معرفی دین کشور بزرگ چین

فرداد پرواز

چین بزرگترین جمعیت بودایی در جهان است و تاریخ و سنتی طولانی در چین دارد و امروزه بزرگترین مذهب نهادینه شده در کشور چین است.


دین در چین

حزب کمونیست چینی همچنان به افزایش رعایت مذهب در چین ادامه می دهد نظارت را تشدید می کند، آزار و اذیت مذهبی را افزایش می دهد و تلاش می کند سازمان های مذهبی حکومت را متوقف کند.

رعایت مذهب در چین در حال افزایش است. کارشناسان در میان رونق اقتصادی چین و مدرنیزه سازی سریع، به ظهور خلاء معنوی به عنوان یک عامل برای افزایش تعداد معتقدان مذهبی، به ویژه طرفداران مسیحیت و گروه های مذهبی سنتی چینی اشاره دارند. در حالی که قانون اساسی چین اجازه می دهد که باور مذهبی، طرفداران همه ی سازمان های مذهبی، از گروه های تحت تعقیب و تحت کنترل دولتی و ممنوعه، با آزار و اذیت و سرکوب شدید مواجه شوند.


آزادی و مقررات در چین

ماده 36 قانون اساسی چینی می گوید که شهروندان "از آزادی اعتقادات مذهبی لذت می برند". این تبعیض را بر اساس مذهب ممنوع می کند و نهاد های دولتی، سازمان های عمومی یا افرادی که از شهروندان چین قانع شده اند را یا قبول دارند یا باور ندارند. شورای دولتی، مقامات اداری دولت، مقررات جدیدی راجع به امور مذهبی تصویب کرد که در فوریه 2018 تأسیس شد تا سازمانهای مذهبی ثبت شده ثبت شده را به مالکیت، ادبیات، آموزش و تأیید روحانیت و جمع آوری کمک های مالی اختصاص دهد. با این حال، در کنار این حقوق، شاهد کنترل های شدیدتری می باشیم. قوانین تجدید نظر شامل محدودیت در آموزش و پرورش مذهبی، زمان و مکان جشن های مذهبی، نظارت بر فعالیت های مذهبی آنلاین و گزارش دادن کمک های مالی است که بیش از 100000 یوان (حدود 15.900 دلار) است.

مدیر اجرایی سازمان دیده بان حقوق بشر، سوفی ریچاردسون می گوید: در حالی که اعتقاد مذهبی به چین توسط قانون اساسی محافظت می شود، اقدامات [حق] عمل یا عبادت را تضمین نمی کند. عملهای مذهبی محدود به فعالیت های عادی مذهبی" هرچند "طبیعی" نامشخص باقی مانده است و می تواند به طور وسیع تفسیر شود. دولت چین پنج ادیان را به رسمیت می شناسد: بودیسم، کاتولیک، دائمی، اسلام و پروتستانتیسم. عمل هر گونه ایمان دیگر به طور رسمی ممنوع است، هر چند اغلب تحمل می شود، به ویژه در مورد باورهای سنتی چینی. سازمان های مذهبی باید با یکی از پنج انجمن مذهبی میهن پرستان که تحت نظارت دولت اداری امور مذهبی (SARA) نظارت دارند، ثبت نام کنند.

بر طبق چندین منبع، از جمله نظرسنجی دوره ای جهانی 2013 شورای حقوق بشر سازمان ملل، تقریبا صد میلیون و یا کمتر از 10 درصد جمعیت مذهبی مذهبی ثبت شده است. با این حال، برخی از گزارش مستقل نشان می دهد تعدادی از طرفداران مذهبی در چین بسیار بزرگتر است و به طور پیوسته افزایش می یابد. گروه تحقیق و تبلیغاتی خانه آزادی تخمین می زند که بیش از 350 میلیون دین مؤمن در چین وجود دارد که عمدتا از بودایی های چینی تشکیل شده است و پروتستان ها، مسلمانان، تمرینکنندگان فالون گونگ، کاتولیک ها و بودایی های تبت است. بسیاری از مؤمنان از دین سازمان یافته پیروی نمیکنند و گفته می شود که دین سنتی را به کار می برند. این تمرین کنندگان، همراه با اعضای کلیساهای خانه های زیرزمینی و گروه های دینی ممنوعه، بسیاری از معتقدین ثبت نشده کشور را تشکیل می دهند. یکی از برآوردهای بالاتر از گزارش آزادی مذهبی بین المللی وزارت امور خارجه ایالات متحده در سال 2016 است که می گوید حدود 650 میلیون نفر مذهبی هستند.


بیخدایی و حزب کمونیست چینی

حزب کمونیست چینی (CCP) رسما بیخدایان است. این حزب تقریبا 90 میلیون عضو حزب را از اعتقادات مذهبی ممنوع کرده و خواستار اخراج اعضای حزب متعلق به سازمان های مذهبی شده است. مقامات گفته اند که عضویت حزب و اعتقادات مذهبی ناسازگار است و خانواده های اعضای حزب کمونیست چین را از حضور در مراسم مذهبی عمومی بازدارند. اگر چه این مقررات همیشه به شدت اجرا نمی شود، حزب به طور دوره ای اقدامات لازم را برای رسم خطی واضح تر بر روی دین انجام می دهد. در سال 2017، روزنامه رسمی حزب به اعضای حزب کمونیست چین (CCP) هشدار داد که مذهب را "بیهوشی معنوی" می نامند.


بودیسم چینی و مذاهب عامیانه

طبق گفته خانه آزادی چین بزرگترین جمعیت بودایی در جهان است که حدود 185 تا 250 میلیون نفر آن را تمرین می کنند. اگرچه بودیسم در هند ظهور کرده است، اما تاریخ و سنت طولانی در چین دارد و امروز بزرگترین مذهب نهادینه شده در کشور است. به طور جداگانه، یک گزارش مرکز تحقیقاتی 2012 Pew نشان داد که بیش از 294 میلیون نفر یا 21 درصد از جمعیت چین، ادیان قومی را اداره می کنند. ادیان قومی چینی هیچ ساختار سازمانی سختگیرانه ای ندارند، تقسیم بندی هایی از بودیسم و دائومیسم دارند و در عبادت اجداد، ارواح یا سایر خدایان محلی مشهود هستند. اگر چه شمار طرفداران سنتی چینی دشوار است با دقت اندازه گیری، ساخت معابد جدید و بازسازی معابد قدیمی نشانه رشد رشد بودیسم و اعتقادات قومی در چین است. روزنامه نگار باربارا دمیک، رئیس سابق دفتر پکن لس آنجلس تایمز می گوید: "بودیسم، دائومیسم و دیگر ادیان قومی به عنوان ادیان معتبر ترین چینی ها دیده می شود و تحمل بیشتر این ادیان سنتی از اسلام یا مسیحیت بیشتر است.