معبد میناکشی عجایب هند

فرداد پرواز

31 تیر 1396


شاید شنیده یا خوانده باشید که دیدنی های کشور هند بسیار زیاد است و نمی شود در یک سفر کوتاه 10 تا 15 روزه همه را دید. در این مطلب شما را با معبد هند آشنا می کنیم..

در قسمت جنوبی رود ویگای (Vaigai) ، در شهر مادورای (Madurai) و در جنوب کشور هند ٬ معبدی به اسم میناکشی قرار دارد که دقیقا در مرکز شهر 2500 ساله ی مادورای واقع شده است ٫ این مکان جزو 30 نامزد عجایب هفت گانه ی جدید هم شده است. طبق گفته ها این معبد را در قرن ششم میلادی ساخته اند ، ولی قستی تازه تر از این معبد در سال 1559 ساخته شد. پس از حمله ی یک سردار مسلمان به این معبد او می خواسته که اسلام را وارد این شهر کند. هر روز حدود 15000 نفر به این معبد می آیند و بیشترشان هندوهایی بوده و برای دعا به معبد می آیند. این معبد به وضعیت اقتصادی شهرش بسیاری یاری نموده زیرا سالانه و در فصل فستیوال ها و جشنواره های متفاوت ، گردشگران زیادی از این شهر دیدن می کنند. در حیات این معبد 14 برج وجود دارد که بلندترین آن ها 51 متر ارتفاع دارد. نمای بیرون این برج ها و داخل معبد با مجسمه های خدایان کشور هند تزئین شده است.

معبد میناکشی در اماکن دیدنی هند برای الهه ای با همین نام بنا شده است. این معبد طبق بدن انسان ساخته شده مثلا این معبد 5 ورودی اصلی دارد که نشان دهنده ی حواس پنج گانه ی انسان یعنی بویایی ، شنوایی ، بینایی ، چشایی و لامسه است و 9 ورودی فرعی دارد که نشان دهنده ی راه های ارتباطی داخل بدن انسان با بیرون می باشد که این راه های ارتباطی چشم ها ، سوراخ های بینی ، سورخ های گوش ، دهان ، شاهرگ و مقعد است. هندوها باور داشتند که هوایی که در ورودی ها معبد جاری است ، روح آدم بوده و چنانچه هوا جاری نشود یعنی روح بدن انسان را ترک کرده است. نیازی نیست که از گرفتگی و گرمای هوا بترسید زیرا هوای داخل معبد خنک است. مجسمه های بیرون معبد از اماکن دیدنی هند شامل الهه ها ، خدایان ، نیمه خدایان ، شیاطین و حیوانات هستند و به دلایل نامشخص ، مجسمه هایی که در نوک معبد وجود دارد ، ترسناک و اندکی شیطانی به نظر می رسند. این معبد طبقه های گوناگونی دارد و هر تالارش خصوصیات خاص خودش را دارد. بیشتر انسان ها بر این باورند که سنگی که در ساخت تزئین و مجسمه ها به کار رقته سنگ زمرد می باشد ، اما این سنگ ها ٬ سنگ یشم می باشند. ولی سازه های این معبد هند بسیار بزرگ بوده و نمی توان آن را با سنگ زمرد ساخت. گرقتن عکس از مجسمه ی میناکشی برای گردشگران ممنوع است. فقط می توانید آن را تماشا کنید. از تالارهای بزرگ این معبد به تالار 1000 ستون است که در اصل 985 ستون دارد. افسانه ی درمورد بنا کردن این تالار وجود دارد که می گویند :

یک روز کوتوله ای در برابر الهه میناکشی ظاهر شد و او را به دوئل دعوت کرد. میناکشی خندید و سربازی را برای مبارزه با او فرستاد که سرانجام کوتوله توانست سرباز را شکست دهد. میناکشی غرورش خدشه دار شد و تصمیم گرفت از کوتوله کاری را بخواهد که او نتواند انجام دهد. میناکشی گفت که باید طی یک روز یک ساختمان با هزار ستون سنگی بسازی. اگر کوتوله موفق شد ٬ سپس میناکشی باید همچنین ساختمانی بسازد. کوتوله قبول کرد و وردهایی خواند تا ستون های مستطیلی از داخل کوه ساخته شود. او آن ها را می چیند و می بیند که 985 ستون سنگی شده اند. او خسته شده بود پس فکر کرد که تا فردا ظهر وقت دارد تا ستون های باقی مانده را بسازد پس چرتی زد ٬ میناکشی در همین فرصت یکی از گوشواره هایش را به آسمان انداخت تا خورشید را بپوشاند و باعث شود کوتوله تا ظهر بخوابد و شکست بخورد. بعد از شکست ، کوتوله خودش را می سوزاند و ساخت تالار 1000 ستونی با 985 ستون به پایان می رسد.معبد میناکشی و این معبد هند یکی از اماکن دیدنی هند نیز میباشد

نکته ی جالب دیگر این است که ستون های ورودی های معبد هند در مجموعه اماکن دیدنی هند ساده اند و اگر ضربه ای به آن ها بزنید میفهمید که تو خالی نیستند. ولی در ردیف دوم از معبد میناکشی، سنگ ها تزئین شده هستند و اگر ضربه ای به آن ها بزنید میفهمید تو خالی هستند عده ای باور دارند که پشت این سنگ ها راه مخفی به گنج زیرزمینی یا راهی برای فرار وجود دارد. در آخر باز باید گفت که معبد هند یا معبد میناکشی از بهترین جاذبه های گردشگری کشور هند است ولی به علت این که معبد هند در قسمت جنوبی کشور هند واقع شده است ، رفتن به آنجا مثل دیگر جاذبه های هند آسان نیست. اما بازدید از این مکان که با حدود 33 هزار مجسمه ی رنگی ساخته شده که هر 12 سال یکبار می شود بسیار جالب است.


http://hamgardi.com