مسجد جامع عتیق قزوین بنایی کم نظیر با کارکردهای گوناگون

فرداد پرواز

8 آبان 1396


مسجد جامع عتیق قزوین یکی از بناهای باشکوه و کم نظیر تاریخی ایران است که پس از گذشت قرن ها، اکنون نیز با کارکردهای مختلف همچون پژوهشی، فرهنگی و گردشگری به حیات خود ادامه می دهد.

این مسجد که بر اساس کتاب قزوین، آیینه تاریخ و طبیعت ایران، یکی از کهن ترین و کم نظیرترین مساجد ایران به شمار می رود اکنون علاوه بر کاربرد مذهبی، قسمتهایی از آن به موزه و کارگاه صنایع دستی اختصاص داده شده است.

در حال حاضر در 2 شبستان این مسجد که در سال 192 هجری ساخته شده و یا به مسجد تبدیل شده، نمازگزاران به جماعت نماز اقامه می کنند.

علاوه بر کارکرد مذهبی، نوع ساخت، معماری و تزیینات کم نظیر این بنای باشکوه باعث شده تا مسجد جامع عتیق به مرکزی پژوهشی نیز تبدیل شده و علاوه بر نمازگزاران و گردشگران، پای دانشجویان رشته های مهندسی، هنر و معماری نیز به این مسجد باز شود.

همچنین امروزه بخشی از این بنای به یادگار مانده از عهد هارون الرشید به مرکزی برای تولید و عرضه و آموزش صنایع دستی نیز اختصاص یافته است.

تولید صنایع دستی و آموزش به هنرجویان در این مکان تاریخی،تلفیقی از هنر و ذوق ایرانی است که چشم هر بیننده ای را به خود جلب کرده و او را مجذوب کار دست هنرمندان فعال در این مکان می کند.

کارکرد دیگر این مسجد در بخش گردشگری است، تقریبا هر گردشگر داخلی و خارجی که از کهن شهر قزوین بازدید می کند، فرصتی را برای دیدن این بنای باشکوه که گفته می شود بر روی یک آتشکده دوره ساسانی بنا شده ، از دست نمی دهد.

2 موزه ایجاد شده در مسجد نیز بر جاذبه های گردشگری این مجموعه افزوده و شکوه و عظمت بنای آن معمولا هر گردشگر وارد شده به این بنا را به گرفتن عکس وادار می کند.

در شبستان غربی مسجد نیز چندسالی است که موزه سنگ و سفال ایجاد و به کانون توجه دانشجویان معماری، هنر و گردشگران تبدیل شده است.

در طاق هارونی این بنای پرجذبه تاریخی نیز موزه دریچه ها قرار دارد، جایی که برای نمایش در و پنجره های ساخته شده توسط هنرمندان ایرانی اختصاص یافته و در آن بیش از 50 در و ارسی چوبی قدیمی در معرض دید علاقه مندان قرار گرفته است.


http://www.irna.ir