مسجد جامع اردستان آماده ثبت در فهرست میراث جهانی شد

فرداد پرواز

15 آبان 1396


فرماندار اردستان در استان اصفهان گفت : پرونده درخواست ثبت جهانی مسجد جامع این شهرستان در سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد(یونسکو) پذیرفته شده است.

علیرضا غیور گفت: این بنا شامل آب انبار، کاروانسرا، بازارچه، حسینیه، حمام و مدرسه علوم دینی به عنوان نخستین مسجد 2 طبقه و دومین مسجد چهار ایوانی جهان اسلام است که در سال 553 هجری قمری بنا شده و در سال 1311 خورشیدی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

وی گفت: این بنا دوره ساسانیان، آل بویه، سلجوقی و صفویه را به خود دیده و به فرمان ابوطاهر حسین ابن غالی بن احمد و به دست استاد محمود اصفهانی بنا شده و سازه های آن از آجر، گچ، خشت و چوب است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردستان نیز گفت: مطالعات و کاوش های باستان شناسی دهه 1350 خورشیدی،در مسجد جامع به وسیله باقر آیت الله زاده شیرازی و سید نصراله هاشمی با همراهی پروفسور گالدیری، سرپرست هیات باستان شناسی ایتالیایی انجام و مجموعه مقالات آن در سال 1361 منتشر شد.

محمدرضا صدوقی اضافه کرد: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور به استناد پژوهش ها این مسجد را دارای شرایط ثبت جهانی دانست و پس از به روز رسانی طرح مطالعات آن در سال 1392 به عنوان یک اثر جهانی به یونسکو پیشنهاد کرد.

وی بیان کرد: یونسکو با پیگیری های صورت گرفته در سال جاری، مسجد جامع اردستان را در نوبت ثبت جهانی اعلام کرده و در آینده نزدیک ارزیاب های آنها از این بنا بازدید خواهند کرد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردستان گفت: در صورت تایید ارزیابی ها در اجلاس سالانه یونسکو، این بنای با ارزش در فهرست آثار جهانی قرار خواهد گرفت.

نخستین مطالعات بر روی اثر تاریخی مسجد جامع اردستان از سوی پروفسورآندره گودار (باستان شناس معروف) در سال 1310 خورشیدی انجام و در کتاب آثار تاریخی ایران نیز درج شده است.

اردستان دارای یک اثر جهانی (قنات 2 طبقه )، 67 اثر ملی و 2 بافت تاریخی است.


http://www.irna.ir