سانتورینی

فرداد پرواز

جزیره سانتورینی در حاشیه یونان قرار گرفته که محیط اطراف آن در طی سالیان دراز رشد و توسعه بسیار زیادی پیدا کرده است. این نکته، رشد فرهنگی این منطقه را نیز نشان می دهد. وجود اختلاط های فرهنگی و نژادی نیز به عنوان یکی از خصایص این جزیره مطرح است. این جزیره با تغییرات فراوانی چه در دوران باستان و چه در دوره معاصر، روبرو بوده است. بیشتر مردم یونان بر این موضوع تأکید دارند که سانتورینی یکی از زیباترین و باشکوه ترین جزایر یونان است.


تاریخچه سانتورینی

تاریخچه سانتورینی شباهتی به تاریخچه دیگر قسمت های جزیره ندارد. این جزیره در ابتدا شکل نسبتاً مدوری داشته اما در طی زمان و در اثر تغییرات ایجاد شده بواسطه بروز آتشفشان و زلزله، شکل آن نیز تغییراتی پیدا کرده است. این جزیره نخست محلی برای تبعید افرادی بوده که توسط رومی ها تبعید می شدند اما بعدها این ساکنان اولیه جزیره، بنای ساخت سانتورینی را گذاشتند. روزگاری این جزیره در سال 1204 میلادی مورد حمله و تجاوز دزدان دریایی قرار گرفت. ترک ها نیز در تاریخ این منطقه سهیم اند که تا سال 1956 میلادی بر این جزیره حکمرانی کردند.


آب و هوای سانتورینی

تقریباً شبیه سایر جزایر دریای اژه، آب و هوای سانتورینی نیز آب و هوایی بسیار لذت بخش است. آب و هوای جزیره در تابستان معمولاً خشک بوده دمای هوا بین 35 تا 37 درجه سانتیگراد باقی می ماند. اثرات ناشی از وزش بادهای شمالی در تابستان (مِلِتمیا) نقش مهمی در کاهش دمای هوا ایفا می کند. وزش بادهای شدید در قسمت های شمال شرقی دیده شده اما از طرفی، در بخش های غربی اثری از این بادها دیده نمی شود. در زمستان دمای هوا هرگز به کمتر از صفر نمی رسد.


جاذبه های گردشگری

فیرا

شهر مرکزی این جزیره، فیرا نام دارد که در اواخر قرن هجدهم میلادی ساخته شده است. داستان ایجاد این شهر مربوط به زلزله نسبتاً شدیدی است که به تخریب کامل قلعه اسکاروس انجامید و این موضوع نیاز به داشتن یک شهر مرکزی را ایجاب نمود. مهمترین جاذبه این مکان شواهد باستان شناسی شهر و البته موزه آن است که تاریخچه سالیان متمادی شهر را حفظ کرده است.

اویا

دیگر مکانی که می توان از آن بازدید کرد، اویا نام دارد که در آن می توان از جذابیت و گیرایی شفق در آسمان لذت برد. دیدن این پدیده، تجربه بسیار گرانبها و زیبایی خواهد بود. در فاصله کوتاهی از این ناحیه، ایمروویگلی نام دارد که وجود معابد و کلیساهای بسیار قدیمی و کهن، آن را به یکی از دیدنی ترین شهرهای سانتورینی مبدل ساخته است.

حفاری های آکروتیری

این شهر از قدمتی 3500 ساله برخوردار بوده تا اینکه فوران آتشفشان شهر را در خود می بلعد. هنوز هم باستان شناسان در تلاشند تا قسمت های بیشتری از آن را از زیر خاک خارج نموده و رازهای تاریخی آن را کشف کنند. این مکان از اهمیت فوق العاده ای در نزد باستان شناسان برخوردار است چراکه با استفاده از حفاری ها و کاوش های انجام شده در حال بازسازی مجدد تاریخچه آن می باشند.

و از دیگر جاذبه های سانتورینی می توان کلیسای جامع ارتودوکس متروپلیتن ،نئا کامنی، ساحل پِریسا،ساحل کاماری،موزه ما قبل تاریخ ثرا،شهر پیرگوس،ترازیا (تایرازیا)،انشنت ترا را نام برد.