گردشگران خارجی به این شهر از زمان اجرای توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ در حال افزایش است.

معاون گردشگری و مشاور شهردار اصفهان در این باره گفت: «در طی دو سال گذشته، می توانم بگویم که تعداد گردشگران ورودی نسبت به قبل از توافق هسته ای سه برابر شده است. مسئله مهمتر میزان سرمایه گذاری هاست. سرمایه گذاری ها فوق العاده بوده و از زمان توافق هسته ای چند برابر شده است.»

وی افزود: «زیرساخت های فعلی بخش هتل ها و مراکز اقامتی شهر بسیار ضعیف است… در حال حاضر ما 15 هزار اتاق داریم اما آمارها نشان می دهد که ما به 150 هزار اتاق نیاز داریم.»

بر اساس آمارهای دولتی، تعداد ورود گردشگران خارجی به ایران از ۳٫۸ میلیون نفر، در سال ۲۰۱۲ به ۵٫۲ میلیون نفر در سال ۲۰۱۵ رسیده است. درآمد بخش گردشگری ایران که دارای ۲۱ مکان ثبت شده در قهرست میراث بشری یونسکو است، در سال ۲۰۱۵ میلادی از ۸ میلیارد دلار فراتر رفت.

پژمان عبدالمحمدی، استاد مدرسه اقتصاد خاورمیانه لندن که در زمینه ایران تخصص دارد گفت: «اعتماد گردشگران به ویژه گردشگران کشورهای غربی دارد افزایش می یابد.»

«از نظر اقتصادی، در حال حاضر ایران نیاز به سرمایه گذاری خارجی دارد. کار بر روی ایجاد امنیت و ثبات بیشتر در عرصه سیاسی بهترین استراتژی خواهد بود…. ایران دارای اماکن توریستی فراوانی است… که هنوز کشف نشده اند.»

عبدالمحمدی افزود: «ایران یک بازیگر در حال بازگشت به عرصه است.»

محمد دری، مهندس مکانیک ۳۶ ساله که مدت ۵ سال مسئول تورهای گردشگری بوده می گوید، تسهیل تشریفات اعطای روادید به بسیاری از گردشگران خارجی، در کنار لغو تحریم ها منجر به افزایش قابل توجه کسب و کار آژانس مسافرتی وی شده است.

دری با اشاره به اینکه آژانس گردشگری وی در سال گذشته پذیرای حدود ۵۰۰ گردشگر بوده افزود: «در طی 2 سال گذشته، حدود 10 برابر بیشتر از سال های گذشته گردشگر وارد کشور شده است.»

«مقصد های کلاسیک بیشترین درخواست را برای آنها شاهد هستیم شامل تهران، اصفهان، یزد، شیراز و کرمان هستند. همچنین تعداد گردشگرانی که خواهان سفر به تبریز و منطقه دریای خزر هستند در حال افزایش است. اصفهان همواره یکی از محبوب ترین مقصد های گردشگری مورد درخواست است.»

اما دری و دیگر فعالان در عرصه گردشگری ایران تاکید دارند که با توجه به هدف گذاری بلندپروازانه دولت برای جذب بیش از ۲۰ میلیون گردشگر تا سال ۲۰۲۵، باید جاذبه های گردشگری ایران بهتر تبلیغ شود و زیرساخت های گردشگری کشور بهبود یابد.

ایزدخواستی افزود: «زمانی که گردشگران غربی می خواهند اینجا هتل رزرو کنند، یا هتلی در دسترس نیست یا گردشگر تنها می تواندیک یا دو شب در اینجا اقامت کند، در حالی که آنها ممکن است بخواهند به دلیل فراوانی اماکن توریستی، یک هفته در اصفهان بمانند… نیازی به گفتن نیست که شهر دارد پول زیادی را از دست می دهد.»


http://tnews.ir