مدیرکل میراث فرهنگی کرمان: نقطه ضعف کرمان برای جذب گردشگر تبلیغات است

فرداد پرواز

1اسفند1395


مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان گفت: نقطه ضعف استان کرمان برای جذب گردشگر، معرفی و تبلیغات ضعیف است و به همین علت نمی توانیم از آثار ثبت شده در میراث جهانی، استفاده ببریم

وفایی روز یکشنبه در آیین معرفی زهرا نعمتی بانوی وزرشکار کرمانی به عنوان سفیر گردشگری کرمان در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان افزود: کرمان استانی با اقلیم متفاوت است و مشکل امنیت ندارد اما با این وجود هنوز نتوانستیم متناسب با جایگاه و شان این استان تبلیغات و معرفی انجام دهیم.

وی تصریح کرد: باید از این امکانات و ظرفیت های استان کرمان استفاده کنیم و فارغ از احساسات در بستر منطقی و بر اساس اصول صحیح از تمامی ظرفیت ها برای جذب گردشگر استفاده کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان گفت: استان کرمان به عنوان پهناورترین استان کشور از ظرفیت های تاریخ، فرهنگ، اقلیم، مردم خوب و نجیب و مهمان نوازی برخوردار است که این استان را در حوزه صنایع دستی جزو استان های شاخص کشور کرده و در حوزه میراث فرهنگی رتبه نخست را دارد.

وی افزود: استان کرمان با هفت هزار اثر شناسایی، 700 اثر ثبت ملی، هفت پرونده میراث جهانی و پنج اثر جهانی بر قله ثبت جهانی آثار ایستاده و این استان در میراث ملموس، ناملموس و میراث معنوی نیز اقیانوسی از ارزش هاست.

وفایی با اشاره به جایگاه صنایع دستی در استان کرمان اظهار کرد: مقدمات ثبت جهانی گلیم سیرجان و پته کرمان انجام شده است

وی گفت: با همکاری فرماندار راور درحال جمع آوری پرونده ای برای معرفی فرش راور به عنوان فرش شاخص کشور (در مهارت، نقشه و نوع بافت) می باشیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان با اشاره به ثبت جهانی روستای صخره ای میمند، ارگ بم و باغ شازده ماهان افزود: اولین اثر بیابانی که ثبت جهانی شده کویر لوت است و 80 درصد آن در استان کرمان می باشد و ثبت جهانی قنوات در 2 سال گذشته استان را بیش از پیش جهانی کرده است.

وی عنوان کرد: در حوزه مرمت آثار باستانی بسیار عقب هستیم و به علت غفلت و وابستگی آثار به بودجه های دولتی به درستی به کار مرمت نپرداختیم.

وفایی با بیان اینکه 50 میلیارد تومان آثار ابنیه ای را تاکنون مرمت کردیم گفت: در 2 سال گذشته و به همت استاندار و شهردار کرمان توانستیم آثار شاخص را با اتکا به اعتبارات غیر دولتی مرمت کنیم و از مهجوریت و نابودی نجات دهیم.

وی با اشاره به مرمت بازار بزرگ کرمان افزود: در بخش هایی از اعتبارات دولتی میراث فرهنگی برای پروژه های مرمتی استفاده شده اما عمده اعتبارات مربوط به بخش غیر دولتی است و این فرصت را مدیون دولت تدبیر و امید هستیم و فرصت های اینچنینی در فضای پس از برجام ایجاد شده است.

وی تصریح کرد: در حوزه زیرساخت ها پیشرفت خوبی داشته ایم و 10 هتل در استان کرمان در این زمینه حال ساخت است.

وفایی با اشاره با ساخت 100 اقامتگاه بوم گردی روستایی گفت: در دو سال آینده در حوزه زیرساخت ها به وضعیت قابل قبولی می رسیم.

وی افزود: امروز ما از جهت زیرساخت های آموزشی که از پیش نیازهای مهم گردشگری است وابسته به هیچ استانی نیستیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان با اشاره به برگزاری ارکستر سمفونیک و ابرماراتن کویر در شهداد تصریح کرد: در استان کرمان موسسات آموزشی خوبی داریم که قابلیت ارایه آموزش های مختلف را دارند.

وی با بیان اینکه انتخاب زهرا نعمتی به عنوان سفیر گردشگری استان کرمان ابتکار خوب و قابل تقدیر و شایسته ای است گفت: نعمتی اولین ستاره درخشان جهانی و افتخارآفرین سرزمین ایران است که از استان کرمان طلوع کرد و به وی افتخار می کنیم.

زهرا نعمتی دارنده مدال طلای انفرادی و مدال نقره تیمی در پارالمپیک 2016 و پرچمدار المپیک ریو از استان کرمان است.

وی دارنده مدال های متعدد قهرمانی مسابقات جهانی و عنوان بهترین ورزشکار زن است.


http://tnews.ir