مشهد پتانسیل بیشتری برای جذب گردشگر دارد، اما…

فرداد پرواز

فرید جواهرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: اما همین مقایسه نشان داد که سرمایه‌گذاران گردشگری در مشهد با چالش‌های بیشتری مواجه هستند و تسهیلات و حمایت‌های کمتری از سوی دستگاه‌ها صورت می‌گیرد. وی خاطرنشان کرد: در بسیاری از موارد مشاهده می‌شود…


فرید جواهرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: اما همین مقایسه نشان داد که سرمایه‌گذاران گردشگری در مشهد با چالش‌های بیشتری مواجه هستند و تسهیلات و حمایت‌های کمتری از سوی دستگاه‌ها صورت می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: در بسیاری از موارد مشاهده می‌شود، شرکت‌های بزرگ با شهرداری دچار مشکل شده‌اند که البته این چالش‌ها در سایر شهرها نیز وجود دارد، اما به شدت مشهد نیست.

وی افزود: همچنین بررسی مصوبات دو سال اخیر شورای شهر مشهد نشان می‌دهد که مصوباتی که به جذب و حمایت از سرمایه‌گذار بپردازد کمتر بوده است. بنابراین مشهد در حوزه اداری و قوانین حمایت‌کننده سرمایه‌گذار نسبت به دو شهر اصفهان و تبریز ضعیف‌تر عمل کرده است

عضو هیأت علمی گروه مدیریت جهانگردی دانشگاه بینالود درباره بالا بودن میزان سرمایه‌گذاری گردشگری در دهه ۸۰ نسبت به دهه ۹۰، یادآور شد: در دهه80 و به خصوص در اوایل این دهه پس از اتفاقاتی که در عرصه سیاسی و بین‌المللی افتاد رقم‌های بالایی به دلیل فروش نفت به جامعه ترزیق شد

و چنانچه آمارها و گزارش‌های اقتصادی نشان می‌دهد، طی سال‌های 1384 تا1390 بیشترین درآمدهای نفتی در جمهوری اسلامی ایران حاصل شد

وی ادامه داد: طبیعی است که حجم سرمایه‌گذاری‌های گردشگری نیز در دهه 80 با افزایش و درشتی مواجه شود. همچنین با ادغام سازمان ایرانگردی و جهانگردی و سازمان میراث فرهنگی در سال‌های 82 و83 نگاه دولت به مقوله میراث فرهنگی و گردشگری افزایش پیدا کرد و با آورده‌های اقتصادی که صورت گرفت، توجه به حوزه گردشگری افزون‌تر شد.

این کارشناس مسائل گردشگری عنوان کرد: با توجه به اینکه مناطق نمونه گردشگری یکی از شاخص‌های توسعه گردشگری محسوب می‌شود، انتخاب مناطق نمونه گردشگری در آن دوران طرح خوبی بود که البته با بدسلیقه‌گی و افزوده شدن حواشی، از توجه لازم به آن در دوره‌های بعدی کمتر دیده شد، اما همه این عوامل دست به دست هم داد تا گردشگری در ابعاد مختلف در دهه ۸۰ رشد کند.

جواهرزاده یادآور شد: البته در دولت اصلاحات، مهندس مرعشی، رییس وقت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از صندوق ضمانت ارزی کشور مبلغ یک میلیارد دلار به منظور تسهیلات گردشگری وام گرفت که این عدد و رقم در حوزه گردشگری تا آن زمان بی سابقه بود.

وی عنوان کرد: این اتفاقات همه دست به دست هم داد تا بسیاری از پروژه‌های گردشگری درآن دوره آغاز شود، اما به تدریج از این سرعت کاسته شد به گونه‌ای که در دهه ۹۰ بسیاری از پروژه‌ها نیمه کاره ماند و عملا شتابی که در دهه ۸۰ رخ داد را دیگر نمیبینیم. از سویی آمارها مؤید این امر است که تعداد گردشگران در دهه ۹۰ نسبت به دهه ۸۰ بیشتر هم شده است، اما اکنون ما با انباشتی از سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری مواجه هستیم که بخشی از آن‌ها به نتیجه رسیده‌اند و بخشی از آنها در مدار نتیجه‌گیری با مشکلاتی مواجه‌اند.


http://tnews.ir