معماری خیره‌ کننده در بارسلون

فرداد پرواز

2 تیر 98


Casa Vicens نه تنها که اولین اثر مهم گائودی است، بلکه همچنین یکی از اولین ساختمان‌های آرت نوو در جهان هم به شمار می‌رود. Casa Vicens یک پروژه مسکونیِ کمی تخیلی است که برای یک خانواده ثروتمند ساخته شد، که صاحب یک کارخانه تولید سرامیک بودند.

گائودی، از پیشینه حرفه‌ای کارفرما در زمینه تولید کاشی و سرامیک برای بیان ویژگی‌های مورد نظرش در طراحی نمای ساختمان استفاده کرد؛ نمایی که شامل تنوع بسیار گسترده‌ای از سرامیک‌های تزئینی است. گائودی، این ساختمان را به عنوان بازتابی از معماری Neo-Mudéjar طراحی کرد؛ یک سبک بسیار محبوب که در آثار معماری گائودی به شکل ترکیب معماری شرقی با عناصر طراحی نئو کلاسیک دیده می‌شود. حتی می‌توان رد و نشانه‌هایی از معماری اسلامی را در نما و طراحی بعضی از اتاق‌های این ساختمان دید.

پارک گوئل، توسط یکی از بزرگترین مشتریهای گائودی، او سفارش داده شد. این پارک امروزه جزو میراث جهانی یونسکو به شمار میرود؛ یک مجتمعِ باغی، که شامل ساختمانهایی با طراحی پویا و پر تحرک، از جمله خانه خودِ گائودی است. همین جا بود که گائودی، سبک شخصیِ خودش، که از اشکال ارگانیک الهام گرفته بود، را به کمال رساند .