اخبار

 گردشگری سنتی درحال تبدیل به صنعت است

گردشگری سنتی درحال تبدیل به صنعت است

مازندران آنلاین - ساری- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مازندران گفت: گردشگری سنتی در کشور درحال تبدیل به صنعت است. به گزارش خبرنگار مهر ، دلاور بزرگ‌نیا، صبح شنبه، در جلسه کارگروه اشتغال استان، با اشاره به افزایش توجه به صنعت گردشگری، گفت: گردشگری سنتی در کشور و استان در حال تبدیل به صنعت گردشگری است. مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، استان مازندران با اشاره به زیرساخت‌هایی که در برنامه ششم در قوانین و مقررات آمده و نگاه موجود در سطج مدیریت عالی، بر تدوین دغدغه‌های موجود در قالب خاص و برخورد عینی با این پدیده بیرونی تأکید کرد. وی با بیان اینکه در حال حاضر، رفتار انجام گرفته در سطح استان مبتنی بر تجربیات کارشناسی ما است که دارای کم‌اشتباه‌ترین است، افزود: اما این اقدامات نیز دارای نواقصی ایت که با با توجه به افزایش شدت تقاضاها در اینده نزدیک پاسخگو نخواهد بود. بزرگ‌نیا، با بیان اینکه آنچه اکنون در استان انجام می‌شود با سطح مطلوب استان بسیار فاصله دارد، بر سرمایه‌گذاری‌های کلان در بخش سرگرمی و تفریح تأکید کرد.

فعالیت ۴۰۰ هزار نفر در رشته صنایع دستی

فعالیت ۴۰۰ هزار نفر در رشته صنایع دستی

عصراقتصاد: در ایران ۳۷۰ رشته صنایع دستی در کشورمان به ثبت رسیده است و نزدیک به ۴۰۰ هزار نفر در این حوزه ساماندهی شده است. مونسان، رئیس سازمان میراث فرهنگی و صنایع گردشگری، در بیست و یکمین مراسم روز ملی صادرات افزود: رفع مشکلات بازاریابی و افزایش مشوق های صادراتی خصوصا در برند سازی نقش بسزایی در افزایش صادرات غیرنفتی دارد. مونسان ضمن اشاره به ایجاد اشتغال با سرمایه اندک به عنوان یکی مزایای صنایع دستی در کشور گفت: در کشور ما در این حوزه با ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان، می شود کارگاه راه اندازی کرد. وی در ادامه با اشاره به صنعت گردشگری به عنوان سومین صنعت جهان افزود: ایران در حوزه گردشگری دارای رتبه ۹۳ از بین ۱۴۱ کشور در جهان است و صنایع دستی کشور ظرفیت دو میلیارد دلاری ،برای صادرات دارد.

 گردشگری زمستانی در زنجان رونق می‌گیرد

گردشگری زمستانی در زنجان رونق می‌گیرد

مدیرکل میراث فرهنگی استان زنجان آداب و رسوم و ورزش‌های زمستانی، را از جمله ظرفیت‌های گردشگری استان زنجان در فصول سرد سال خواند و گفت: گردشگری زمستانی در زنجان توسعه می‌یابد. به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، یحیی رحمتی اظهار داشت: با توجه به وجود طبیعت منحصر به فرد و روستاهای دارای ارزش‌های معماری، تاریخی و فرهنگی توسعه اقامتگاه‌های بوم‌گردی برای استقرار گردشگران از اهمیت بالایی برخوردار است. وی تعداد پرونده‌های در دست بررسی برای اعطای مجوز ایجاد اقامتگاه‌های بوم‌گردی در سطح استان زنجان را 21 مورد برشمرد و گفت: پیش از این تعدادی از خانه‌‎های بوم‌گردی در روستاهای سهرود، شیت و درسجین افتتاح شده است. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان، با اشاره به اینکه موضوع گردشگری با علایق خاص مخاطبان اتفاق می‌افتد ابراز کرد: مناطق جغرافیایی با آب و هوای سرد و کوهستانی نیز جاذبه‌هایی برای گردشگران دارد. این مسئول بارش برف و امکان اسکی را یکی از جاذبه‌های گردشگری زمستانی در استان زنجان عنوان کرد و افزود: این موضوع با هیئت اسکی استان زنجان مطرح و ابعاد و چگونگی آن بررسی می‌شود. رحمتی با اشاره به اینکه توسعه گردشگری زمستانی با محوریت ورزش‌های زمستانی در دستور کار قرار دارد بیان کرد: همه ساله شاهد آن هستیم که هم‌استانی‌ها و خانواده‌ها استقبال خوبی از پیست اسکی پاپایی دارند و این قابلیت برای رونق گردشگری وجود دارد. وی میراث معنوی از جمله آداب و رسوم وسبک زندگی مناطق مختلف در فصل‌های سرد و زمستان را از دیگر جاذبه‌های گردشگری خواند و گفت: برخی از مردم علاقه دارند با فرهنگ‌ها و سنت‌های مختلف آشنا شوند. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان با اشاره به اینکه آموزش نیروی انسانی نقش اساسی در بهبود گردشگری دارد ابراز کرد: دوره‌های آموزشی برای افرادی که اقامتگاه‌های بوم‌گردی دایر می‌کنند برگزار می‌شود.

ساخت 12 لنگه در گره چینی برای عتبات عالیات توسط هنرمند استان مرکزی

ساخت 12 لنگه در گره چینی برای عتبات عالیات توسط هنرمند استان مرکزی

اراک - ایرنا معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: ساخت 12 لنگه در گره چینی، ویژه عتبات عالیات به دست هنرمند صنایع دستی در اراک آغاز شد. قاسم کاظمی، روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: 'استاد محمد نوری ' هنرمند صنایع دستی اراک انجام این تعهدات را به سفارش عتبات و عالیات استان البرز برای حرم عموی امام زمان (عج) شاهزاده محمدحسن علی النقی (ع) پذیرفته است. وی در توضیح رشته گره چینی گفت: گره چینی یکی از رشته های صنایع دستی در شاخه مصنوعات چوبی است که در ساخت درهای اماکن مقدسه، مقبره ها، منبرها، مشبک در پنجره های منازل و کاخ ها، نرده ها استفاده می شود. وی، گره عربی کُند، شمسه هشت پر و قلم زنی را از ویژگی های شاخص برای ساخت این درها با بهره گیری از هنر گره چینی عنوان کرد. وی اظهار کرد: این سفارش در مجموع 16 تا 17 مترمربع وسعت دارد و انجام آن حدود سه ماه به طول می انجامد. معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: این هنرمند همچنین ساخت ضریح امامزاده مجاب ،در شعاع 10 متری ضریح مطهر اباعبدالله الحسین(ع) را با استفاده از گره چینی در کارنامه خود دارد. کاظمی افزود: ساخت در 'مسجد توفیق' نکا در استان مازنداران با 50 درصد پیشرفت فیزیکی به وسعت 20 مترمربع به وزن سه و نیم تن توسط این هنرمند استان در حال انجام است که پیش بینی می شود تا نوروز97به پایان برسد. وی اظهار کرد: قدیمی ترین نمونه گره چینی استان مرکزی در امامزاده سهل ابن علی (ع) است که به مربوط به دوره صفویه است. معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، استان مرکزی گفت: این هنر تا دوره قاجاریه در این منطقه دایر بود و سپس منسوخ شد اما، در 10 سال اخیر با دایرکردن کارگاره آموزشی و استفاده از استادکار برجسته محمد نوری، این رشته در استان احیا شده است.

خانه‌های مسافر را ساماندهی می‌کنیم

خانه‌های مسافر را ساماندهی می‌کنیم

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان گفت: مسئله مهم خانه‌های مسافر مسئله نظارت و ساماندهی آنها است که با ورود سازمان میراث فرهنگی و گردشگری می‌توان نظارت بر قیمت و کارکرد را دنبال کرد. فریدون الهیاری در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از سال گذشته تصمیم گرفته تا وارد گود ساماندهی خانه‌های مسافر شود تا هم بتوان از امکان این ظرفیت استفاده کرد و هم بتوان نسبت به ساماندهی آن اقدام کرد. وی افزود: در قانون ایجاد و اصلاح تاسیسات گردشگری به خانه‌های مسافر نیز اشاره شده است،پس خانه‌های شخصی می‌تواند یک ظرفیت مناسب باشد تا بتواند به مسافرین و گردشگران خدمت رسانی کنند، هم‌چنین از طرفی این قانون موجب نظارت و کنترل بر قیمت و کارکرد این خانه‌ها می‌شود. مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان با اشاره به اینکه به دنبال تقابل با هتل داران نیستیم بلکه به دنبال تعامل با آنها هستیم، تصریح کرد: خانه‌های مسافر از این جهت اهمیت دارد،که یک ظرفیت برای سرویس دادن به گردشگران محسوب می‌شود و از طرف دیگر می‌تواند موجب افزایش تخت اقامت در استان شود و در استانی مسافر پذیر همچون اصفهان می‌تواند یک اتفاق خوب به حساب آید.

 بررسی رابطه یگان حفاظت و توسعه گردشگری در کارگاه آموزشی

بررسی رابطه یگان حفاظت و توسعه گردشگری در کارگاه آموزشی

با برگزاری مراسم اختتامیه کارگاه آموزش تخصصی نقش یگان حفاظت در توسعه گردشگری، گردشگری یکی از مهم‌ترین راهبردهای توسعه در کشور مطرح و تاکید شد نقش مهمی در درآمدزایی، اشتغال و توسعه همه جانبه دارد. به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، در آئین کارگاه آموزشی نقش یگان حفاظت در توسعه‌ی گردشگری که با حضور «محمد محب‌خدایی»، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، سردار امیر رحمت‌الهی فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی، سردار علی افشار رئیس دانشکده علوم و فنون دانشگاه انتظامی امین و رحمت الله رئوف حنان مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران و جمعی از مدیران سازمان میراث فرهنگی و نیروی انتظامی برگزار شد، مهم‌ترین موضوعات مرتبط با تأمین امنیت گردشگران داخلی و خارجی و راهکارهای توسعه گردشگری،با استفاده از ظرفیت نیروهای یگان حفاظت و همکاری ناجا مطرح شد. سردار سرتیپ دوم امیر رحمت‌الهی فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی در این آئین با تاکید بر این‌که «گردشگری یکی از مهم‌ترین راهبردهای توسعه در کشور است» گفت: یکی از اولویت‌های مهم دولت تدبیر و امید توسعه گردشگری است و خوشبختانه ایران در حوزه‌های مختلف گردشگری اعم از گردشگری طبیعی، تاریخی وزیارتی دارای ظرفیت‌های بسیار زیادی است. او سپس به اهمیت تأمین امنیت در حوزه گردشگری اشاره کرد و افزود: در حال حاضر تحولات عمیق اجتماعی، حجم انبوه اطلاعات، سرعت انتقال اطلاعات و مولفه‌های ظریف، پیچیده و تاثیرگذار بر امنیت اجتماعی، باعث شده تا یک تعریف متفاوت از تعاریف قبلی در حوزه‌های امنیتی ارائه شود و دست‌اندرکاران حوزه امنیت،به خوبی می‌دانند مؤلفه‌ها و متغیرهای امنیتی تغییر کرده است.

فروش صنایع دستی خراسان جنوبی 24 درصد افزایش یافت

فروش صنایع دستی خراسان جنوبی 24 درصد افزایش یافت

گروه اجتماعی: معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: فروش صنایع دستی استان در شش ماهه اول امسال، نسبت به دوره مشابه سال گذشته 24 درصد افزایش داشته است. به گزارش خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا)، از خراسان جنوبی، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی؛ حسین عباس زاده اظهار کرد: از ابتدای امسال بالغ بر 20 میلیاد ریال انواع صنایع دستی خراسان جنوبی به فروش رسید. وی افزود: تنوع، افزایش کیفیت، تعدد مراکز عرضه و فروش صنایع دستی، رسانه های گروهی، فعالیت های اداره کل در زمینه شناساندن تولیدات صنایع دستی استان از دلایل این افزایش چشمگیر، فروش است. معاون صنایع دستی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، ادامه داد: امسال با برپایی 240 غرفه در قالب بازارچه های صنایع دستی به مناسبت ایام نوروز و تابستان و مشارکت در 13 مورد نمایشگاه های خارج استان با 39 غرفه تولیدات هنرهای سنتی و صنایع دستی استان در رشته های تراش سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی، جاجیم بافی، حوله بافی سنتی، حصیربافی، بافته های داری، سفال و دیگر نمونه های صنایع دستی به نمایش گذاشته شد. عباس زاده افزود: بازارچه های عرضه و فروش صنایع دستی استان در نوروز و تابستان امسال با فروش بالغ بر 6000 میلیون ریال، مشارکت در نمایشگاه های صنایع دستی خارج استان بالغ بر 2000 میلیون ریال و سایر بخش های فروش با فروش 14000 میلیون ریال را به خود اختصاص داده است. وی ادامه داد: این معاونت در نظر دارد دومین نمایشگاه سراسری صنایع دستی را از تاریخ 19 لغایت 24 آذرماه سال جاری در استان برگزار کند. معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی بیان کرد: برنامه ریزی کردیم تا با یک اجرای منظم این نمایشگاه در استان به صورت متوالی هرساله برگزار شود.

ارس، میزبان ۷.۶ میلیون گردشگر بود

ارس، میزبان ۷.۶ میلیون گردشگر بود

رئیس سازمان منطقه آزاد ارس گفت: سیاست ما حمایت از بخش کشاورزی و صنایع تبدیلی آن و توسعه صنعت گردشگری است که تعداد زیادی از اثار تاریخی ارس در سازمان یونسکو، ثبت شده است. ما سال گذشته 7.6 میلیون نفر توریست داشتیم که 800 هزار نفر ان خارجی بودند. به گزارش هم نوا، “محسن خادم عرب باغی” در نشست مشترک سفرای کشورهای چین، ژاپن، ویتنام، سری لانکا، افغانستان، تاجیکستان و فیلیپین و همچنین کارداران کشورهای گرجستان و برونئی با فعالان صنعتی و اقتصادی آذربایجان شرقی که در اتاق بازرگانی تبریز برگزار شد، گفت: برای توسعه صنعتی و اقتصادی کشور، تجارت با کشورهای همسایه کافی نیست و باید به فکر بازارهای جدیدی برای صادرات کالاهای ایرانی باشیم. وی با بیان اینکه ما در بسیاری موارد در تولید مشکلی نداریم و مشکل اصلی در بازاریابی و فروش است، گفت: از وزارت خارجه تشکر می کنم که این امکان را ایجاد کرده است تا بتوانیم درباره امکان تجارت با کشورهای آسیایی و اقیانوسیه به گفتگو بنشینیم. ما چندین جلسه با دولت محترم داشتیم و خواستیم چنین نشست هایی بیشتر برگزار شود. رئیس سازمان منطقه آزاد ارس با تاکید بر اینکه جای شرکت های صادراتی در اقتصاد ایران خالی است، تصریح کرد: یک تولیدکننده نمی تواند هم زمان یک صادرکننده خوب باشد و اگر شرکت های صادراتی در اقتصاد ایران جای بگیرند شاهد رشد بخش تولید خواهیم بود. خادم عرب باغی، گفت: حضور سفرای کشورهای آسیایی در تبریز و آشنایی با ظرفیت های آذربایجان شرقی و منطقه آزاد ارس می تواند در رشد سرمایه گذاری در استان و ارس تاثیر مثبت بگذارد. وی با ذکر اینکه آذربایجان شرقی در چندین محور به عنوان یک استان توسعه یافته در ایران است، خطاب به سفرای کشورهای آسیایی و اقیانوسیه گفت: ما در صنایع شیمیایی، خودرسازی، غذایی حرف اول را در ایران می زنیم و در زمینه صادرات غیر نفتی ،جزو رتبه های اول ایران هستیم.

 رایزن ایران در باکو: یک چهارم گردشگران جمهوری آذربایجان، ایرانی اند

رایزن ایران در باکو: یک چهارم گردشگران جمهوری آذربایجان، ایرانی اند

رایزن بازرگانی ایران در باکو گفت: صنعت گردشگری جمهوری آذربایجان 25 درصد گردشگران خود را از ایران جذب می کند. به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «ابراهیم نقی زاده» عصر دیروز (چهاشنبه) در ششمین همایش رایزنان بازرگانی ایران مستقر در کشورهای هدف در ساختمان سازمان توسعه تجارت افزود: تولید و تجارت، گردشگری، کشاورزی و ترانزیت چهار بخش اصلی سیاست های اقتصادی باکو را تشکیل می دهد که جمهوری اسلامی ایران می تواند نقشی اساسی در آنها بازی کند. نقی زاده تصریح کرد: همکاری های سیاسی 2 کشور به ویژه سفر آتی رییس جمهوری این کشور به تهران که دهمین دیدار رییسان جمهوری 2 کشور در 10 سال اخیر است، می تواند پایه و اساس مناسبی برای توسعه مراودات تجاری و بازرگانی باشد. به گفته وی، جمهوری آذربایجان با برخورداری از جمعیت حدود 10 میلیون نفری، سالیانه 10 میلیارد دلار واردات دارد و پس از بحران نفتی سال های گذشته، کاهش قیمت نفت و در پی آن افت ارزش پول ملی، از سال 2016 به کشوری متفاوت تبدیل شده است. نقی زاده افزود: این کشور در زمینه ترانزیت،با تعریف 2 طرح بزرگ شمال- جنوب و غرب- شرق گام های اساسی برداشته است. وی با اشاره به 2 برابر شدن کشت سالیانه توتون و پنبه در این کشور گفت: جمهوری آذربایجان در زمینه پرورش کرم ابریشم نیز از قابلیت های فراوانی برخوردار است. به گزارش ایرنا، مجموع تجارت خارجی ایران حدود 88 میلیارد دلار در سال برآورد می شود. در نیمه نخست امسال بنا بر آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، مجموع تجارت خارجی با 6 درصد رشد نسبت به پارسال به رقم 44 میلیارد و 139میلیون دلار رسید. چین، هند، امارات، ترکیه، کره جنوبی و هند عمده شرکای تجاری ایران به شمار می روند. ناظر گمرک های استان آذربایجان شرقی و مدیر کل گمرک تبریز هفتم مردادماه از رشد 20 درصدی صادرات کالا از مبادی گمرکی استان در چهار ماهه امسال نسبت به مدت مشابه پارسال خبر داد و گفت: در این مدت ارزش کالاهای وارد شده کاهش 20 درصدی را نشان می دهد.شهرستان مرزی بندر آستارا در شمال غربی استان گیلان و نوار مرزی جمهوری آذربایجان، سومین مرز پرتردد کشور است و سالیانه نزدیک به 800 هزار مسافر داخلی و خارجی از آن تردد می کنند

اجرای طرح خانه مسافر در اصفهان

اجرای طرح خانه مسافر در اصفهان

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان، از اجرای طرح خانه مسافر ویژه اقامت گردشگران در غرب و جنوب استان اصفهان، خبر داد. به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان، محسن یارمحمدیان در جلسه ای که با حضور کارشناسان گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان، مجری استانی طرح خانه مسافر و کارشناسان و نمایندگان آن ها در شهرستان های استان برگزار شده بود، اظهار کرد: طرح خانه مسافر ویژه اقامت گردشگران در غرب و جنوب استان اصفهان اجرائی می شود. وی افزود: با توجه به ورود گردشگران در فصول مختلف در شهرستان ها و مناطق مختلف استان، اجرای طرح خانه مسافر ویژه اقامت گردشگران در شهرستان های لنجان، گلپایگان، خوانسار، شهرضا، فریدون شهر و چادگان با توجه به حضور چشمگیر گردشگران اجرائی می شود.معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان، در پایان تأکید کرد: در این جلسه مقرر شد مجری طرح خانه مسافر استان اصفهان، متقاضیان واجد شرایط را شناسائی و ساماندهی کند و پس از اخذ مجوز از اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان و مراجع ذی صلاح این طرح اجرا شود.

 تفاهم وزارت راه و میراث فرهنگی برای حفظ بافت های تاریخی

تفاهم وزارت راه و میراث فرهنگی برای حفظ بافت های تاریخی

وزارت راه و شهرسازی و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای حفاظت، مرمت و احیای بافت های تاریخی تفاهمنامه همکاری های مشترک امضا کردند. به گزارش ایرنا، این تفاهمنامه روز سه شنبه به امضای عباس آخوندی،وزیرراه وشهرسازی و علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری رسید. ایجاد همکاری‌های مشترک در زمینه سیاستگذاری، برنامه‌ریزی مدیریت یکپارچه و اجرای برنامه‌‌های حفاظت، مرمت و احیای بافت‌ها و محدوده‌های تاریخی شهری، بازآفرینی محدوده‌ها و محله‌های هدف برنامه‌های احیا، بهسازی و نوسازی شهری از مهم ترین اهداف امضای این تفاهمنامه است. بهره‌مندی و بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های برای نظام مدیریت «حفاظت از بافت‌های تاریخی شهرها» و تقویت فرصت‌های شغلی از طریق ارتقای صنایع دستی و گردشگری، ایجاد هماهنگی و همکاری بین دستگاه‌های اجرایی،به منظور برنامه ‌ریزی، تصمیم‌ گیری و نحوه اقدام در محدوده‌های مورد نظر از دیگر اهداف این تفاهم نامه است. همچنین تفاهمنامه دیگری بین شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران به نمایندگی هوشنگ عشایری، معاونت معماری و شهرسازی و دبیرخانه شورایعالی معماری و شهرسازی ایران به نمایندگی محمد سعید ایزدی و معاونت امور استان‏های سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران،به نمایندگی علی دارابی در وزارت راه وشهرسازی به امضا رسید.

 رشد 6 درصدی ورود گردشگران خارجی به آذربایجان شرقی

رشد 6 درصدی ورود گردشگران خارجی به آذربایجان شرقی

تبریز - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از رشد حدود 6 درصدی آمار گردشگران خارجی ورودی به استان در نیمه نخست امسال خبر داد. مرتضی آبدار،روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: در نیمه نخست امسال 300 هزار گردشگر برای بازدید از آثار تاریخی و مکان های دیدنی به این استان سفر کرده اند. وی با بیان اینکه گردشگران خارجی از کشورهای مختلف از جمله استرالیا، آلمان، فرانسه، ژاپن و چین به آذربایجان شرقی سفر کرده اند، اظهار کرد: در نیمه نخست سال گذشته حدود 282 هزار گردشگر به استان سفر کرده بودند. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی یادآوری کرد: تا پایان امسال پیش بینی می شود 550 هزار گردشگر خارجی به استان سفر کنند. آبدار با بیان اینکه آمار گردشگران داخلی ورودی استان،در نیمه نخست امسال از سوی دستگاه های ذی ربط جمع بندی نشده است، ادامه داد: پیش بینی می شود تا پایان امسال 4.5 میلیون نفر به استان سفر کنند که این تعداد نسبت به سال گذشته حدود 500 هزار نفر افزایش یابد. آذربایجان شرقی با برخورداری از آثار متعدد فرهنگی، تاریخی، طبیعی و معنوی از استان های گردشگر پذیر کشور بوده و تاکنون یک هزار و 780 اثر،از میان آثار استان در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

خلخال مسیر سفر گردشگران خارجی می شود

خلخال مسیر سفر گردشگران خارجی می شود

اردبیل - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: با بهره برداری از جاده توریستی خلخال به ماسوله در استان گیلان ، شهرستان خلخال مسیر سفر گردشگران خارجی به این استان می شود. به گزارش ایرنا ، کریم حاجی زاده روز چهارشنبه در بازدید از طرح ها و پروژه های گردشگری خلخال افزود: آماده شدن زیر ساخت های لازم برای توسعه صنعت گردشگری خلخال زمینه ورود سرمایه گذاران بخش خصوصی به این صنعت را فراهم کرده است. او پیش بینی کرد سالانه دست کم 20 درصد از مجموع گردشگران شهر توریستی ماسوله که بیشتر آنها را گردشگران کشورهای خارجی تشکیل می دهند از مسیر جاده خلخال به ماسوله وارد استان اردبیل شده و خلخال را به عنوان ابتدای مسیر سفر خود به سایر مناطق گردشگری استان اردبیل انتخاب کنند. وی با بیان اینکه سالانه بطور میانگین هشت میلیون گردشگر به استان اردبیل، سفر می کنند گفت: پیش از این گردشگری بیشتر در مرکز استان اردبیل و آن هم تنها در فصل تابستان متمرکز شده بود که تلاش می شود با توزیع متوازن جغرافیایی و فصلی سفرها گردشگران بتوانند از همه مناطق گردشگری این استان در تمام فصول سال به ویژه از مناطق گردشگری جنوب و شمال استفاده کنند. حاجی زاده استقبال سرمایه گذاران از توسعه و رونق صنعت گردشگری در این منطقه را مطلوب ارزیابی کرد و از ارائه بسته های حمایتی ویژه به سرمایه گذاران بخش خصوصی در افزایش شتاب این بخش در مناطق شمالی و جنوبی استان خبرداد. وی همچنین با اشاره به تعطیلی چند ساله موزه میراث فرهنگی خلخال، گفت: بدلیل وجود رطوبت در ساختمان حمام قدیمی نصر محل موزه ، ادامه کار این محل به عنوان موزه ممکن نبود و تلاش می شود با انتخاب محلی جدید موزه میراث فرهنگی تعطیل شده خلخال دوباره آغاز بکار کرده و این محل نیز با واگذاری به سرمایه گذار بخش خصوصی به عنوان رستوران و سفره خانه سنتی مورد استفاده قرار بگیرد.

 وزیر فرهنگ ارمنستان:20 موضوع همکاری فرهنگی و هنری با ایران به زودی اجرایی می شود

وزیر فرهنگ ارمنستان:20 موضوع همکاری فرهنگی و هنری با ایران به زودی اجرایی می شود

تهران- ایرنا- وزیر فرهنگ جمهوری ارمنستان گفت: 20 موضوع همکاری در زمینه های فرهنگی و هنری در دیدار امروز با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری ایران،برای اجرایی شدن در ماه های آینده در دستور کار قرار گرفت. به گزارش شامگاه سه شنبه خبرنگار ایرنا ، 'آرمن امیریان' در مراسم گشایش نمایشگاه مشترک آثار باستانی ایران و ارمنستان در تالار دوران اسلامی موزه ملی اظهار کرد: نمایشگاه امروز نتیجه تفاهم نامه ای است که رییسان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ارمنستان در سال 2016 در ایروان امضا کردند. وی افزود: یاد سرزمین و یادآوری پیشینه هر دو کشور ، یاد خاک و یاد پدران ما است. وزیر فرهنگ ارمنستان تاکید کرد: 103 شیئی که از ارمنستان در این نمایشگاه به نمایش در می آید رکورد قابل توجهی از نمایش آثار نفیس تاریخی در ایران است. امیریان ادامه داد: همانگونه که این نمایشگاه چند ماه پس از توافق اولیه اجرایی شد 20 موضوعی که در زمینه های فرهنگی و هنری در ملاقات با مقامات ایرانی مطرح شد نیز به زودی اجرایی می شود. او تاکید کرد: من با رضایت و انرژی کامل روحی و روانی ایران را ترک می کنم و امیدوارم همه توافقات به زودی اجرایی شود و از کمک عزیزانی که برای برگزاری این نمایشگاه تلاش کردند قدردانی می کنم. وی یادآور شد : فرهنگ صادق ترین و کوتاه ترین راه بین دو کشور است و ما را در رسیدن به اهداف مشترک یاری خواهد کرد. نمایشگاه آثار باستانی پنج هزار ساله ارمنستان و ایران با نام «خاطره یک سرزمین» شامل 303 اثر ( 103 اثر از ارمنستان و 200 اثر از ایران) امروز(سه شنبه) در موزه دوران اسلامی، با حضور گری لوئیس نماینده سال سازمان ملل، ارمن امیریان وزیر فرهنگ جمهوری ارمنستان، علی مرادخانی معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و سفرای بیش از 30 کشور گشایس یافت و به مدت سه ماه در معرض دید علاقه مندان خواهد بود.

رزرو هتل آنلاین یک اتفاق خوب در گردشگری ایران

رزرو هتل آنلاین یک اتفاق خوب در گردشگری ایران

بسیاری از ما برای رزرو هتل به جز شیوه سنتی در ذهن خود نداریم، به این صورت که به آژانس های مسافرتی مراجعه حضوری داریم و یا تلفن می زنیم و این تازه آغاز ماجرا است. باید امیدوار باشیم که هتل در تاریخ مورد نظر اتاق خالی داشته باشد، در غیر این صورت باید این فرآیند را آن قدر تکرار کنیم تا بالاخره موفق به رزرو هتل شویم. حتی در صورت موفقیت و در بعضی موارد هنگامی که به هتل می رسیم تازه پی می بریم که با تصورات ما فرسنگ ها فاصله داشته و به ناچار در هتلی که دوست نداشتیم اقامت می کنیم. پیشرفت کسب و کارهای آنلاین و موفقیت هایی که به دست آوردند، سبب شد که این کسب و کارها به دنیای گردشگری نیز وارد شده و در نتیجه سایت های رزرو هتل متولد شدند و مفاهیم جدیدی از قبیل رزرو هتل اینترنتی و رزرو آنلاین هتل شکل گرفتند. این سایت ها شیوه سنتی رزرو هتل را دگرگون کرده و به دلیل در دسترسی بودن و سادگی، روز به روز بیشتر مورد استقبال مسافران قرار می گیرند.

مدیریت گردشگری؛ گامی مهم برای توسعه پایدار

مدیریت گردشگری؛ گامی مهم برای توسعه پایدار

تهران- ایرنا- گردشگری به عنوان یک صنعت نقش مهمی در اقتصاد کشور و بهبود شرایط زندگی افراد جامعه دارد. از این رو برنامه ریزی برای مدیریت آن گامی مهم در توسعه پایدار محسوب می شود. مطبوعات کشور، به طور روزانه مهمترین و برجسته ترین رخدادهای داخلی و خارجی را پوشش می دهند. این در حالی است که بخش زیادی از خبرها، یادداشت ها، گزارش ها، گفت وگوها و ... به انعکاس شرایط اجتماعی و فرهنگی جامعه اختصاص می یابد؛ موضوعی که توجه ویژه به آن اهمیتی فزاینده دارد. گروه اطلاع رسانی ایرنا؛ موضوع های یادشده را که انعکاس قابل توجهی در روزنامه های صبح سه شنبه 25 مهر 1396 داشت؛ با هدف آگاهی بخشی و اطلاع رسانی بررسی کرده است. توانمندسازی و آموزش، راهکاری برای جذب توریسم صنعت گردشگری به عنوان یک خدمت مدرن به ارتباط میان تمدن ها مربوط می شود و همواره توجه مردمان مختلف را به خود جلب کرده است. ایران به عنوان یکی از کشورهای مستعد در این زمینه بوده که علاوه بر پذیرش گردشگران از کشورهای مختلف در زمینه سرمایه گذاری صاحبان سرمایه توجه ویژه ای به آن می شود. از این رو برای استفاده از پتانسیل صنعت گردشگری باید با برنامه ریزی جهت توانمند سازی و آموزش متخصصان و منابع انسانی زمینه های رشد و شکوفایی این صنعت مولد را ایجاد کرد.

برداشت زرشک و زعفران گردشگران خارجی را مهمان خراسان جنوبی کرد

برداشت زرشک و زعفران گردشگران خارجی را مهمان خراسان جنوبی کرد

به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان جنوبی؛ مرتضی عربی معاون گردشگری، سرمایه‌گذاری و تأمین منابع این اداره‌کل با اعلام این خبر گفت: امسال نیز با آغاز فصل برداشت زرشک و زعفران ،سفر گردشگران خارجی به استان آغاز شده است. او افزود: در این راستای و معرفی جاذبه‌های گردشگری استان خراسان جنوبی تور تاریخی و طبیعی برای ۱۸ نفر از گردشگران آلمانی، از سوی شرکت خدمات مسافرتی و گردشگری پرتو‌ شرق و با همکاری این اداره‌کل برگزار می‌شود او ادامه داد: این تور از ۹ لغایت ۱۵ آبان‌ امسال اجرا می‌شود و گردشگران خارجی از جاذبه‌های گردشگری شاخص شهرستان‌های استان بازدید خواهند کرد. عربی افزود:این گردشگران از موزه مردم‌شناسی، حمام خیروز، مدرسه علیا، مسجدجامع و بافت محله سردشت شهرستان فردوس، خانه مستوفی و بافت تاریخی شهرستان بشرویه و روستای هدف گردشگری ازمیغان، شالیزارهای کویر، باغ گلشن، ارگ کهن طبس، آب گرم مرتضی علی و بافت تاریخی روستای اصفهک شهرستان طبس دیدن می‌کنند. عربی افزود: بازدید از باغ و عمارت اکبریه، باغ و عمارت رحیم‌آباد، مدرسه شوکتیه، قلعه بیرجند، زورخانه امیر عرب و بازار شهرستان بیرجند، روستای هدف گردشگری چنشت و کارگاه قالی‌بافی مود شهرستان سربیشه و بافت تاریخی روستای خور شهرستان خوسف از دیگر برنامه‌های این تور است. او خاطرنشان کرد: گردشگران آلمانی، همچنین از بافت تاریخی روستا و قلعه فورگ شهرستان درمیان، مزارع زعفران قاین، آرامگاه بوذرجمهر، مسجد جامع، موزه مردم‌شناسی و زورخانه امیر عرب شهرستان قاین و آسبادهای خوان‌شرف، خانه سالاری نهبندان، کوه‌های مینیاتوری و روستای هدف گردشگری دهسلم شهرستان نهبندان بازدید خواهند کرد.

 کاهش بی‌ سابقه ورود گردشگر به کیش

کاهش بی‌ سابقه ورود گردشگر به کیش

درحالی که رئیس سازمان میراث فرهنگی و مدیرعامل پیشین منطقه آزاد کیش، اخیرا بر ماموریت گردشگری این جزیره تاکید کرده، اما رئیس جامعه هتلداران جزیره کیش از نابسامانی شدید وضعیت گردشگری جزیره کیش خبر داده است. به گزارش روزنامه دنیای اقتصاد؛ به گفته مسیح‌الله صفا، این وضعیت ضعیف ورود گردشگر به جزیره طی ۲۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده؛ به طوری که کسب و کار در جزیره را از بین برده است. وی همچنین به برگزاری ضعیف جشنواره تابستانی کیش اشاره کرده و گفته است: «تابستان امسال ظرفیت اشغال هتل‌های کیش کمتر از ۵۰ درصد بود. این امر در حالی است که هر سال شاهد اشغال ۱۰۰ درصدی ظرفیت هتل‌های جزیره، در تابستان به ویژه در مرداد و شهریور ماه بوده‌ایم.» این فعال بخش خصوصی خاطرنشان کرد: «این وضعیت در مهرماه نیز با شروع سال تحصیلی و به دنبال آن وارد شدن به ماه محرم و صفر، به طور کلی منجر به تعطیلی کامل توریسم جزیره شد.

دانشجویان فعال در برگزاری همایش‌های گردشگری تقدیر می‌شوند

دانشجویان فعال در برگزاری همایش‌های گردشگری تقدیر می‌شوند

مراسم گرامی‌داشت روز جهانی گردشگری 24 آبان ماه در محل سالن اجتماعات پردیس خودگردان،تحصیلات تکمیلی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار می‌گردد. به گزارش ایسنا، مراسم روز جهانی گردشگری امسال نیز با حضور استادان، پژوهشگران و دانشجویان رشته جهانگردی برگزار می‌گردد. در این مراسم علاوه بر سخنرانی دکتر اسماعیل کهرم و دکتر فاطمه یاوری گهر و دکتر رهنمائی در زمینه گردشگری پایدار و ابزار توسعه جمهوری اسلامی ایران از دانشجویان فعال در برگزاری همایش های گردشگری تقدیر به عمل خواهد آمد. به گزارش روابط عمومی دانشگاه علامه طباطبایی، همچنین نمایشگاهی از کتاب های تخصصی گردشگری،در حاشیه این مراسم برپا خواهد بود.

 برگزاری هفتمین کنگره ایرانشناسی در مادرید

برگزاری هفتمین کنگره ایرانشناسی در مادرید

مادرید- ایرنا- هفتمین کنگره ایرانشناسی انجمن ایرانشناسان اسپانیا روزهای دوشنبه و سه شنبه (24 و 25 مهر ) با همکاری دانشگاه اوتونوما در محل این دانشگاه در مادرید برگزار خواهد شد. «علیرضا اسماعیلی» رایزن فرهنگی‌ جمهوری اسلامی ایران در اسپانیاريا،طی‌ گفت و گویی با خبرنگار ایرنا در مادرید اعلام کرد این کنگره دو روزه،در محل دانشکده ادبیات و فلسفه این دانشگاه با حضور اندیشمندانی از کشورهای اسپانیا، ایران، مکزیک، ترکیه و گرجستان برگزار خواهد شد. وی گفت که در این کنگره که در سه بخش ایران قبل از اسلام، ایران پس از اسلام و ایران معاصر تقسیم بندی شده است، 20 سخنرانی ارائه خواهد شد. مراسم افتتاح این کنگره با حضور مسئولین دانشگاه، رئیس انجمن ایرانشناسی و رایزن فرهنگی‌ کشورمان صبح روز دوشنبه برگزار خواهد شد.

 تحکیم دوستی دیرین ایران و ارمنستان با نمایش آثار باستانی 5 هزار ساله

تحکیم دوستی دیرین ایران و ارمنستان با نمایش آثار باستانی 5 هزار ساله

نمایشگاه «ارمنستان و ایران: خاطره یک سرزمین» با هدف تقویت تعاملات فرهنگی و تحکیم دوستی دیرین دو کشور از 25 مهرماه به مدت سه ماه، بیش از 300 شیء تاریخی با قدمت هزاره چهارم تا سده یکم پیش از میلاد در موزه ملی ایران برپا می شود. به گزارش خبرنگار ایرنا، مدیر موزه ملی ایران روز یکشنبه در نشست خبری نمایشگاه مشترک اشیای تاریخی ایران و ارمنستان با عنوان «خاطره یک سرزمین» اظهار کرد: وقتی کشورهای ارمنستان، کره جنوبی و فرانسه آثار نفیس تاریخی خود را در ایران به نمایش می گذارند یعنی ایران کشوری امن است. جبرئیل نوکنده تاکید کرد: در این نمایشگاه نیز 303 اثر، شامل 200 اثر موزه ملی ایران و 103 اثر موزه ملی ارمنستان به مدت سه ماه به نمایش گذاشته می شود. وی اضافه کرد: برگزاری این رویداد، در راستای یکی از مصوباتی است که در تفاهمنامه بین دو کشور،در سفر اخیر دکتر روحانی به ارمنستان با رئیس جمهوری این کشور در دستور کار قرار گرفت.این نمایشگاه یک تحول تاریخی بین موزه های ایران و ارمنستان است سفیر ارمنستان در ایران نیز در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا مبنی بر چگونگی امکان برگزاری این نمایشگاه در سایر استانهای کشور به ویژه استانهای همجوار دو کشور تصریح کرد: از این پیشنهاد استقبال می کنیم و با توجه به اینکه مراودات خوبی با برخی استانداران ایران دارم، آمادگی خود را برای برگزاری این نمایشگاه در هر یک از استانها بخصوص استانهای همجوار اعلام می کنم. آرتاشس تومانیان تاکید کرد: ایران دارای 14 همسایه است که همواره روابط سیاسی و اقتصادی با انها اهمیت فراوانی دارد اما روابط فرهنگی بین این دو کشور که تاریخ مشترک طولانی هم دارند مورد تاکید ما است. وی اضافه کرد: برگزاری این نمایشگاه نشانگر دوستی آبرومند و شایسته دو طرف و سبب شناخت بیشتر مردم از فرهنگ های همدیگر خواهد شد. سفیر ارمنستان در ایران تاکید کرد: ایران گاهی دوستی های خود را در هزاران کیلومتر آنطرف تر جستجو می کند،درحالیکه ما هم دوستی دیرین و برای ابرکشور تاریخی و وسیع منطقه یعنی ایران احترام و دوستی زیادی قائل هستیم.

 میراث‌فرهنگی:ساخت دیوارمقابل مجلس متوقف شود

میراث‌فرهنگی:ساخت دیوارمقابل مجلس متوقف شود

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران خواستار توقف عملیات ساخت دیوار در حریم و مقابل ساختمان مجلس قدیم در میدان بهارستان پایتخت شد. رجبعلی خسروآبادی روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: درهمین ارتباط، موضوع توقف اجرای این عملیات با ارسال نامه ای از سوی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران به مدیرکل مهندسی و پشتیبانی مجلس شورای اسلامی تصریح و تاکید شده است. وی با اشاره به اینکه ساختمان مجلس قدیم در میدان بهارستان، یک اثر ملی است اظهار کرد: حفاظت و صیانت از ابنیه و بافت های تاریخی طبق قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی بر عهده سازمان میراث فرهنگی است. خسروآبادی با اشاره به اینکه برای جهت جلوگیری از هزینه های غیر متعارف دیوار کشی مقابل این اثر ملی متوقف شود تصریح کرد: برای اجرای هرگونه عملیات،در محوطه این بنای تاریخی باید با هماهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ، کار کارشناسی انجام شود. درهمین ارتباط، شهردار منطقه 12 پایتخت نیز به خبرنگار ایرنا گفت: طرح دیوارکشی مقابل مجلس قدیم در میدان بهارستان،بدون هماهنگی با شهرداری منطقه اجرا شده است. همچنین 2 عضو شورای اسلامی شهر تهران نیز در جلسه امروز - سه شنبه - شورا با ارائه تذکری نسبت به دیوارکشی مقابل ساختمان قدیمی مجلس در میدان بهارستان اعتراض کرده و خواستار توقف اجرای این عملیات شدند.

لوور ابوظبی در ماه نوامبر افتتاح می‌شود

لوور ابوظبی در ماه نوامبر افتتاح می‌شود

پس از تاخیرهای طولانی و افتتاح نشدن موزه لوور ابوظبی در سال ۲۰۱۶، این موزه در نوامبر ۲۰۱۷ افتتاح خواهد شد. طرح ساخت موزه لوور ابوظبی در سال ۲۰۱۲ مطرح شد. بر اساس پیش‌بینی‌هایی که شد این موزه تا سال ۲۰۱۶ تکمیل می‌شد، ولی در این میان وقفه‌ای کوتاه افتتاح لوور ابوظبی را کمی عقب انداخت و سرانجام این موزه در ۱۱ نوامبر ۲۰۱۷ افتتاح می‌شود. طرح اولیه ارائه‌شده برای ساخت موزه لوور در ابوظبی متعلق به «جین نوول» است و وزن بنا چیزی حدود ۷۵۰۰ تن تخمین زده شده است (کمی کمتر از وزن برج ایفل) و هم‌چنین آثار بسیار ارزشمندی در این موزه به نمایش درخواهد آمد. بیش از ۶۰۰ اثر از هنرمندان برجسته،ازجمله لئوناردو داوینچی، کلود مونه و هانری ماتیس در این موزه به نمایش درمی‌آید. برای ساخت این موزه نهادهای زیادی همکاری داشته‌اند. برنامه‌های بلندمدتی برای این موزه در نظر گرفته‌شده است و در ۱۵ سال آینده محل برگزاری نمایشگاه‌های معتبر خواهد بود.

وضعیت صنعت گردشگری آمریکا بعد از روی کار آمدن ترامپ

وضعیت صنعت گردشگری آمریکا بعد از روی کار آمدن ترامپ

صنعت گردشگری آمریکا از زمان روی کار آمدن «ترامپ» با زیان‌های میلیارد دلاری و عقب ماندن از معیارهای جهانی همراه بوده است. ایالات متحده آمریکا که همواره یکی از مقاصد محبوب گردشگران خارجی بود، حالا و چندماه پس از روی کار آمدن «ترامپ» دچار افت قابل توجهی در عرصه گردشگری شده و از استانداردهای متوسط رشد جهانی توریسم عقب مانده است. موسسه تحقیقاتی سفر و گردشگری «ForwardKeys»، پس از اعلام دو منع مهاجرتی سفر به آمریکا برای شهروندان برخی کشورها در ماه ژانویه و مارس اعلام کرد: شمار گردشگران خارجی،که آمریکا را به عنوان مقصد خود انتخاب می‌کنند با کاهش چشمگیری رو به رو بوده است.

مدیرعامل جدید سازمان منطقه آزاد کیش معرفی شد

مدیرعامل جدید سازمان منطقه آزاد کیش معرفی شد

مراسم تکریم و معارفه علی اصغر مونسان، و محمد ابراهیم انصاری لاری، مدیران عامل پیشین و جدید سازمان منطقه آزاد کیش، با حضور مرتضی بانک مشاور رئیس جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد برگزار شد. به گزارش گروه اقتصادی آنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان مناطق آزاد ایران، در این مراسم علاوه بر مرتضی بانک مشاور رئیس جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، علی اصغر مونسان معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، و مدیرعامل پیشین سازمان منطقه آزاد کیش، محمد ابراهیم انصاری لاری مدیرعامل جدید این سازمان، حجت الاسلام علیدادی امام جمعه کیش، فریدون همتی استاندار هرمزگان، حیدر عالیشوندی فرماندار شیراز، چند تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، هیات عالی رتبه از کشور عمان و مسئولان استانی نیز حضور داشتند. مرتضی بانک مشاور رئیس جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد در مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش گفت: از اتفاقی که دیروز در صحنه بین الملل افتاد باید درس بگیریم، در موضوع برجام جنجال های بسیار زیادی از سوی افرادی که اهل تعامل بین المللی نیستند به پا شد، اما نتیجه این اقدامات مغرضانه در میدان عمل در مقابل اتحاد و انسجام ملت ایران و جامعه بین الملل فرو ریخت. بانک ادامه داد: امروز همه ملت ما واحد و منسجم در کنار تصمیم سازان این کشور برای رسیدن به اهداف این نظام و برای آوازه بلند خلیج فارس همیشگی و دائمی کنار هم ایستادند، این همه جنجال و تبلیغات منفی با انسجام و اتفاق ملت ایران فروریخت و طرف مقابل را به انزوا کشاند.

برگزاری نمایشگاه گردشگری آ سه آن با حضور ایران در چین

برگزاری نمایشگاه گردشگری آ سه آن با حضور ایران در چین

پکن- ایرنا- نمایشگاه گردشگری آ سه آن (ASEAN) روز شنبه با حضور کشورمان در شهر گویلین استان گوانگشی چین برگزار شد. به گزارش ایرنا، در این نمایشگاه غرفه جمهوری اسلامی ایران تلاش کرده است با ارائه آثار فرهنگی، اطلاعات عمومی مردم این منطقه را نسبت به ایران افزایش دهد. غرفه ایران توسط نماینده اطلاع رسانی گردشگری در جنوب چین سازماندهی شده است. این دومین نمایشگاه گردشگری ،کشورهای عضو ASEAN است اما ایران برای نخستین بار است که در آن شرکت کرده است. شهر گویلین با طبیعت زیبای خود در چین به بهشت روی زمین شهرت دارد و سالانه تعداد قابل توجهی گردشگر به خود جلب می کند. برای برگزاری این نمایشگاه مهمانانی از شهرهای مختلف از جمله پکن، گوانجو و شنژن و نیز مهمانانی ویژه از جمله نمایندگان بخش گردشگری برخی سفارت خانه های مقیم پکن و سرکنسولگری های گوانجو دعوت شده اند. اخبار مربوط به غرفه ایران از جمله مصاحبه و عکس در بخش های مختلف خبری رادیو و تلویزیون محلی و سایت های مختلف به شکل برجسته ای منعکس شد. اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا، که بیشتر با نام اختصاری آ سه آن شناخته می شود، یک سازمان بین المللی سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در آسیای جنوب شرقی است. این سازمان در ۸ اوت ۱۹۶۷ توسط تایلند، اندونزی، مالزی، سنگاپور و فیلیپین تاسیس شد. پس از نشست بالی، در ۱۹۷۶ این سازمان بیشتر به سیاست همکاریاقتصادی روی آورده است و برخی کشورهای دیگر از جمله ویتنام نیز عضو آن شده اند.

طرح ایجاد 140 هزار شغل در حوزه گردشگری و صنایع دستی تدوین شد

طرح ایجاد 140 هزار شغل در حوزه گردشگری و صنایع دستی تدوین شد

کیش - ایرنا معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: طرح ایجاد 140 هزار فرصت شغلی در حوزه های زیر مجموعه این سازمان تدوین و تقدیم رئیس جمهوری شده است. به گزارش ایرنا، علی اصغر مونسان شامگاه شنبه ،در آئین معارفه مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش افزود: بر اساس این طرح 70 هزار شغل در حوزه گردشگری ایجاد خواهد شد. وی تاکید کرد: هم چنین در حال تدوین قانون جامع حمایت از گردشگر هستیم تا با کمک نمایندگان و دولت، زمینه حمایت بیشتر از گردشگر را در کشور فراهم کنیم. وی افزود: از طرفی ایجاد تسهیلات با نرخ پایین برای رونق زیرساخت های گردشگری از جمله هتل از دیگر اولویت های این سازمان برای بهبود صنعت گردشگری در کشور است. مونسان با بیان این که صنعت گردشگری هم اکنون رتبه سوم را در اقتصاد جهانی دارد اضافه کرد: 2 هزار و 400 میلیارد دلار گردش پولی این صنعت با بیش از یک میلیارد و 200 میلیون گردشگر، در جهان صنعت گردشگری را مورد توجه قرار داده است. وی اظهار کرد: بواسطه مختصات صنعت گردشگری که هم بعد اجتماعی و هم بعد اقتصادی را در بر گرفته، امروز شاهدیم این صنعت رتبه نخست را در حوزه اقتصاد ایفا می کند. معاون رئیس جمهوری تاکید کرد: در بعد اجتماعی نیز با حداقل سرمایه گذاری در حوزه گردشگری نسبت به سایر بخش ها می توان عدالت اجتماعی و درآمد را تا عمق روستاها و شهرهای کوچک برای ایجاد شغل محقق کرد. مونسان تصریح کرد: امروز تنها گردشگری داخلی در کشور رونق دارد و سهم بیشتر گردشگری خارجی نیز در بخش زیارتی است که خیلی درآمد اقتصادی ندارد. وی گفت: گسترش و استفاده از مزیت های تاریخی و گردشگری مناطق مختلف کشور و بهبود مراکز اقامتی در بخش اماکن تاریخی می تواند در ایجاد کسب و کار کشور اثر گذار باشد که این مهم در اولویت سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ترسیم شده است.

 راه‌اندازی مجدد گردشگری ریلی ایران و ترکیه

راه‌اندازی مجدد گردشگری ریلی ایران و ترکیه

در دیدار رئیس سازمان میراث‌فرهنگی با سفیر ترکیه در ایران محورهای توسعه گردشگری بین دو کشور مورد بحث قرار گرفت. به‌گزارش میراث‌آریا، علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در دیدار با رضا هاکان سفیر ترکیه در ایران ضمن خوشامدگویی به او و همراهانش گفت: روابط ایران و ترکیه ریشه تاریخی دارد و همیشه روابط خوبی بوده است اما با توجه به شرایط منطقه نیازمند به توسعه و تقویت روابط هستیم. در سفر رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه به ایران و دیدارش با حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران نیز بر این مسأله تأکید شد. وي با بیان اینکه گردشگری یکی از موضوعاتی بود که در دیدار رئیس‌جمهوری دو کشور مطرح شد گفت: «رئیس‌جمهوری ترکیه در این دیدار تأکید کرد که ایران با توجه به سابقه تاریخی و تمدن کهن مراکز تاریخی مهمی دارد که مورد توجه گردشگر ترکیه است. اما باید این مراکز و مزیت‌ها معرفی شوند. مونسان ادامه داد: «درخواست ما در سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری نیز از شما این است که کمک کنید تا مزیت‌های گردشگری ایران در ترکیه معرفی شود. در دیدار با وزیر فرهنگ ترکیه نیز بر این مسأله تأکید شد و هر دو به رئیس‌جمهوری‌هایمان قول دادیم که سطح گردشگری دو کشور را به‌صورت رفت‌ و برگشتی ارتقا دهیم. این مسأله به معاونت گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری نیز ابلاغ شد و قرار شد معاونت گردشگری سازمان یک نفر را به‌عنوان مدیر پروژه ترکیه، انتخاب کند تا به‌صورت متمرکز روی این مسأله کار کند.

 گردشگری درآمد زیادی برای کشور تولید نکرده است

گردشگری درآمد زیادی برای کشور تولید نکرده است

علی‌اصغر مونسان، در نشستی با فعالان گردشگری استان فارس که در شهر شیراز برگزار شد، گفت: به دنبال تمرکز بر موضوعاتی است که فکر می‌کند عملکردها را بهتر خواهد کرد. او که معتقد است هنوز به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی گردشگری و البته صنعت گردشگری نگاه ویژه‌ای نمی‌شود، ایران را در مراحل اولیه این صنعت دانست و افزود: اعداد و ارقام ما در این حوزه بسیار پائین است و درآمدهای زیادی برای کشور تولید نمی‌کند. باید تلاش کنیم تا در تولید ناخالص کشور نقش ایفا کنیم. معاون رییس جمهور، از تلاش برای تدوین قانون جامع حمایت از گردشگری خبر داد و ارائه پیشنهادهایی از سوی فعالان گردشگری در این زمینه خواستار شد. مونسان، که بعد از شنیدن سخنان فعالان گردشگری فارس سخن گفت، اظهار کرد: در زمینه سرمایه‌گذاری‌ها حتما بازنگری‌های لازم انجام می‌شود، اما استعلام‌ها از اختیار این سازمان خارج و موضوع فرا دستگاهی است، اما من حتما موضوع را پیگری می‌کنم. او با بیان این‌که در زمینه پرداخت تسهیلات، خوشبختانه تاکنون طبق گزارش‌های معاونت سرمایه‌گذاری این سازمان، کمبودی نداشته‌ایم و تسهیلات ارائه می‌شود، گفت: در زمینه ساخت ساختمان برای سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری هم در حال پیگری هستیم. مونسان، تغییر تعطیلات آخر هفته را طرحی به ظاهر ساده اما در واقع پیچیده دانست و ادامه داد: بحث‌هایی مطرح شده که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از زیر نظر کمیسیون فرهنگی مجلس خارج شود و به کمیسیون اقتصادی منتقل شود.

رشد چشمگیر مسافران ایرانی به مالزی

رشد چشمگیر مسافران ایرانی به مالزی

به گزارش سرویس بازار ایسنا، داتو رستم یحیی، در حاشیه مراسم قرعه‌کشی جوایز هواپیمایی ایرآسیا، در گفت‌وگویی با خبرنگاران اظهار داشت: ایران مهم‌ترین مبدا گردشگران مالزی در منطقه خاورمیانه است. ما سعی داریم علاوه بر جذب مسافر از ایران، به توسعه گردشگری این کشور نیز کمک کنیم و مردم کشور مالزی، را به بازدید از ایران تشویق کنیم. وی افزود: گردشگری در مالزی، یکی از کلیدی‌ترین صنایع است. به همین دلیل با دیگر کشورها و تقویت ارتباط با گردشگران خارجی، برای ما امر بسیار مهمی است. ایران هم ظرفیت‌های بسیار بالایی برای جذب گردشگر دارد که در صورت تقویت زیرساخت‌ها می‌تواند رشد قابل توجهی در میزان پذیرش گردشگران خارجی داشته باشد. ما تمایل زیادی داریم تا همکاری‌های توریستی‌مان با ایران را دوجانبه کنیم و علاوه بر جذب مسافران ایرانی، گردشگران مالزی را نیز به بازدید از ایران، تشویق کنیم. رستم یحیی، در ادامه به فعالیت‌های اخیر سفارت مالزی در تهران اشاره کرد و گفت: با هدف تشویق گردشگران ایرانی به بازدید از جاذبه‌ های مالزی، مذاکره‌ها و برنامه‌هایی را در دستور کار داریم که مراسم قرعه‌کشی امروز نماینده رسمی شرکت ایرآسیا در ایران، یکی از این برنامه‌ها بود. همچنین با شرکت هواپیمایی مالزی نیز گفتگوهایی انجام دادیم که نتیجه آن افزایش تعداد پروازهای تهران–مالزی از ۴ پرواز در هفته به ۵ پرواز بود. در شهرهای مختلف ایران هم سمینارهای متنوعی را برگزار کردیم تا فعالان ایرانی صنعت گردشگری با مالزی بیشتر آشنا شوند. سفیر مالزی، در ایران در انتها ابراز امیدواری کرد که مذاکره‌های دو دولت ایران و مالزی در جهت رفع موانع روابط بانکی میان دو کشور زمینه را برای توسعه همکاری‌های تجاری بخش خصوصی دو کشور فراهم کند. شرکت فراز پرواز غرب ایرانیان، نماینده رسمی و انحصاری هواپیمایی ایرآسیا در ایران، مراسم قرعه‌کشی ۱۰ تور کامل سفر به مالزی را با حضور سفیر و مدیران ارشد سفارت مالزی در تهران برگزار کرد.