معرفی شهر سارانسک میزبان بازی های جام جهانی روسیه 2018

معرفی شهر سارانسک میزبان بازی های جام جهانی روسیه 2018

سارانسک سرزمین افسانه ها و اسطوره هاست. نویسنده پر آوازه روسی لئو تولستوی در خاطرات سفر خود به این شهر، سارانسک را اینگونه توصیف می کند: شهری با درختان کاج کهن و تنومند، خاکی حاصلخیز و انبوه مراتع جنگلی. و البته رودخانه زیبای سورا و بهترین ماهی خاویار جهان.

2safar

پیشینه تاریخی

شهر سارانسک پایتخت اداری جمهوری فدرال موردویا و محل سکونت بیش از 30% از مردمان موردویایی می باشد.

2safar

2 گروه اصلی جمعیتی موردویا شامل نژاد موکشا و نژاد ارزیا هستند که پدید آورنده آداب و رسوم و فرهنگ موردویا می باشند. زبان این مردمان از تیره زبانهای اورالیک، زبان رسمی جمهوری موردویا هم می باشد که در کنار زبان روسی رایج است. آنان زبان نژادهای موکشا و ارزیا را در مدارس تدریس می کنند؛ کتابها و مجلات به این زبان منتشر می شود و رادیو، تلویزیون و تئاتر خود را دارند.

2safar

شهر سارانسک در سال 1641 و به عنوان یک دژ مرزی در جنوب شرقی امپراتوری روسیه بنا نهاده شد. شهر کاربری نظامی خود را در طول قرن 18 میلادی به تدریج از دست داد. سارانسک در دوران اتحاد جماهیر شوروی و در اواخر 1920 هنگامی که مقرر شد منطقه ای از کرانه میانه رودخانه ولگا به عنوان جمهوری موردویا شناخته شود به عنوان پایتخت این جمهوری تازه تأسیس انتخاب شد. این شهر با وسعت 81.5 کیلومتر مربع به سه منطقه تقسیم می شود: اکتیابریسکی (بخش شرقی شهر و حومه جنوبی آن)، لنینسکی (مرکز و جنوب غرب) و پرولتارسکی (شمال غرب). بر اساس سرشماری اوایل سال 2017 حدود 300.000 نفر جمعیت در این شهر زندگی می کنند. تمامی جاذبه ها و المان های مهم شهر در منطقه لنینسکی تجمع یافته اند. مهم ترین المان شهر میدان میلنیوم است که در سال 2012 افتتاح شد و یکی از بزرگترین فواره های موزیکال روسیه می باشد که به نام ستاره موردویا نیز شناخته می شود. قدرت پرتاپ آب در این فواره به بیش از 40 متر می رسد و به وسیله سیستم نورپردازی پیشرفته ای پشتیبانی می شود.

2safar

کمی دورتر از میدان میلنیوم، المان های دیگری مانند موزه هنر جمهوری موردویا، کلیسای ویرتوس مقدس، مجسمه خانواده، کلیسای سنت جان، موزه مردم شناسی، پارک تفریحی/فرهنگی الکساندر پوشکین، بنای یادبود مشهور "تا ابد برای روسیه"، مجسمه الکساندر پوشکین، میدان سوتسکایا، کلیسای الکساندر نفسکی و ... مشاهده می شود.

2safar

بسیاری از این جاذبه ها پیرامون خیابان های پولژوا، بوتفگرادسکایا، استاروپوسادسکایا، رپوبلیکانسکایا و سروا قرار گرفته اند. میدان دروژبی نارودوف (اتحاد ملت) در کرانه راست رودخانه سارانکا قرار گرفته است. بنای یادبود "تا ابد برای روسیه" در میانه این میدان در سال 1986 و به مناسبت جشن پانصدمین سالگرد انتخاب تاریخی مردم موردویا برای الحاق به امپراتوری روسیه ساخته شده است.

2safar

ورزشگاه میزبان بازی های جام جهانی 2018 روسیه موسوم به موردویا آرنا، در منطقه اکتیابریسکی شهر سارانسک واقع شده است. با پیاده روی از خیابان اولیتسا کمونیستیچسکایا و عبور از روی پل به راحتی می توان به استادیوم فوتبال رسید.

باشگاه فوتبال شهر سارانسک به نام FC Mordovia در سال 1961 تأسیس شده است. این تیم در سال 2009 جام لیگ حرفه ای و در سالهای 2011 تا 2014 پشت سر هم جام لیگ قهرمانان روسیه را بالای سر برده است.

2safar

آب و هوا

متوسط دمای هوای شهر سارانسک در طول روز 17 درجه سانتی گراد در ماه خرداد و 19 درجه سانتی گراد در تیرماه می باشد. آسمان شهر نیمی از روزها صاف و آفتابی و نیمی دیگر ابری است. در طول تابستان نیز ممکن است گهگاهی باران ببارد پس ایده خوبی است اگر چتر کوچکی همراه خود داشته باشید.

2safar

حمل و نقل عمومی در فرودگاه

2safar

فرودگاه بین المللی سارانسک در بخش جنوبی شهر و در فاصله 5 کیلومتری از مرکز شهر (15 دقیقه با ماشین) واقع شده است. فرودگاه سارانسک حدفاصل ماه ژانویه تا دسامبر 2017 به منظور بازسازی و آماده شدن جهت بازی های جام جهانی فوتبال تعطیل بوده است. تنها وسیله رسیدن به فرودگاه تاکسی است و هیچگونه وسیله حمل و نقل دیگری پیش بینی نشده است. اپلیکیشن های اوبر و یاندکس جهت رزرو آنلاین تاکسی در شهر سارانسک بسیار پر کاربرد هستند اما 2safar شماره چند شرکت تاکسی تلفنی را نیز به شما معرفی می کند:

+7 (8342) 444-444

+7 (8342) 310-031, +7 (8342) 333-333

+7 (8342) 777-777

+7 (8342) 222-222, +7 (8342) 270-707

+7 (8342) 329-090

2safar

اتوبوس، اتوبوس برقی، ون

سارانسک دارای 24 خط اتوبوس، 11 خط اتوبوس برقی و 9 خط تاکسی ون یا مارشروتکا می باشد. هر یک از این وسائط نقلیه به تنهای تمام مناطق درون شهری را پوشش می دهد. بسته به مسیر، قیمت بلیط 16 یا 17 روبل می باشد. پول بلیط را می توان به صورت نقد به راننده یا مسئول فروش بلیط پرداخت کرد. تمامی این وسایط نقیله در ایستگاه ولگوگرادسکایا اولیتساتوقف دارند که از آنجا با کمی پیاده روی می توان وارد ورزشگاه موردویا آرنا محل برگزاری بازی ایران و پرتغالشد. شما می توانید از جای جای شهر سارانسک سوار این وسایط حمل و نقل عمومی شوید.

2safar

قطار برقی

قطارهای برقی با عبور بر روی رودخانه اینسار، شمال و جنوب شهر سارانسک را به یکدیگر متصل می کنند. 4 ایستگاه قطار درون شهری در این مسیر پیش بینی شده است که ایستگاه مرکزی قطار سارانسک از آن جمله است. قیمت بلیط قطار برقی سارانسک برای سفرهای درون شهری 20 روبل و برای سفر به حومه شهر 40 روبل است. بلیط را می توان از گیشه های فروش و یا ماشین های اتوماتیک درون ایستگاه ها تهیه کرد. برای مشاهده برنامه زمان بندی حرکت قطارهای برقی شهر سارانسک می توانید از اپلیکیشن Yandex.Elektrichki استفاده کنید.

2safar

دوچرخه سواری

مانند سایر شهرهای روسیه، زیرساخت های دوچرخه سواری در شهر سارانسک پدیده مدرنی محسوب می شود. مقامات محلی سارانسک نهایت تلاش خود را به کار بسته اند تا این زیرساخت ها را برای میزبانی بازی های جام جهانی 2018 روسیه فراهم کنند. مسیر دوچرخه سواری جدید سارانسک از حاشیه رودخانه زیبای اینسار عبور می کند.

نکته خوشایند این است که مناطق مناسب دوچرخه سواری به وفور در شهر سارانسک یافت می شود. در مرکز شهر مردم معمولاً در پارک های حاشیه رودخانه سارانکا مانند پارک پوشکین، پارک لنین و پارک اسلاو دوچرخه سواری می کنند. در سرتاسر شهر سارانسک تعداد زیادی ایستگاه کرایه دوچرخه نیز وجود دارد.

2safar