موزه و تورهای گردشگری هدفمند در انتظار پاسارگاد

فرداد پرواز

14 آبان 1396


استاندار فارس ،این خبر را اواخر مهر 96 در دیدار با معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور اعلام کرد.

اسماعیل تبادار ،ابراز امیدواری کرد که طرح ساخت موزه پاسارگاد با برنامه ریزی دقیق و فراهم شدن منابع مالی اعم از طریق اعتبارات استانی و نیز تامین اعتبار از طریق سازمان میراث فرهنگی کشور به سرانجام برسد.

مجموعه میراث جهانی پاسارگاد، مجموعه ای از سازه های باستانی بر جای مانده از دوران هخامنشیان است که در شهرستان پاسارگاد در استان فارس قرار دارد.

این مجموعه دربرگیرنده ساختمان هایی همچون آرامگاه کوروش، مسجد پاسارگاد، باغ پادشاهی پاسارگاد، کاخ دروازه، پل، کاخ بارعام، کاخ اختصاصی، دو کوشک، آب نماهای باغ شاهی، آرامگاه کمبوجیه، ساختارهای دفاعی تل تخت، کاروانسرای مظفری، محوطه مقدس و تنگه بلاغی است.

نام اصلی شهر پاسارگاد چیزی شبیه ' پَسَرگَد' بوده و نام پاسارگاد از اسم قبیله شاهان پارسی یعنی قبیله 'پاسارگاد' گرفته شده که به معنای آنان که گُرز گران می کشند.

پیش از این معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به پیشینه تلاش ها برای احداث موزه پاسارگاد اشاره ای داشته است.

محمدحسن طالبیان ،اواخر تیرماه امسال در این باره گفته است: بهره برداری از موزه پاسارگاد در اولویت سازمان میراث فرهنگی، مدیران استان فارس و پایگاه میراث جهانی پارسه و پاسارگاد قرار دارد.

معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اظهار کرد: دولت در 3 سال گذشته اتمام پروژه های با بیش از 50 درصد پیشرفت را در دستور کار دستگاه ها قرار داد و با همین تصمیم بود که اتمام موزه منطقه ای خراسان با بیش از 70 درصد پیشرفت فیزیکی و برخی از مخازن موزه ها همچنین موزه های دیگر از جمله فرش تبریز و با 60 درصد پیشرفت فیزیکی در اولویت این سازمان قرار گرفت و این سازمان با بودجه محدودی که برای توسعه و بهره برداری از موزه های در حال احداث داشت، تلاش کرد موزه های با بیش از 50 درصد پیشرفت را به بهره برداری برساند. این به لحاظ صرفه و صلاح و هدفمندی انجام پروژه های احداثی موزه ها بسیار موثر بود.


http://tnews.ir