مرمت اضطراری بناهای تاریخی آسیب‌دیده از زلزله‌ آغاز می شود

فرداد پرواز

29 آبان 1396


معاون میراث‌فرهنگی، کشور با سفر به استان کرمانشاه از آثار تاریخی آسیب‌دیده در شهرستان‌های سرپل ذهاب و قصر شیرین بازدید کرد و دستور مرمت اضطراری بناهای آسیب دیده را داد.

محمدحسن طالبیان، معاون میراث‌فرهنگی کشور با همراهی جلیل بالایی مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمانشاه از آثار تاریخی شهرستان سرپل‌ذهاب و قصر شیرین که در زلزله هفته گذشته آسیب دیده‌اند بازدید کرد.

معاون میراث‌فرهنگی، از اثر تاریخی طاق‌گرا در ۱۵ کیلومتری شهرستان سرپل‌ذهاب، مسجد عبدالله ابن عمر و مقبره ابودجانه در شهرستان دالاهو، عمارت خسرو و چهارقاپی قصرشیرین و نقش آنوبانی نی در سرپل ذهاب بازدید کرد.

طالبیان در حاشیه بازدید از آثار تاریخی مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه، در شهرستان سرپل ذهاب و قصرشیرین گفت: برآوردها و مستندسازی که در استان و از سوی همکاران ما در اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان انجام شده است تا حدود زیادی دقیق بوده و ما با هدف برنامه‌ریزی برای انجام فوری مرمت و حفاظت اضطراری به این منطقه سفر کرده‌ایم.

او تصریح کرد: حفاظت و مرمت اضطراری بناهای آسیب‌دیده هرچه زودتر با تجهیز کارگاه‌ها و تشکیل تیم مرمت آغاز می‌شود، البته برنامه دقیق مرمت باید پس از تصویب در شورای فنی سازمان میراث‌فرهنگی شروع شود، اما تیم‌های مرمت اضطراری از فردا دوشنبه (۲۹ آبان) وارد فاز اجرایی می‌شوند، خوشبختانه استادکاران شاخصی در حوزه مرمت آثار تاریخی در استان وجود دارند و همچنین از افراد محلی هم می‌توان برای مرمت آثار تاریخی استفاده کرد که این امر منجر به اشتغال‌زایی هم می‌شود.

طالبیان با اشاره به ضرورت مرمت اضطراری و حفظ آثار تاریخی ادامه داد: این آثار تاریخی به‌لحاظ هویتی برای منطقه بسیار مهم است، برخی از بناها مشکلاتی دارند که اگر به فوریت رسیدگی نشود ممکن است در پس‌لرزه‌ها وضعیت بدتری پیدا کنند.

او اضافه کرد: به‌طور کلی زلزله تخریب اساسی نداشته است و به‌غیر از دو مجموعه تاریخی، وضعیت سایر آثار بغرنج نیست و می‌توان با مرمت جزئی آثار تاریخی را به وضعیت قبل بازگرداند.

معاون میراث‌فرهنگی افزود: بازدید ما از شهرستان دالاهو شروع شد، اثر تاریخی طاق‌گرا خوشبختانه آسیب ندیده است و سالم است فقط سنگ‌هایی که از کوه‌ها ریخته است منجر به تخریب دیواره جاده منتهی به طاق‌گرا شده است، این جاده نیازمند بازسازی است که با همکاری اداره راه استان باید نسبت به این کار اقدام شود.

او تصریح کرد: بنای زیج منیژه در شهرستان سرپل‌ذهاب ،دیگر اثر تاریخی بود که بازدید کردیم، دیواره‌ها و طاق‌های ضلع جنوبی این اثر تاریخی در اثر زلزله آسیب دیده است و در کل می‌توان آسیب این اثر تاریخی را ۵درصد عنوان کرد که امکان مرمت سریع این اثر وجود دارد.


http://tnews.ir