معروف ترین کشتی های غرق شده

معروف ترین کشتی های غرق شده

سفر دریایی از گذشته تا به امروز محبوب بسیاری از مردم دنیا بوده است. دریاها و اقیانوس های اسرارآمیز مردم را به خود می خوانند و وسوسه می کنند. اگرچه سوانح دریایی و غرق شدن کشتی ها مثل سوانح هوایی و جاده ای گاهی اتفاق می افتد، اما لذت سفر با کشتی طوری مقاومت آمیز است که مردم با هیجان عازم دریاها می شوند. با 2Safar همراه شوید تا معروف ترین کشتی های غرق شده در جهان را به شما معرفی کنیم.

2safar

1. تایتانیک

داستان تایتانیک چنان شهرتی دارد که کمتر کسی از ماجرای غم انگیز و سرنوشت شوم این کشتی بی اطلاع است. کشتی تایتانیک بزرگ ترین کشتی کروز تاریخ بود و شکوهی مثال زدنی داشت. این کشتی در ایرلند ساخته شده بود و پیشرفته ترین کشتی زمان خود به شمار می رفت. تایتانیک در نخستین سفر خود در حالی که از انگلستان عازم آمریکا بود، با برخورد به کوه یخ در تاریخ 14 آوریل 1912 غرق شد و 1517 نفر در این حادثه جان خود را از دست دادند. در سال 1985 باقیمانده های کشتی غرق شده در زیر آب ها کشف شد و یادگاری هایی از این کشتی در موزه ی ملی دریایی انگلستان به نمایش در آمد. این حادثه غم انگیز ترین تراژدی دریایی تاریخ است و به همین خاطر فیلم های زیادی بر اساس آن ساخته شده است.

2safar

2. استونیا

غرق شدن کشتی استونیا از حوادث دریایی نسبتاً جدید به شمار می رود. این کشتی ساخت آلمان در 18 سپتامبر 1994 در دریای بالتیک غرق شد و بیش از 80 نفر جان خود را در این حادثه ی دلخراش از دست دادند. دلیل غرق شدن کشتی بسیار بحث برانگیز بود. یکی از دلایل هوای نامساعد عنوان شد اما بسیاری این دلیل را رد کردند و دلایل نظامی همچون بمباران کشتی را علت غرق شدن آن عنوان کردند به خصوص که محل غرق شدن کشتی پس از حادثه به شدت توسط نیروهای نظامی محافظت شد تا کسی به آن نزدیک نشود. حتی تا کنون نیز غواصی در نزدیک محل غرق شدن این کشتی غیر قانونی است و معمای کشتی استونیا حل نشده باقی مانده است.

2safar

3. ومپایر

نام اصلی این کشتیاچ ام اس والیس بوده که به ناوگان دریایی بریتانیا تعلق داشته است.این کشتی در سال 1933 به نیروی دریایی سلطنتی استرالیا غرض داده می شود. در همان سال نام کشتی به ومپایر تغییر می کند. ومپایر در سال 1942 توسط نیروی هوایی ژاپن بمباران و منهدم شد و نام خود را در میان کشتی های معروف غرق شده ی تاریخ به ثبت رساند.

2safar

4. آندره دوریا

این کشتی ایتالیایی که عازم نیویورک بود، پس از برخورد با کشتی سوئدی در سال 1956 غرق شد. با وجود شدید بودن برخورد دو کشتی، به خاطر تدبیر و وقت شناسی مسئولان بسیاری از مسافران توانستند جان سالم به در ببرند. امروزه محل غرق شدن این کشتی مکانی محبوب برای غواصان به شمار می رود و به آن اورست غواصی می گویند.

2safar

5. ویکتوری

این کشتی در سال 1744 در کانال انگلیس غرق شد و به مدت 250 سال به طور کامل ناپدید شده بود. باقیمانده های کشتی در حدود دو قرن و نیم کشف نشد و سرنوشت ویکتوری جزء معماهای دریایی حل نشده به شمار میرفت. سرانجام در سال 2008 کشتی اودیسه متعلق به آمریکا موفق شد بازمانده های این کشتی را در مسافت 43 گره ی دریایی از محل غرق شدن آن شناسایی کند.

2safar

6. کارپاتیا

کارپاتیا در زمان غرق شدن کشتی معروف تایتانیک به نجات جان مسافران این کشتی شتافت و موفق مسافرانی که با قایق نجات از تایتانیک گریخته بودند، نجات دهد. اما خود این کشتی بعد ها دچار سانحه شد و در جنگ جهانی اول توسط نیروی دریایی آلمان از بین رفت. باقیمانده ی کشتی کارپاتیا در سال 1999کشف شد.

7. کاستا کونکوردیا

این کشتی کروز ایتالیایی در سا 2012 در سواحل توسکانی ایتالیا به صخره ها برخورد کرد و در این حادثه 32 نفر جان خود را از دست دادند. دلیل حادثه انحراف کشتی از مسیر تعیین شده و نزدیک شدن بیش از حد آن به خشکی عنوان شد که منجر به اصابت کف کشتی با صخره شده بود. گروه امداد و نجات در این سانحه به خوبی عمل کرده و موفق شدند در طول شش ساعت عملیات جان بیشترِ سیصد مسافران کشتی را نجات دهند. کاپیتان ایتالیایی کشتی متهم به ترک زودهنگام کشتی در هنگام حادثه شد زیرا بر طبق قوانین در این گونه حوادث کاپیتان آخرین نفری است که کشتی را ترک می کند. بیشتر مسافران از طریق هلیکوپتر و موتور های دریایی نجات یافتند.

2safar

8. کشتی جستجوگر ام/اس

این کشتی نخستین کشتی چند منظوره بود که در آب های یخ زده قطب جنوب به تفحص می پرداخت و همچنین نخستین کشتی غرق شده در این منطقه نیز محسوب می شود. این اتفاق در سال 2007 و پس از تصادف کشتی با کوه یخ اتفاق افتاد. تمام 154 مسافر و خدمه ی کشتی نجات یافتند اما این حادثه موجب شد سازمان های کشتی رانی و کروز بین المللی با دقت بیشتری، گردشگری در قطب جنوب را مورد توجه قرار دهند.

2safar

9. کشتی آر.ام.اس امپرس ایرلند

این کشتی در رودخانه ی سنت لارنس نزدیک کبک کانادا در سال 1914 غرق شد. در صبحگاه مه آلود 29 می 1914 کشتی بندر مونترئال را ترک کرد و بر اثر تصادف با کشتی نروژی دچار سانحه و غرق شد و بیش از هزار مسافر جان خود را از دست دادند. کشتی نروژی به وسط کشتی امپرس ایرلند برخورد کرده بود، بنابراین کشتی واژگون شد و مانند صخره ای به اعماق آب فرو رفت.

غرق شدن غم انگیز این کشتی مسافر بری در یک صبحگاه مه آلود از مشهور ترین و تأثیر گذارترین سوانح دریایی محسوب میشود. یکی از دلایل غرق شدن خیلی سریع کشتی تقسیم بندی اتاق های آن بود زیرا به شکلی طراحی شده بود که در صورت سوراخ شدن کشتی آب به سرعت به همه جا نفوذ می کرد. پس از این حادثه مهندسان کشتی سازی توجه بیشتری به تقسیم بندی اتاق ها معطوف داشتند تا از حوادث مشابه پیشگیری کنند.

2safar