معاون میراث فرهنگی: منبت ملایر بازار جهانی را از دست رقبا خارج کند

فرداد پرواز

16 شهریور 1396


همدان- ایرنا- معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت: در حال حاضر رقیب مبل و منبت ملایر آن سوی مرزها و کشورهایی همچون ایتالیا، ترکیه و چین است که باید بازار جهانی را از دست رقبای خود خارج کند.

بهمن نامور مطلق، در آیین اهدای نشان ملی شهر منبت در نخستین جشنواره ملایر، شهر ملی منبت در استان همدان اظهار کرد: ملایر به عنوان تنها نماینده منبت ایران، باید کل منبت کشور را مدیریت کند و نشان دهد که آمادگی مدیریت ملی را دارد، آن زمان از طرف سازمان میراث فرهنگی نماینده جهانی می شود.

وی با بیان اینکه ملایر تمامی شاخص ها و الزامات لازم برای کسب عنوان ملی شهر منبت را داشت، افزود: ملایر شاخص هایی همچون پیشینه، تعداد فعالان در این صنعت، داشتن آموزش ها و آینده لازم را در این هنر صنعت دارد.

نامور مطلق با بیان اینکه شهر تویسرکان نیز،دارای ظرفیت خوبی در این زمینه است ادامه داد: بزودی نشان جغرافیایی به این شهرستان تعلق خواهد گرفت.

نامور مطلق بیان کرد: از 435 شهرستان در کشور، تنها 10 شهرستان دارای نشان ملی هستند که ملایر نیز،با عنوان شهر ملی منبت این افتخار را کسب کرده و باید قدر آن را بداند.

وی با تاکید بر اینکه نباید لذت ملی شدن را با جهانی شدن از بین برد، ادامه داد: ملایر با صادرات صنعت مبل و منبت و جذب بازارهای جهانی می تواند تنها نماینده ایران در سطح جهانی باشد.

معاون صنایع دستی میراث فرهنگی کشور،با بیان اینکه ثبت ملایر به عنوان شهر ملی منبت به صورت کارشناسی شده بود و این شهر استحقاق ملی شدن را داشت اظهار کرد: ملایر یکی از شهرهای اصیلی است که هم اکنون،به سمت توسعه گردشگری و آی تی حرکت کرده است.


http://www.irna.ir