60 بنای تاریخی قزوین در حال مرمت هستند

فرداد پرواز

30 مهر 1396


قزوین- ایرنا-مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری، قزوین گفت: امسال به منظور حفاظت و نگهداری از آثار و بناهای تاریخی، طرح مرمت و بازسازی 60 بنا با 70 میلیارد ریال اعتبار در حال انجام است.

حضرتی، روز یکشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: 20 میلیارد ریال از اعتبارات اجرای این طرح ها از طریق منابع استانی و سایر توسط منابع ملی تامین می شود.

این مسئول همچنین گفت: در حال حاضر 85 درصد کارهای مرمتی و حفاظتی بناهای مورد نظر به پایان رسیده و مرمت طرح های باقی مانده نیز به دلیل پیچیدگی بنای آنها همزمان با کار مطالعاتی، پیش می رود.

وی با اشاره به وظیفه سازمان میراث فرهنگی در حفاظت از آثار و بناهای تاریخی،تصریح کرد: این دستگاه به عنوان متولی حفاظت و صیانت از آثار و بناهای تاریخی به عنوان وظایف ذاتی خود از هرگونه اقدام سوداگرانه در قالب تخریب و ساخت و ساز در ابنیه های تاریخی ثبتی جلوگیری می کند.

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری قزوین ،خاطرنشان کرد: تقریبا همه بناهای تاریخی از یک جهت شاخص و دارای اهمیت می باشند که اگر به موقع کار حفاظت و مرمت آنها انجام نشود در آینده از داشتن آنها محروم خواهیم شد.

وی در ادامه به برخی طرح های مرمتی میراث فرهنگی قزوین در سال جاری اشاره کرد و افزود: بنای تاریخی آرامگاه کافر گنبد از آثار ارزشمند مربوط به دوره سلجوقی از این جمله است که با توجه به ارزش های تاریخی اسلوب معماری و نوع آجرهای به کار رفته در آن، ساماندهی، مرمت و جلوگیری، از وارد آمدن آسیب های بیشتر به پیکره این بنای با شکوه به یادگار مانده از دوره اسلامی به عنوان طرحی شاخص در دستور کار قرار گرفته است.


tnews.ir