ساختمان لاپدررا عجیب اما پرطرفدار در اسپانیا

فرداد پرواز

26 تیر 1396


در کشور اسپانیا و در شهر بارسلونا، ساختمانی به نام کاسا میلا وجود دارد که به لاپدررا (La Pedrera) هم معروف است و به عنوان یکی از معروف ترین ساختمان های مدرن کاتالان شناخته می شود و یکی دیگر از جاه طلبانه ترین معماری هایی است که آنتونی گائودی انجام داده است.

لاپدررا در بارسلونا در واقع یکی دیگر از شاهکارهای معماری توسط معمار معروف آنتونی گائودی است که در سال های ۱۹۰۶ تا ۱۹۱۲ ساخته شد و در سال ۱۹۲۱، کاملا تکمیل و به پایان رسید. ساختمان لاپدررا در منطقه ی کاتالونیا قرار دارد و به عنوان هدیه ی ازدواج ۲ زوج به نام های Rosario Segimon و Pere Milà ساخته شد.

در آن دوران که هنوز این بنا در حال ساخت بود، چندین بار به دلایل مختلف متوقف شده و جلوی ساخت آن گرفته شد. برای مثال یکبار به دلیل ساختن مجسمه ای به نام «ویرجین» در بالای ساختمان این اتفاق افتاد اما بعدها آنتونی گائودی در یادداشت هایش گفته بود که این مجسمه فقط یک نماد بوده است

این ساختمان که برای ساخت آن زحمت زیادی کشیده شده بود، چندین بار در خطر تخریب قرار گرفت که خوشبختانه مرمت شد و قسمت هایی که خراب شده بودند دوباره مانند قبل ساخته شدند. این ساختمان از همان روزهای اولیه ی رونمایی اش بسیار مورد توجه قرار گرفت طوری که آوازه ی آن در تمام دنیا پیچید و بسیاری از افراد حاضرند تور بارسلونا را خریداری کنند فقط به خاطر اینکه بتوانند از این ساختمان دیدن کنند.

نوع این سازه در تمام دنیا متمایز و متفاوت است و چه نمای داخلی و چه نمای خارجی آن، شگفت انگیز و قابل توجه است. در نمای این سازه از آهن ها طوری استفاده شده است که اصلا حس آهن و یک شی فلزی و خشن را به بیننده القا نمی کند.

به نظر می رسد آنتونی گائودی در ساخت سازه ها، از طبیعت الهام زیادی می گرفته است چرا که در نمای خارجی یکی از شاهکارهای مشهور این معمار بزرگ به نام کاسا باتلو، از رنگ های موجود در صخره های مرجانی در طبیعت استفاده شده است. علاوه بر این، در این سازه ی زیبا یعنی در لاپدررا در بارسلونا هم سبک معماری به گونه ای است که در همان نگاه اول، یکی بودن ساختمان با طبیعت را به ذهن فرد القا می کند، حتب همانطور که در بالا گفته شدف وجود آهن در نمای ساختمان هم این حس را به شما نمی دهد که با یک ساختمان طرفید!

دیوارهای این سازه هم از سنگ آهک تشکیل شده است و یکی از جالب ترین نکات طراحی لاپدررا در بارسلونا این است که در آان به ندرت زاویه ای به چشم می خورد. در واقع لبه های آن گرد و منحنی هستند و همین موضوع باعث شده تا هم تراز هنرهای مدرن قرار بگیرد.

از بعد اولین روزهای رونمایی، میلیون ها نفر از این بنای عجیب و خارق العاده دیدن کردند و آن را یکی از شگفت ترین های معماری مدرن دانستند. این بنا در سال ۱۹۸۴ در فهرست میراث فرهنگی یونسکو قرار گرفت.


http://www.parsacity.com