مراسم گرامیداشت روز اکو

فرداد پرواز

95/09/18


مراسم گرامیداشت روز اکو با حضور عباس عراقچی معاون وزیرامور خارجه، مرتضی رحمانی موحد معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، دبیر کل اکو، جمعی از سفرای کشورهای خارجی و سفرای کشورهای عضو اکو درهتل اسپیناس تهران برگزار شد.

در این مراسم عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه در صحبت هایش اکو را سازمانی دارای ظرفیت های بی نظیر در حوزه های مختلف دانست که زمینه همکاری های جمهوری اسلامی ایران با این سازمان به خوبی فراهم شده است.

وی افزود : جمهوری اسلامی ایران به عنوان عضو تاثیر گذار به کمک ها و حمایت های خود از سازمان اکو ادامه خواهد داد.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان در این مراسم ضمن قدردانی از حضور سفرای کشورهای خارجی بر تقویت و توسعه همکاری های کشورهای عضو سازمان اکو تاکید کرد.

دراین مراسم هم چنین دبیرکل اکو نیز در سخنانی ضمن اشاره به نقش و جایگاه جمهوری اسلامی ایران در سطح منطقه و بین الملل خواستار افزایش همکاری های ایران با این سازمان شد.

در حاشیه این مراسم هم چنین مرتضی رحمانی موحد معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز با اشاره به نقش و جایگاه سازمان اکو و ضرورت استفاده از این فرصت برای توسعه همکاری های ایران و کشورهای عضو در حوزه گردشگری گفت: اکو سازمان منطقه ای است که جمهوری اسلامی ایران در شکل گیری آن نقش اساسی داشته است.

وی با بیان اینکه همکاری های بین اعضاء این سازمان در حوزه های مختلف تعریف شده است افزود:اکثر کشورهای عضو اکو در همسایگی ایران قرار دارند بنابراین یک فرصت مناسب برای توسعه همکاری ها در حوزه گردشگری و نیز حوزه صنایع دستی به وجود آمده که می توان با استفاده از ظرفیت اکو از این فرصت استفاده کرد.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ادامه صحبت های خود به ایران پسابرجام اشاره کرد و افزود: این دوره زمانی بهترین فرصت برای توسعه همکاری ها در حوزه گردشگری بین ایران و کشورهای عضو اکو است چرا که اکنون زمان مناسبی برای پیشبرد برنامه ریزی ها و استفاده از فرصت مناسب پسا برجام برای کشورهای مختلف از جمله کشورهای عضو اکو فراهم شده است.

یادآور می شود، سازمان همکاری های اقتصادی (اکو) یک سازمان اقتصادی منطقه‌ای است که سه کشور ایران، پاکستان و ترکیه در سال۱۹۶۴ نخستین باراین سازمان را پایه‌ ریزی کردند و در حال حاضر 10 کشور عضو این سازمان هستند.


http://www.chtn.ir/