مکان هایی در جهان که شبیه تصوری که از قبل داریم نیستند - قسمت اول

مکان هایی در جهان که شبیه تصوری که از قبل داریم نیستند - قسمت اول

همه ی شما تصویری ذهنی از چیزهای مختلف در جهان دارید. تصاویر ذهنی ما از عکس هایی که دیده اید و اطلاعات پراکنده ای که جمع آوری کرده اید ساخته شده اند. برخی اوقات این تصویر ذهنی تطابق کاملی با واقعیت ندارد و وقتی برای نخستین بار این به این مکان ها پا می گذارید جا می خورید و چه به صورت مثبت یا منفی غافلگیر می شوید. در این مقاله به معرفی تعدادی از این مکان ها می پردازیم که با انتظارات ما تفاوت زیادی دارند. این مقاله ی خواندنی را از دست ندهید.

اهرام جیزه، مصر: آن ها درست آن طرف خیابان در شهر و روبه روی پیتزا هات هستند.

به مدت4000 هزار سال اهرام باستانی مصر همه ی بازدید کنندگان را از شکوه و عظمت خود به حیرت می اندازند. این سازه های عظیم ساخته ی بشر در واقع آرامگاه هستند و مهندسان عصر مدرن هنوز نمی دانند آن ها چگونه ساخته شده اند. این اهرام تنها بازمانده از میان هفت عجائب دنیای باستان هستند و شش شگفتی دیگر از بین رفته اند.

با این حال در طول چهار هزار سال تاریخچه ی این اهرام، جهان در اطراف آن ها تغییرات زیادی کرده است. مثلاً یک رستوران پیتزا هات درست در روبه روی اهرام وجود دارد که لوگوی بزرگ آن تا حد زیادی در مقایسه با اهرام چهار هزار ساله توی ذوق می زند.

2safar

موزه ی لوور، پاریس: این موزه بسیار عظیم تر از آن است که فکر می کنید.

ساختمان موزه ی لوور بسیار بزرگ است و 38 هزار اثر هنری در آن به معرض نمایش گذاشته شده است. اگر شما یکی از هشت میلیون نفری بوده اید که سالانه از موزه ی لوور دیدن می کنند، حتماً از بزرگی این موزه به حیرت فرو رفته اید.

شما قادر نخواهید بود تمام موزه را در یک روز به خوبی تماشا کنید، بنابراین بهتر است با مقداری مطالعه از قبل بخش های مورد علاقه ی خود را انتخاب کرده و از وقت خود حداکثر بهره را ببرید.

2safar

تابلوی مونالیزا، موزه لوور، پاریس: این نقاشی کوچک تر از آن است که فکرش را می کنید.

کوچکی تابلوی مونالیزا را کمتر کسی قبل از بازدید از موزه ی لوور می تواند حدس بزند. از آن جا که ما بیشتر عکس های کلوز آپ از این نقاشی را دیده ایم تصویر ذهنی ما یک تابلوی عظیم است که بخش بزرگی از دیوار را پوشانده است. اما در واقعیت قاب شیشه ای که برای این تابلو بر روی دیوار تعبیه شده است، خیلی خیلی بزرگ تر از خود تابلو است و همیشه دو نگهبان از این نقاشی معروف و استثنائی مراقبت می کنند. اطراف این تابلو همیشه شلوغ است و چند ردیف جمعیت در حال تماشای آن هستند.

2safar

گرین لند: این کشور به آن بزرگی که در نقشه به نظر می رسد نیست.

گرین لند کم ترین تراکم جمعیت را در میان تمام کشور های جهان دارد و علت آن این است که بیشتر خاک این کشور به علت یخبندان بودن آن قابل سکونت نیست. وقتی به نقشه نگاه می کنید، گرین لند سرزمینی وسیع در نزدیک کانادا است و به نظر می رسد مساحت این کشور به اندازه ی کل مساحت قاره ی آمریکای جنوبی باشد اما در واقعیت چنین نیست. دلیل این اشتباه چشمی به این بر می گردد که وقتی نقشه ی کره ی زمین که کروی است به صورت مسطح در می آید بخش هایی بزرگ تر دیده می شوند.

2safar