مردم هنوز با اقامتگاه‌های بوم‌گردی ناآشنایند

فرداد پرواز

17 مهر 1396


یک راهنمای تورهای گردشگری گفت: اگر طی یک نظرسنجی از همشهریان خود درباره اقامتگاه‌های بوم‌گردی در خراسان رضوی بگیرید حتی اسم این اقامتگاه‌ها را نیز تاکنون نشنیدند و علت این امر به عدم اطلاع‌رسانی مناسب برمی‌گردد.

پوریا کریمیان اقبال اظهار کرد: اقامتگاه‌های بوم‌گردی یک پدیده جدید در کشورمان به شمار می‌رود که در روستاهای کوچک و حومه شهرهای بزرگ ایجاد شدند، اما زیرساخت‌های این اقامتگاه‌ها سالیان خیلی دور در کشورهای دیگر ایجاد شد.

این راهنمای تورهای گردشگری خاطرنشان کرد: اقامت در مراکز بوم‌گردی، حسی را به توریست می‌دهند که متفاوت از اسکان در هتل است، گویی گردشگران به میهمانی رفته باشند و میزبان در این اقامتگاه‌ها مانند میهمان خویش از مسافران پذیرایی می‌کند.

وی گفت: برخی از این اقامتگاه‌ها را می‌توان از طریق وب‌سایت رزرو کرد که البته تصور می‌کنم استثناء هستند. باید اشاره کرد که حلقه ارتباطی مدونی در استان،بین تورگردانان و این اقامتگاه‌ها وجود ندارد، در حالی که استان‌های فارس و اصفهان در این زمینه از ما جلوتر هستند.

کریمیان اقبال با بیان اینکه بخش دولتی در زمینه تبلیغات از این اقامتگاه‌ها حمایتی نمی‌کند، افزود: مسافرانی که به ایران سفر می‌کنند اغلب این اقامتگاه‌ها را نمی‌شناسند مگر اینکه میهمانی که قبلا به این اقامتگاه‌ها رفته برای افراد دیگر تعریف کرده باشد و به اصطلاح تبلیغ دهان به دهان صورت گرفته است.

وی در خصوص حمایت‌های دولت گفت: به عنوان مثال وقتی که وارد فرودگاه بانکوک می‌شوید، با تعداد نامحدود نقشه‌های رنگارنگ رایگان، متفاوت و پر از عکس مواجه می‌شوید که جاذبه‌های شهرها و مناطق بوم‌گردی و حتی جاذبه‌های شهرهای بسیار دور را می‌توانید در آن‌ها مشاهده کنید و این نوعی از حمایت دولتی است.

این راهنمای تورهای گردشگری ادامه داد: گردشگران داخلی نیز با کمبود اطلاعات مواجه هستند و اگر نظرسنجی از همشهری‌های خود،درباره این اقامتگاه‌ها بگیرید حتی اسم این اقامتگاه‌ها را نیز تاکنون نشنیدند و علت آن به عدم اطلاع‌رسانی مناسب در این رابطه برمی‌گردد.


http://www.isna.ir