مناسب ترین وقت سال برای سفر به کشور های مختلف

مناسب ترین وقت سال برای سفر به کشور های مختلف

سؤالی که اغلب افراد از مشاوران آژانس های مسافرتی یا کارشناسان توریسیم می پرسند مناسب ترین زمان سفر به کشورهای مختلف است. اگر شما نیز در زمره ی این افراد هستید باید بدانید که این سؤال پاسخی یک جمله ای ندارد و بستگی به این دارد که چه اهدافی را در سفر دنبال می کنید. مثلاً در سفر به آفریقا آیا هدف اصلی شما تماشای حیات وحش است یا حضور در فستیوال ها و جشن های مختلف و یا گرفتن عکس هایی زیبا و خیال انگیز؟ هر کدام از این اهداف زمان جداگانه ای را برای سفر طلب می کنند. برخی از مسافران نیز بهترین زمان سفر به مقصد های مختلف را ارزان ترین یا خلوت ترین زمان می دانند.

در این مقاله به شرح بهترین زمان برای سفر به مقصد های مختلف با توجه به عوامل مختلفی چون آب و هوای مناسب، رویدادهای فرهنگی و جشنواره ها، بهترین چشم انداز مناظر طبیعی و سایر عواملی که ممکن است برای افراد مختف اهمیت داشته باشند، می پردازیم. این مقاله ی خواندنی را از دست ندهید.

2safar

بهترین زمان بازدید از کشورهای آسیایی

آسیا بزرگ ترین قاره ی جهان است و به دلیل این وسعت بهترین برای زمان سفر به کشورهای مختلف این قاره کاملاً متفاوت است. مثلاً در ماه های گرم و از ژوئن تا آگوست (خرداد تا مرداد) در کشورهای جنوب شرق آسیا باران های موسمی می بارد و این ماه ها زمان مناسبی برای سفر به این قسمت از آسیا نیست. هند در ماه های فروردین و اردیبهشت بسیار گرم است و کوهستان هیمالیا در ماه های اسفند تا اردیبهشت و همچنین اواسط شهریور تا آبان هوای ملایم و مطبوع دارد. در این قسمت به تفصیل بهترین زمان سفر به کشورهای مختلف توریستی در آسیا را شرح خواهیم داد. با ما همراه باشید.

2safar

بوتان

بهترین زمان برای بازدید از این کشور جذاب آسیایی ماه های سپتامبر و اکتبر (شهریور و مهر) است. ماه های مارس تا می (اسفند تا اردیبهشت) نیز از بازه های پیک سفری محسوب می شوند. در این ماه ها فستیوال های زیادی در این کشور برگزار می شود. در واقع اگر سفر شما به این کشور مقارن با ماه شب چهارده باشد حتماً رویداد و جشنی در این کشور برگزار خواهد شد. هوای تابستان در بوتان اگر چه چندان گرم نیست اما رطوبت زیادی دارد. زمستان نیز ارتفاع برف تا بیش از یک متر نیز می رسد و این دو فصل زمان مناسبی برای سفر نیستند.

2safar

چین

چین به طور کلی زمستان هایی سرد و تابستان هایی گرم دارد. اما فراموش نکنید چین دومین کشور وسیع جهان است و آب و هوای مناطق مختلف این کشور با یکدیگر کاملاً متفاوت هستند. مثلاً جنوب چین آب و هوایی چهار فصل دارد و در ماه های مهر و آبان و همچنین فروردین و اردیبهشت هوا بسیار عالی است. بهترین زمان سفر به غرب چین نیز فصول بهار و پاییز است. منطقه ی ساحلی جنوب شرق چین تابستان هایی بارانی و زمستان هایی معتدل دارد. بنابراین سفری زمستانی به این منطقه انتخابی مناسب است.

2safar

تبت نیز که بخشی از چین به شمار می رود در فصل های بهار و تابستان تا اواخر مهر ماه هوایی ملایم و دلپذیر دارد.

2safar

هند

2safar

بهترین زمان سفر به بیشتر قسمت های هند فصول پاییز و زمستان یعنی ماه های مهر تا اسفند است. اگر دوست دارید شانس دیدن ببر هندی را داشته باشید در ماه های زمستان به هند سفر کنید. همچنین کسانی که به دیدن کوچ پرندگان مهاجر در هند علاقه دارند ماه های پاییز و زمستان امکان دیدن این منظره وجود دارد. در این زمان میلیون ها پرنده ی زمستانی از شمال آسیا به سمت هند کوچ می کنند. برخی مردم معتقدند ماه های خرداد تا مرداد برای سفر به هند مناسب تر است زیرا در این ماه ها هند بسیار رنگارنگ است و سرسبزی چشم نوازی دارد. همان طور که قبلاً گفتیم فصل بهار بدترین زمان برای سفر به هند است زیرا هوا بسیار گرم می باشد.

2safar

نپال

بهترین آب و هوای نپال ماه های بهمن و اسفند و همچنین شهریور تا آبان است. اگر می خواهید منظره ی بی نظیر شکوفایی گل های صد تومانی را ببینید ماه های بهن تا اواخر اردیبهشت را برای سفر انتخاب کنید. گل های صد تومانی در قله ی اورست کمی دیر تر شکوفا می شوند و ماه های فروردین و اردیبهشت می توان این گل ها را بر فراز کوهستان مشاهده کرد.

اگر قصد کوهنوردی در کوهستان هیمالیا را دارید ماه های مهر و آبان زمان مناسبی است. در این زمان بارش برف های موسمی به پایان رسیده و هنوز فصل خشک و غبار آلود این کوهستان فرا نرسیده است. اگر می خواهید ببر و کرگدن معروف نپال را ببینید ماه های بهمن تا اردیبهشت را انتخاب کنید. در این ماه ها گیاهان هنوز کوتاه هستند و می توان این حیوانات را در دل طبیعت مشاهده کرد. ماه های تیر و مرداد نپال خلوت تر است و برای افرادی که دوست ندارند توریست های زیادی را در این کشور ببینند زمان مناسبی برای سفر است.

2safar

کشورهای جنوب شرق آسیا

بهترین زمان بازدید از کشورهای برمه، تایلند، ویتنام، کامبوج و لائوس ماه های آبان تا بهمن است. در طول این ماه ها آسمان کشورهای جنوب شرق آسیا صاف و غیر ابری و هوا کاملاً معتدل است. ماه های فروردین و اردیبهشت هوا به تدریج گرم و مرطوب می شود و اوایل خرداد تا اواسط تابستان باران های موسمی می بارد. این زمان اگر چه هوا خنک تر است اما ممکن است بارش بی امان باران برای توریست ها آزار دهنده باشد. اگر به عکس و عکاسی علاقه مند هستید ماه مهر را برای سفر به این منطقه انتخاب کنید. در این ماه همه چیز زنده و شفاف است و هوا درخشندگی چشم نوازی دارد. علاوه بر این در ماه مهر فستیوال های مختلف و جشنواره های غذا در این کشور ها برگزار می شود.

2safar

بهترین زمان سفر به کشورهای خاور میانه

به طور کلی اواخر زمستان و دو ماه اول بهار بهترین زمان سفر به اکثرکشورهای خاور میانه است. هوا در ماه های اسفند تا اردیبهشت به شکل مطبوعی معتدل است و نه گرما و نه سرمای آزاد دهنده ای احساس نمی شود. مثلاً برای سفر به پترا در کشور اردن می توانید ایام عید را انتخاب کرده و از هوای عالی این کشور لذت ببرید. دبی نیز در ایام عید هوایی ملایم و مطبوع دارد.

2safar

همچنین نیمه ی اول فصل پاییز زمان خوبی برای سفر به این کشورها است. بستگی دارد بیشتر به مناظر پاییزی علاقه مند باشید یا ترجیح بدهید که گل و شکوفه ببینید. مانند ایران بیشتر کشورهای خاور میانه از ماه خرداد گرم می شوند. اگر فصل بهار را از دست دادید اواخر شهریور را برای سفر به این کشور ها انتخاب کنید که هوا تا حدودی خنک تر شده باشد. هر چه بیشتر به سمت جنوب خاور میانه بروید آب و هوا گرم تر می شود.

2safar

بهترین زمان بازدید از کشورهای آفریقایی

قاره ی آفریقا دارای طول جغرافیایی زیادی است و آب و هوای شمال و جنوب این قاره تفاوت زیادی با یکدیگر دارند. به طور کلی قاره ی آفریقا در بیشتر زمان سال هوایی گرم و آفتابی دارد. در سفر به آفریقا علاوه بر آب و هوا باید بهترین زمان برای تورهای سافاری و تماشای حیوانات را در نظر بگیرید.

2safar

کشورهای جنوب آفریقا

در این قسمت از قاره ی آفریقا فصول برعکس ایران هستند. زمستان در این کشورها از اواخر فروردین تا مهر ماه است. در فصل زمستان کشور های جنوبی قاره ی آفریقا خشک هستند و از بارش برف و باران خبری نیست. برای تماشای حیوانات بهتر است همین زمان از سال را انتخاب کنید. به خصوص ماه های مرداد، شهریور و مهر زمان مناسبی برای سفر به این کشورها است. در این ماه ها از آن جا که درختان خشک هستند و و طبیعت در وضعیت زمستانی به سر می برد، بهتر می توان حیوانات و حیات وحش را از نزدیک مشاهده کرد. شب های زمستان عموماً سرد هستند اما روز ها هوا ملایم است و همچنین خطر مالاریا در این فصل نیز در حداقل است.

2safar

تابستان در جنوب آفریقا ماه های آذر تا اسفند است. در این دوران هوا گرم و بعضاً مرطوب است و باران هایی تند اما کوتاه مدت می بارد. مناظر طبیعی در این ماه ها بسیار زیبا هستند و همه جا رنگ سبز دلپذیری دارد. علاوه بر این حیوانات معمولاً در این فصل زایمان می کنند و خیلی از توریست ها برای تماشای لحظات شگفت انگیز متولد شدن حیوانات در این فصل به آفریقا سفر می کنند. به دلیل گرما و رطوبت خطر ابتلا به مالاریا در تابستان بیشتر می باشد.

2safar

سفر به شرق آفریقا

آب و هوا در کشور های شرق آفریقا پیچیده تر از جنوب این قاره است و انتخاب زمان مناسب برای سفر کاملاً بستگی به هدف شما از سفر به این منطقه دارد. مثلاً برای سافاری در کشور کنیا بهترین زمان دی ماه تا اوایل فروردین (آخر مارس) است. در این زمان آب و هوای این کشور ملایم است و در عین حال از بارندگی خبری نیست. اما برای تماشای کوچ قبایل آفریقایی ماسایی مارا باید اواخر مرداد تا اوایل آبان ماه به شرق آفریقا و کشورهای کنیا و تانزانیا سفر کنید. بسیاری از مردم عاشق تماشای این کوچ و آداب و رسوم جالب مردم این قبایل هستند.

2safar

اگر قصد تماشای مهاجرت بزهای کوهی در پارک سرنگتی تانزانیا را دارید، بین ماه های آذر تا مرداد به این کشور سفر کنید. این پارک بسیار بزرگ است و باید مطمئن شوید برای تماشای این منظره ی بی نظیر به قسمت درستی از پارک می روید.

2safar

سافاری تماشای گوریل های آفریقایی در کشورهای اوگاندا و روآندا در تمام سال انجام می شود اما سعی کنید از باران های موسمی پرهیز کنید. ماه های دی و بهمن و همچنین تیر تا شهریور برای این کار مناسب تر هستند چون هوا خشک و در عین حال خنک است.

2safar

سفر به شمال آفریقا

فصل بهار هوا در شمال آفریقا به حد کافی گرم است و برای آفتاب گرفتن و قایق رانی در مراکش و مصر مناسب می باشد. فصل تابستان هوا به شدت سوزان و خفقان آور است. به طور کلی آب و هوای کشور های شمالی قاره ی آفریقا مشابه کشورهای خاور میانه و معمولاً کمی گرم تر از ایران است، بنابراین بهار و پاییز این کشورها بهتر از فصل تابستان و زمستان است. در همین ایام یعنی ماه های اسفند تا اردیبهشت و شهریور و مهر به علت سفر توریست ها جشنواره ها و مراسم جالی نیز برگزار می شود که در نوع خود دیدنی هستند.

2safar

تعطیلات ساحلی در آفریقا

آفریقا علاوه بر حیات وحش فوق العاده سواحل بسیار زیبایی نیز دارد. بهترین زمان برای سپری کردن یک تعطیلات ساحلی در کیپ تاون آفریقای جنوبی و سایر شهر های ساحلی جنوب آفریقا ماه های آذر تا اسفند است. تعطیلات عید نیز زمان مناسبی برای سفر به آفریقای جنوبی می باشد. سفر های ساحلی به کشورهای کنیا، تانزانیا، موزامبیک، موریس و سیشل در تمام ایام سال مناسب است.

لازم به ذکر است که سفر ساحلی به کشورهای آفریقایی مانند سایر کشورها نیست و قبل از سفر به هر کشوری از این قاره ماه ها درباره ی آن مطالعه کنید. شما باید حواستان هم به باران و رطوبت هوا باشد و هم احتمال انتقال بیماری ها در زمان های مختلف سال. بنابراین بی گدار به آب نزنید. درباره ی آفریقا و کشورهای مختلف این قاره بعداً در 2Safar بیشتر خواهید خواند.

2safar

بهترین زمان برای سفر به آمریکای جنوبی

فصول در آمریکای جنوبی با ایران فرق دارد و بر عکس است. در این قاره تفاوت دما در تابستان و زمستان به اندازه ی ایران متفاوت نیست، در واقع دما بیشتر از آن که به فصل ارتباط داشته باشد به میزان ارتفاع هر محل از سطح دریا بستگی دارد. شیلی و آرژانتین در ماه های اردیبهشت تا شهریور خنک یا سرد هستند. پاتاگونیا در ماه های مهر تا اردیبهشت هوای مطبوعی دارد و بازدید از این منطقه ی توریستی در آرژانتین و شیلی بهتر است در طی این ماه ها صورت بگیرد.

2safar

بهترین زمان برای سفر به برزیل بین اردیبهشت تا شهریور است. در این ماه ها هوا خشک است و از بارندگی خبری نیست. در ضمن در این ایام می توانید آشیانه کردن و مهاجرت حیوانات را در حیات وحش برزیل تماشا کنید.

2safar

چنان چه قصد بازدید ار جنگل های آمازون را دارید، هوای این جنگل ها در کشور های پرو، اکوادور یا برزیل در ماه های اردیبهشت تا مهر خشک است. برای تماشای حیات وحش انتخاب ماه های بارندگی بهتر است. ماه های آبان تا اسفند هوا بارانی است و اگر تحمل باران را دارید این زمان مناسب تر است. اما توجه داشته باشید توریست ها اغلب با قایق برای تماشای جنگل های آمازون می روند و در فصل بارانی قایق سواری در جنگل دشوار تر است.

2safar

بهترین زمان برای بازدید از کشور پرو ماه های فروردین تا شهریور است. البته مردم برای بازدید از آثار تمدن اینکاها ماه های مهر تا اسفند نیز به این کشور سفر می کنند. در ماه خرداد فستیوال های زیادی در این کشور برگزار می شود و ما سفر به پرو را در ماه خرداد پیشنهاد می کنیم.

2safar

بهترین زمان برای سفر به آمریکای شمالی

کانادا کشوری سردسیر است و به جز ساحل غربی این کشور که آب و هوایی متعادل دارد، بقیه ی کشور در فصل زمستان کاملاً سرد و یخبندان است. پاییز و بهار نیز هوا در کانادا همچنان سرد است و زمان مناسب برای سفر به این کشور ماه های تیر و مرداد هستند.

2safar

آب و هوای ایالات متحده در قسمت مختلف این کشور کاملاً متفاوت است. ایالت کالیفرنیا در ساحل غربی این کشور در تمام ایام سال هوایی مناسب دارد. اگر چه تابستان گرم تر و زمستان سرد تر است اما سفر به این ایالت در تمام ایام سال مناسب است. اگر قصد تعطیلاتی ساحلی در کالیفرنیا را دارید سفر در فصل تابستان توصیه می شود زیرا آب گرم و برای شنا مناسب تر است. شمال ایالات متحده در فصل پاییز و زمستان سرد است. فصل بهار نیز تا اواخر اردیبهشت شروع نمی شود. بنابراین بهترین زمان برای سفر به شمال آمریکا تابستان و ماه های خرداد تا اوایل شهریور است. جنوب آمریکا تابستان هایی بسیارگرم و سوزان دارد و هوا در فصل پاییز و بهار ملایم و معتدل است.

2safar

بهترین زمان برای سفر به آمریکای مرکزی

2safar

ماه های شهریور و مهر میزان بارندگی در این قاره زیاد است و کمتر توریستی در این زمان به کشورهای این منطقه سفر می کند. ماه های تیر و مرداد اگر چه بارندگی کمتر است اما همچنان وجود دارد. در این ماه ها مدت زمان باران کوتاه تر است و به دنبال باران آفتابی درخشان و دلپذیر می آید و هوا صاف و شفاف است. این ماه ها به ماه های سبز معروف هستند و توریست هایی که نمی خواهند با هجوم جمعیت مواجه شوند و یا مایل هستند از قیمت های پایین تر بهره مند شوند در این زمان به آمریکای مرکزی سفر می کنند. همچنین برخی مسافران پیگیر و با هوش در همین ماه های بارانی مقطعی خشک را یافته و با قیمتی مناسب سفر می کنند. ماه های آذر تا اسفند فصل اوج سفر به این قاره محسوب می شود. هوا خشک و در عین حال خنک است و ممکن است در ارتفاعات هوا سرد باشد.

2safar

بهترین زمان برای سفر به اندونزی و گینه ی نو

بهترین زمان سفر به این کشورها بیش از آن که به آب و هوا مربوط شود، بستگی به فعالیت مورد نظر شما در طول سفر دارد. به طور کلی ماه های بهار و تابستان یعنی اسفند تا مهر ماه های خشک هستند. دمای هوا در طول این ماه ها متغیر است اما خیالتان از باران های موسمی راحت می باشد. مرداد توریستی ترین زمان سفر به این کشورها است. در مورد بالی باید بگوییم هر زمان که بخواهید می توانید به این منطقه سفر کنید. از نظر آب و هوا تمام ماه های سال مناسب هستند، اما اگر نمی خواهید با موج توریست ها برخورد کنید ماه های شهریور تا فروردین یعنی پاییز و زمستان را انتخاب کنید. ضمن اینکه کمی باران و رطوبت بالی را زیباتر می کند.

2safar

بهترین زمان برای سفر به استرالیا

استرالیا تقریباً تمام سال هوای مناسبی دارد. به طور کلی جنوب این کشور در ماه های تیر و مرداد تا حدودی سرد است. همان طور که می دانید فصل ها در این کشور بر عکس ایران هستند. ماه های مهر تا اسفند که در آن جا فصل بهار و تابستان محسوب می شود و هوا به شکل خوشایندی گرم و دلپذیر است. شمالی ترین نقطه ی استرالیا تابستان های مرطوب و داغی دارد و بهتر است در اوج فصل تابستان از سفر به این منطقه اجتناب کرد. در ضمن گاهی باران های تند و موسمی در فصل تابستان می بارد و موجب سیل می شود.

به جز شمال استرالیا برای سفر به سایر نقاط بهتر است فصل تابستان را انتخاب کنید چون در این فصل جشنواره ها و رویداد های زیادی در شهر های مختلف این کشور برگزار می شود. تابستانِ استرالیا ماه های آذر، دی و بهمن هستند.

2safar

مناسب ترین وقت سال برای سفر به کشور های اروپایی

1. سفرهای ساحلی

اگر دوست دارید روی ماسه ها دراز بکشید و از آفتاب لذت ببرید یا در دریا شنا کنید، بهترین زمان برای سفر به اروپا اواخر تیر ماه و اوایل مرداد است. اواخر بهار و اوایل تابستان اگر چه هوا در اروپا مطلوب است اما ممکن است دمای آب برای شنا چندان مناسب نباشد. اگر می خواهید از جمعیت اجتناب کنید، سفر خود را به شهریور موکول سازید. از اول سپتامبر و با بازگشایی مدارس جمعیت در سواحل کم می شود. بنابراین حدود 10 شهریور به بعد در حالی که هوا هنوز خوب است سواحل خلوت تر از وسط تابستان خواهد بود.

2safar

2. سفر های شهری و بازدید از مناظر

در بیشتر مناطق شمال اروپا به خصوص کشورهای ساحلی مانند ایسلند، سوئد و نروژ هوا در ماه های تیر و مرداد بسیار عالی است. در این زمان سال درجه ی حرارت هوا معمولاً بین 20 تا 22 درجه و کاملاً بهاری است. در بقیه ی نقاط اروپا از اواسط اردیبهشت تا اواخر شهریور هوا خوب است. کشورهای شرق اروپا به طور کلی گرم تر از کشورهای غربی این قاره هستند. اگر می خواهید از گرمای تابستان اجتناب کنید ماه های فروردین و اردیبهشت یا شهریور و مهر را برای سفر به کشورهای اروپای شرقی انتخاب کنید.

2safar

3. ورزش های زمستانی

بیشتر پیست های اسکی در قاره ی اروپا از اواخر آبان یا اوایل آذر بازگشایی می شوند. به طور کلی هر چه زودتر برای اسکی بروید و در واقع در اوایل فصل برفی اسکی کنید بهتر است. بنابراین ما آذر ماه را برای ورزش های زمستانی در اروپا پیشنهاد می کنیم. دلیل این امر خلوت تر بودن پیست های اسکی و مناسب تر بودن قیمت بلیط هاست. در طول تعطیلات مانند کریسمس، ژانویه و تعطیلات وسط زمستان هرگز برای اسکی به اروپا سفر نکنید. این زمان پیست های اسکی از هر وقت دیگری شلوغ تر و گران تر هستند. همچنین تا جایی که می توانید از تعطیلات آخر هفته نیز اجتناب کنید.

2safar

4. سفر با کوله پشتی

بیشتر مسافران کوله پشتی بین ماه های اردیبهشت تا شهریور به اروپا سفر می کنند. زمان اوج سفر ماه های تیر و مرداد است. در ماه های بهار و تابستان نه تنها هوای اروپا بسیار خوب است، بلکه مسافران کوله پشتی مجبور به حمل لباس های سنگین زمستانی نیستند. ضمناً اگر در این زمان به اروپا سفر کنید احتمالاً با مسافران دیگری شبیه به خودتان آشنا خواهید شد و دوستان زیادی پیدا خواهید کرد. نکته ی منفی سفر در بهار و تابستان شلوغ بودن مسیر ها است. همچنین مسافران کوله پشتی مجبور هستند به دفعات بیشتر لباس های خود را بشویند. برای اجتناب از شلوغی ما سفر در مهر ماه را پیشنهاد می کنیم. اگر قصد دارید هم از کشورهای شمالی و هم جنوبی بازدید کنید، هفته های اول سفر خود را به شمال اختصاص دهید و سپس به جنوب سفر کنید. همان طور که می دانید هوای کشورهای شمالی قاره ی اروپا زودتر از کشورهای جنوبی سرد می شود.

2safar