موافقت با تأسیس پنجمین اقامتگاه سنتی بوم گردی آران و بیدگل

فرداد پرواز

3اسفند1395


رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آران وبیدگل گفت: موافقت اولیه اقامتگاه سنتی خانه تاریخی کمباف به عنوان پنجمین اقامتگاه بوم گردی شهرستان آران وبیدگل صادر شد

جواد صدیقیان رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آران وبیدگل از موافقت اولیه ساخت اقامتگاه سنتی خانه تاریخی کمباف به عنوان پنجمین اقامتگاه بوم گردی شهرستان آران وبیدگل خبر داد.

وی، خانه تاریخی کمباف را از بناهای تاریخی دوره قاجار خواند و اظهار داشت: این بنای تاریخی به مساحت 650متر مربع ساخته شده و دارای معماری بسیار زیبایی است که در جبهه شمالی و جنوبی شامل دوبخش معماری با قوس هایی سرپوشیده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری آران و بیدگل افزود: در جبهه جنوبی این بنا در پس ایوان رفیع آن یک اتاق پنج دری وجود دارد که در طرفین آن دو اتاق سه دری است و زیر زمین ها و سرداب های بسیار زیبا و خنک آن دارای تزئینات گچبری و نقش های بسیار زیبایی است.

صدیقیان خاطر نشان کرد: خانه تاریخی کمباف در محله توده کوچه ساطع واقع شده و در تاریخ ۱۶ دی ۱۳۸۷ با شماره ثبت ۲۴۴۴۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

وی یادآور شد: پیش از این، خانه تاریخی بنی طبا و خانه باغ تاریخی شاکر در آران و بیدگل و همچنین خانه تاریخی عمارت در روستای هدف گردشگری علی آباد به بهره برداری رسیده و موافقت اصولی خانه تاریخی اکرمی نیز صادر گردیده که در حال مرمت و احیا است.

رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری آران و بیدگل به نوپا بودن این شهرستان در صنعت گردشگری اشاره کرد و گفت: اقامتگاه های بوم گردی که امروزه مورد استقبال گردشگران خارجی و داخلی قرار گرفته و رونق بسیاری یافته است.

جواد صدیقیان افزود: این اقامتگاه ها استراتژی مناسبی در صنعت گردشگری ایرانی است که از ترکیب گردشگری با فرهنگ جامعه محلی تشکیل شده است.

وی به تفاوت این اقامتگاه ها با مهمان خانه ها و هتل ها اشاره کرد و گفت: در این نوع اقامتگاه ها، افراد علاقه مند به فرهنگ بومی و محلی با رویکرد جدید به فرهنگ بومی و اصیل ملی و با هدف احیا و انتقال این فرهنگ برای مرمت و احیای بناهای ارزشمند تاریخی زادگاه خود با هزینه شخصی و اندوخته های مالی خود اقدام به مرمت و احیای آن کرده و فضای معماری این خانه ها را برای پذیرش مهمان و ارائه خدمات بومی وسنتی آماده می کنند.

صدیقیان به دیگر فعالیت ها در حوزه تأمین زیر ساخت های گردشگری شهرستان آران و بیدگل اشاره کرد و گفت: در حال حاضر هتل صحرا و هتل آپارتمان یاس در این شهرستان در حال احداث است و در مسیر مرنجاب نیز اکوکمپ ستاره شب های کویر در حال فعالیت است.


http://tnews.ir