مقصدهای سفری زیبا اما خطرناک در جهان

مقصدهای سفری زیبا اما خطرناک در جهان

مکان هایی در جهان وجود دارند که از شدت زیبایی نفس انسان را بند می آورند. برخی مکان ها نیز به خاطر ترس و وحشتی که در دل بر می انگیزند نفسگیر هستند. جالب است بدانید نقاطی در دنیا ترکیب این دو ویژگی را دارند و زیبایی و هراس در آن ها در هم می آمیزد. در چنین شرایطی شما را بر سر دو راهی قرار می گیرید که آیا خطر را به جان بخرید و چنین مقصدی سفر کنید یا از زیبایی آن صرف نظر کرده و مقصد سفر خود را مکانی امن انتخاب کنید. در این مقاله به معرفی برخی ازمکان هایی که بسیار زیبا و در عین حال خطر ناک هستند می پردازیم. در انتخاب این مکان ها از نظرات دو کارشناس به نام های الیور لو کَرر (نویسنده ی اطلس مکان های نفرین شده) و رابرت پلتون (نویسنده ی کتاب خطرناک ترین مکان های جهان) استفاده می کنیم. اگر این مکان ها در فهرست آرزوهای سفر شما جای دارند برای چند سورپرایز آماده باشید.

حوزه ی کارائیب، آمریکای لاتین

کسی فکر نمی کند سفر به یک منطقه ی ساحلی دل انگیز می تواند چقدر دردرسر آفرین باشد. پلتون درباره ی جزایر کارائیب می گوید که به لحاظ آماری کشته شدن در این جزایر بر اساس غرق شدن، ایست قلبی یا تصادف رانندگی بیشتر از سایر نقاط جهان است. شاید دلیل تعداد زیاد آمار غرق شدگان در این منطقه نبودن قانون لزوم استفاده از جلیقه ی نجات است.

2safar

گوآتمالا

گوآتمالا به عنوان یکی از خطرناک ترین نقاط این کره ی خاکی در نظر گرفته می شود. مرگ بر اساس شقاوت، فساد یا بلایای طبیعی در گوآتمالا خیلی رایج است. جدا از زلزله که باعث مرگ 27 هزار نفر شده است، مرگ به خاطر مناقشات بر سر زمین، آتش فشان های فعال و غیره نیز در گوآتمالا زیاد گزارش می شود. پس چرا باید به این کشور سفر کرد؟

جواب واضح است: آثار بازمانده از تمدن مایان ها و سواحلی با شن های سیاه رنگ در کنار اقیانوس آرام، گوآتمالا را تبدیل به یکی از زیباترین نقاط جهان ساخته است. نویسنده ی آثار علمی تخیلی آلدوس هاکسلی معتقد است دریاچه ی آتیتلان که در ارتفاعات گوآتمالا قرار دارد زیباترین دریاچه ی جهان است. دیگر تصمیم با خود شما است که به خاطر دیدن زیبایی های بی نظیر جهان حاضر به ریسک کردن هستید یا خیر.

به افرادی که نهایتاً تصمیم به سفر به این کشور می گیرند توصیه می شود از همراه بردن وسایل قیمتی اجتناب کنند، با تاریک شدن هوا به هتل برگردند و به طور کلی بیشتر از حالت عادی احتیاط کنند.

2safar

ایسلند

ایسلند سرزمین یخ و آتش است و ترکیب این دو مناظری به وجود آورده است که هیچ کجای دیگردنیا نظیرش پیدا نمی شود. البته قبل از این که تحت تأثیر ترکیب رمانتیک یخ و آتش قرار بگیرید به خاطر بیاورید که آتش از کوه آتش فشان نشأت می گیرد. ذرات ایرودینامیک حاصل از یخ و گداره های آتش فشانی در هوای این کشور پخش می شوند و برای پرواز هایی که در ایسلند انجام می شوند یا از فراز آسمان این کشور عبور می کنند مشکل به وجود می آورند.

2safar

دره ی پادشاهان، مصر

این دره که در غرب رود نیل قرار دارد، از سنگ آهک و خاک تشکیل شده و صخره های لایه لایه اش مناسب ساختن آرامگاه پادشاهان بوده است. بین قرن های یازده و شانزده میلادی 63 قبر پادشاه در این دره احداث شده اند. از آن جا که پادشاهان همراه با جواهراتشان خاک می شده اند، از قرن هجدهم میلادی باستان شناسان شروع به حفاری در این دره کرده اند تا به جواهرات خاک شده دست بیابند.

لو کرر می نویسد که این دره به خاطر ماجراهای جویندگان جواهراتش معروف است. مثلاً بر اساس شایعات افراد زیادی پس از به یغما بردن جواهرات توتان خامن و سایر پادشاهان جان خود را از دست داده اند. هر چند عقل و منطق وجود نفرین را باور نمی کند و یکی از دلایل درگذشت افراد جستجوگر نیش حشرات بوده است. به علاوه همه ی این کاوش گران جان خود را از دست نداده اند و عده ای در سن بالا در گذشته اند.

با تمام این ها، مصر معمولاً جز کشورهای خطرناک برای توریست ها بر شمرده می شود. علت مرگ و میر توریست ها نه به خاطر نفرین پادشاهان بلکه عمدتاً رانندگی خطرناک رانندگان مصری بوده است.

2safar

برمه یا میانمار

این کشور بسیار زیبا و در عین حال نسبتاً دست نخورده و بکر (به علت تحریم هایی که بر علیه این کشور تا سال 2012 برقرار بود) در جنوب شرق آسیا داستان های زیادی در دل خود دارد. عدم وجود دستگاه های خود پرداز بانکی، توریست ها را وادار به همراه بردن پول نقد می کند و احتمال سرقت این پول را بالا می برد. به طور کلی دزدی در این کشور زیاد است. ایالت شان که هم مرز با چین است هنوز درگیر مناقشات نظامی است و سفر به این منطقه به هیچ وجه توصیه نمی شود.

اما اگر از وجه تاریک قضیه بگذریم، میانمار کشوری سحرآمیز و پر از آثار تاریخی و زیبایی های طبیعی است و یکی از بهترین مقصد های سفر در شرق آسیا محسوب می شود. کافی است که کمی ریسک پذیر باشید!

2safar

فیلیپین

فیلیپین به خاطر سواحل دلفریب و همچنین کلیساهای تاریخی اش شهرت زیادی دارد اما پلتون در ارتباط با سفر به این کشور هشدار می دهد. آدم ربایی توسط تروریست های افراطی در سال های اخیر رشد فزاینده ای در فیلیپین داشته است. اگر چه بخش های زیادی از کشور کاملاً امن است و نیروهای نظامی امنیت را در کنترل دارند، اما جنوب فیلیپین از مناطق خطرناک و ناامن برای سفر محسوب می شود. به جز مسائل تروریستی، احتمال گزیده شدن توسط حشرات یا موجودات دریایی در فیلیپین زیاد است.

فراموش نکنید فیلیپین کشور بسیار جذابی است و نباید خطر هایی که در برخی مناطق این کشور وجود دارد شما را از سفر منصرف سازد. اما بهتر است برنامه ریزی عاقلانه ای در سفر به این کشور داشته باشید و نقاطی که قصد بازدید دارید را با دقت بررسی کنید. سفر با تور بیشتر از سفر مستقل به فیلیپین توصیه می شود.

2safar

جاده ی مرگ، بولیوی

جاده ی مرگ پایتخت بولیوی را به مناطق شمالی این کشور متصل می سازد و بسیار پیچ در پیچ و دارای فراز و فرود زیاد است. تقریباً همه ی توریست ها می دانند که این مکان جاده ی مرگ نامیده می شود و طبعاً سفر به آن خطرناک است اما نوعی جذابیت وسوسه انگیز همچنان آن ها را به سوی این جاده می کشاند. به خصوص دوچرخه سواران شیفته ی این جاده هستند و چالش آن را به جان می خرند. این جاده هر سال جان دویست یا سیصد نفر را می گیرد و تعدادی از آن ها دوچرخه سواران هستند.

با این وجود چشم اندازی که جاده از کوه های آند دارد به شکل شگفت انگیزی زیبا و دل نواز است.

2safar

آبشار های ویکتوریا

بیش از 500 میلیون لیتر آب رودخانه های زیمباوه در هر دقیقه از آبشار های ویکتوریا سرایز می شوند و ابرهایی از ذرات آب در اطراف خود به وجود می آورند که از فاصله ی 48 کیلومتر قابل دیدن می باشد. 122 متر جریان آب بر روی صخره های تیز می غلطد و با فشاری حیرت انگیز پایین می ریزد.

در یکی از قسمت های آبشار خوردگی سنگ ها برای سال های طولانی استخری طبیعی به وجود آورده است که استخر شیطان نام دارد. شناگران شجاع و جسور می توانند از لبه ی پرتگاه منظره ی اعجاب انگیز و بی مانند آبشار را تماشا کنند. شنا کردن در این استخر فقط در اواخر تابستان واوایل پاییز که سطح آب پایین است امکان پذیر می باشد. در بقیه ایام سال اگر بکوشید در استخر شیطان غوطه ور شوید با جریان تند آب به ناکجا آباد هدایت خواهید شد!

در ایام مجاز شنا راهنمایان تور قبل از توریست ها وارد استخر شده و به لبه ی استخر می روند تا مطمئن شوند همه چیز مرتب است. علیرغم تمهیدات ایمنی همچنان مرگ و میر هایی در این استخر خطرناک گزارش شده و به نظر می رسد نامی که بر روی این استخر گذاشته شده است واقعاً با مسما است.

2safar

اسکاترا، یمن

یمن کشوری با شکوه وتاریخی است که در حال حاضر با رویه ای از نا امنی پوشیده شده است. پوشش جانوری و گیاهی خاص اسکاترا که در دنیا نظیر ندارد توریست ها را وسوسه می کند اما جنجالی که در این کشور وجود دارد موجب می شود آن ها پا پس بکشند و به امید آینده ای صلح آمیز صبر کنند. نام اسکاترا را به خاطر بسپارید و روزی که جنگ در یمن پایان پذیرفت، سفری رؤیایی به این منطقه را تجربه کنید.

2safar

جیبوتی

جیبوتی نیز شرایطی مانند یمن دارد. کشوری زیبا و پر جاذبه برای توریست ها و در عین حال درگیر مناقشات سیاسی و نا امن. دزدان دریایی نیز به ناامنی بیشتر این کشور دامن زده اند و دیدن مناظر جذاب آن را برای توریست ها تبدیل به یک آرزوی دست نیافتنی ساخته اند.

2safar

رودخانه ی زامبزی، جنوب آفریقا

رودخانه زامبزی خانه ی گونه های گیاهی و جانوری عجیب و شگفت انگیزی است و از این نظر در میان طبیعت دوستان طرفداران فراوانی دارد. این رودخانه از شش کشور در جنوب آفریقا می گذرد. قایق رانان ِماجراجو از سرتاسر جهان عاشق رفتینگ در امتداد این رودخانه هستند. با این وجود زیبایی، رودخانه زامبزی مرگبار نیز هست و بعد از سیل هایی که در حوزه های مختلفِ این رودخانه روی داده 70 هزار نفر مجبور به جا به جایی و نقل مکان شده اند.

2safar

آکاپولو، مکزیک

کسانی که دوست دارند به مناطق استوایی سفر کنند، این مقصد را بسیار جذاب می یابند. طبیعتی بسیار چشم نواز در کنار انواع تفریحات ماجراجویانه این منطقه از مکزیک را محبوب خاص و عام ساخته است. اما تجارت گسترده ی مواد مخدر و وجود مافیای مواد در این نقطه و بسیاری دیگر از نقاط مکزیک، این کشور را تبدیل به مقصدی خطرناک و نا امن برای سفر کرده و جذابیت آن را از نظر توریست ها کاهش داده است.

2safar

کوه مراپی، اندونزی

کوه مراپی در جزیره ی جاوا ی اندونزی واقع شده و شکوهی غریب و در عین حال ترساننده دارد. از این کوهِ آتش فشانی به طور پیوسته دودی سفید رنگ در فضا متصاعد می شود. با این وجود حدود 200 هزار روستایی در نزدیکی این کوه زندگی می کنند و بدون توجه به دود همیشگی به زندگی خود ادامه می دهند. در یک قرن گذشته آتشفشان مراپی شش بار منفجر شده است و با وجود این هنوز طرفداران خاص خود را دارد.

2safar

قله ی آناپورنا، نپال

یکی از مرگبار ترین قله های دنیا آناپورنا است و کسانی که تصمیم به فتح این قله می گیرند به راستی دل شیر دارند. آمار مرگ و میری که از کوهنوردان در این قله منتشر می شود به جای آن که دیگران را بترساند، آن ها بیشتر ترغیب می کند دست به بزرگ ترین چالش زندگی خود زده و این قله ی سحر انگیز را فتح کنند. چشم انداز این کوه فوق العاده زیبا و نفسگیر است و شاید به همین دلیل چنین جذابیت مرگباری دارد.

2safar

پل تریفت، کوه های آلپ، سوئیس

یکی از طویل ترین و مرتفع ترین پل های معلق دنیا پل ترفیت است که در کوه های آلپ در کشور سوئیس واقع شده است. احتمال سقوط از این پل خطرناک و دلهره آور زیاد است اما باید پذیرفت چشم انداز بی مانند کوه های آلپ و آدرنالینی که هنگام عبور از پل در بدن متشر می شود هر دو در وسوسه شدن افراد به عبور از آن نقش دارند.

2safar