قوانین رانندگی در روسیه

قوانین رانندگی در روسیه

رانندگی در روسیه قبل از حرکت

اگر شما قصد سفر با خودرو را دارید، ابتدا از همراه داشتن تمامی اسناد مورد نیاز مربوط به اتومبیل تان اطمینان حاصل کنید. برای سفر با اتومبیل در روسیه شما به مجوز موقت، تاییدیه راننده، مدارک ثبت نام خودرو و یک بیمه OSAGO نیازمند خواهید بود. برای تاییدیه راننده باید فرم مقررات راهنمایی و رانندگی جاده ای کنوانسیون وین در 8 نوامبر 1968 را تکمیل و بصورت لاتین نوشته یا ترجمه کنید.

2safar

گواهی نامه های رانندگی که با این الزامات و مقررات (مقرررات راهنمایی و رانندگی جاده ای کنوانسیون وین)تطابق کامل نداشته باشد، باید به روسی ترجمه شوند و مورد تایید نیز قرار بگیرند. وسیله ی نقلیه ایی که شما رانندگی آن را بر عهده دارید را باید تحت پوشش بیمه قرار دهید و یا خودروی تان را تحت پوشش بیمه ایی قرار دهید که هیچ گونه محدودیتی برای تعیین راننده و مشخص کردن شخص راننده نداشته باشد. در صورتی که سفر شما تنها شامل عبور از مرز روسیه می شود، باید قوانین مرتبط با مسافرت از این طریق را به طور دقیق مورد بررسی قرار دهید، چرا که قوانین کشور های مختلف متفاوت بوده و ممکن است با قوانین روسیه تفاوت داشته باشد.

2safar

عبور از مرز

2safar

روسیه از جمله کشور هایی است که عضو کنوانسیون وین در 8 نوامبر 1968 در خصوص قوانین و مقرارت جاده ای است و این موضوع به این معنا است که قوانین عبور و مرور از مرز کشور با اتومبیل مطابق با قوانین دیگر کشور های اروپایی است. با این وجود، به خاطر داشتن این نکته مهم است که حروف و سند پلاک ثبت نامی شما با حروف لاتین نوشته شده باشد. هنگام ورود شما به خاک روسیه، اداره گمرک این کشور اظهار نامه یا سندی برای ورود موقت و مدت زمان مجاز اقامت شما در کشور را تحت عنوان پلاک موقت برای خودروی تان صادر می کند. این سند در هنگام خروج شما از این کشور مورد نیازتان خواهد بود، از این رو از آن به خوبی نگهداری کنید.

2safar

جهت یابی

2safar

شما در سفرتان به روسیه در طول مسیر و برای برنامه ریزی مسیر های تان هیچ گونه مشکلی نخواهید داشت. در صورتی که خودرو شما مجهز به سیستم GPS باشد شما به راحتی با استفاده نرم افزار ها و جهت یاب ها از مسیر های مختلف را پیدا می کنید،دقت کنید که از عملکرد درست و بی عیب سیستم GPS خودروتان از قبل اطمینان حاصل کنید. نقشه های جهت یابی دقیق به وسیله ی تولیدکنندگان بزرگ تجهیزات جهت یاب و نرم افزار ها در دسترس شما قرار دارند. به ویژه موتور های جستجوی آنلاین و برنامه های گوشی های هوشمند امکانات بیشتری را در اختیارتان قرار خواهند داد. همچنین نقشه های کاغذی را نیز می توانید در پمپ بنزین ها خریداری کنید.

2safar

جاده ها

2safar

در کشور روسیه جاده های مختلفی برای رانندگی وجود دارد که شما می توانید از سه نوع عادی، آزاد راه و بزرگراه استفاده کنید. آزاد راه ها و بزرگراه ها توسط خطوط علامت گذاری شده به چند لاین تقسیم می شوند که شما باید در بین خطوط در لاین خود حرکت کنید. تفاوت آزاد راه و بزرگراه هم در میزان سرعت شما در آنها و دسترسی به مسیر های متصل به آنها است که در آزاد راه ها میزان سرعت بالاتر و اتصال دیگر مسیر ها به آن از محدودیت بیشتری برخوردار است. جاده های دیگر نیز عادی به شمار می روند.

سرعت رانندگی

2safar

محدودیت سرعت در شهر های روسیه 60 کیلو متر بر ساعت است. در مسکو بدلیل وجود بزرگ راه های شهری عریض تر، حد مجاز سرعت را به 80 کیلومتر بر ساعت ارتقا داده اند. در خارج از شهر و حدفاصل میان شهر ها در بیشتر جاده های بین شهری سرعت مجاز 90 کیلومتر بر ساعت است.آزاد راه ها و بزرگراه ها از محدودیت سرعت کمتری برخوردار هستند و سرعت بین 110 تا 130 کیلمتر بر ساعت سرعت مجازی است که شما می توانید در آن سرعت حرکت کنید. میزان سرعت اتومبیل شما توسط بازرسان راهنمایی و رانندگی و همچنین دوربین های مدار بسته و کنترل سرعت مورد نظارت قرار خواهد داشت. در صورتی که سرعت خودرویی در جاده، بزرگراه و یا آزاد راه 20 کیلومتر بر ساعت بیشتر از سرعت مجاز باشد، توسط دوربین ها های مدار بسته شماره ی پلاکش ثبت و جریمه خواهد شد.

2safar

محل قرار گرفتن دوبین های کنترل سرعت توسط علائم راهنمایی و رانندگی مشخص شده است که در برخی اوقات از داخل اتومبیل قادر به دیدن آنها نخواهید بود، پس به علامت های راهنمایی و رانندگی دقت کنید. میزان جریمه سرعت بالا هم به تعداد و میزان سرعت غیر مجاز شما بستگی خواهد داشت.

مسیر های رایگان و عوارضی

2safar

شما در بیشتر جاده های روسیه می توانید به صورت رایگان سفر کنید.تمامی مسیر هایی که عوارض تردد به آنها تعلق می گیرد دارای مسیر های جایگزین رایگان نیز هستند. شبکه جاده های عوارضی به آرامی در حال گسترش است و بر اساس برنامه ریزی های انجام شده تا سال 2018 این مسیر ها دوبرابر خواهند شد. در حال حاضر 9 مسیر عوارضی به طول 788 کیلومتر در روسیه وجود دارد. پرداخت عوارض جاده ای هم در شکل ها مختلف برای شما امکان پذیر خواهد بود. اول از همه و به سادگی می توانید عوارض جاده ایی را به صورت نقد پرداخت کنید. استفاده از کارت های اعتباری نیز برای شما مهیا خواهد بود. اما شما می توانید یک کارت هوشمند و یا یک کارت ترنسپوندر(حمل و نقل ) تهیه کنید و با متصل کردن آن به شیشه ی جلوی اتومبیل تان هزینه حمل و نقل و عوارض خود را در ساعات وزمان های مختلف شب و روز پرداخت نمایید.

ایستگاه های سوخت (پمپ بنزین)

2safar

ایستگاه های سوخت و یا همان پمپ بنزین ها علاوه بر داخل شهر ها در مسیر ها و جاده های مختلف روسیه به منظور دسترسی آسان تر در نزدیکی بزرگراه ها و جاده ها پر سرعت و آزاد راه ها قرار دارند. در جاده های که تردد وسایل نقلیه سنگین و سبک بر روی آنها پر تراکم است و حجم رفت و آمد بالایی را در بر می گیرند، فاصله ی میان پمپ بنزین ها تقریبا بین 3 تا 10 کیلومتر است. با این حال، در جاده های فرعی و کم تراکم هم مسافت میان دو پمپ بنزین بیشتر از 50 کیلومتر نخواهد شد و این فاصله کوتاه بین جایگاه های سوخت برای شما یکی از مزیت های جاده های روسیه به شمار می رود.

2safar

شما در ایستگاه سوخت بزرگ به طور معمول می توانید از امکاناتی مثل کافه، مغازه و سرویس بهداشتی که برای راحتی مسافران تعبیه شده، استفاده کنید شما می توانید در ایستگاه های پمپ بنزین نزدیک به آزاد راه ها و بزرگراه ها،هزینه های خود را به صورت نقد و یا از طریق کارت های اعتباری پرداخت کنید.معمولا این ایستگاه ها دارای دستگاه پرداخت غیر نقدی از طریق کارت هاهستند و در برخی جایگاه های سوخت کارکنان آن مجموعه می توانند باک بنزین خودور شما را پر کنند، که معمولا بین 10 تا 50 روبل برای چنین سرویس هایی دریافت می کنند. ایستگاه ی پمپ بنزین در مسیر ها و جاده های فرعی و غیر اصلی کمتر از دستگاه های کارت خوان یا پوز های خرید غیر نقدی استفاده می کنند و شما باید هزینه های خود را به صورت نقدی پرداخت کنید.

2safar

در پمپ بنزین های روسیه انواع مختلف بنزین ها موجود ارائه می شود، که از لحاظ کیفیت، استاندارد های بنزین روسیه با استاندارد های مورد نظر اروپا و ژاپن یکسان هستند. اما با بنزین استاندار آمریکا دارای تفاوت هستند و بنزین 92 اکتان روسیه با بنزین 87 پرمیوم شرکت های آمریکایی قابل مقایسه است. به همین ترتیب 95 روسیه با 89 آمریکا قابل قیاس هستند.

2safar

در ایستگاهای بزرگ سوخت رسان روسیه امکانات مورد نیاز برای شارژ خودرو های الکتریکی نیز در دسترس شما قرار دارد. بهتر است از قبل با استفاده از جهت یاب ها و نرم افزار های جهت یابی،مکان مورد نظر و ایستگاه های سوخت و پمپ بنزین ها مورد نیازتان را شناسایی کنید.

2safar

قوانین جاده ایی و وسایل نقلیه

2safar

قوانین راهنمایی و رانندگی در روسیه نیز منطبق با قوانین تصویب شده در کنوانسیون وین در خصوص قوانین جاده ای به عنوان یک توافق نامه بین المللیاست. در نتیجه ی چنین توافق بین المللی، رانندگان خارجی نیز با قوانین راهنمایی و رانندگی در روسیه آشنا بوده و با مشکلات عدیده قوانین رانندگی روبه رو نخواهند بود. اما با این حال، بهتر است قبل از سفر، قوانین راهنمایی و رانندگی و جدول جرایم و تخلفات رانندگی در روسیه را با گوشی همراهتان دانلود کرده و همراه خود داشته باشید.

2safar

اما با وجود انطباق قوانین راهنمایی و رانندگی با قوانین بین المللی تفاوت های کوچکی هم در این میان وجود دارد. یکی تفاوت اصلی و مشهود در قوانین راهنمایی و رانندگی روسیه با قوانین راهنمایی و رانندگی اروپا به قوانین مربوط به چهار راه ها و تقاطع ها باز می گردد. در روسیه، حرکت اتومبیل در تقاطع ها تنها زمانی مجاز است که چراغ راهنمای رو به روی خودور سبز باشد. اما وقتی چراغ راهنمایی در چهار راه ها و تقاطع ها قرمز و غیر سبز باشد گردش به راست نیز برای راننده ممنوع خواهد بود. در طی دوسال گذشته، گردش به راست در زمان علامت قرمز همواره مورد بحث بوده است و به صورت یک طرح آزمایشی در بخش های مشخصی از شهر مسکو، قانون گردش به راست در هنگام قرمز بودن چراغ راهنمایی اعمال شده است.

پارکینگ های شهری

2safar

به طور معمول، فضا ها و محل های پارک خودور با خطوط سفید و علامت گذاری شده بر روی آسفالت خیابان ها مشخص شده اند.در صورتی که علامت پارک ممنوع و علائم محدوده ی وسایل حمل و نقل عمومی(مثل اتوبوس) در محل وجود نداشته باشد(که بر اساس کد های نوشته شده در قوانین راهنمایی و رانندگی برای رانندگان توضیح داده شده است)، شما می توانید اتومبیل تان را در کنار پیاده رو یا در کنار خیابان پارک کنید. در صورتی که شما خودروی تان را در محل های ممنوع و غیر مجاز پارک کرده باشید ممکن است، اتومبیل شما به وسیله ی یدک کش های پلیس راهنمایی و رانندگی به محل های مشخص پلیس انتقال داده شوند.

2safar

در مناطق شهری به ویژه در مراکز شهر( در بسیاری از شهر های بزرگ)، پارکینگ های پولی تعبیه شده است که شما با پرداخت پول می توانید اتومبیل تا را در آنجا پارک کنید، که این پارکینگ ها با علامت پارکینگ مجاز مشخص هستند و جدول های سفیدی با عنوان سرویس های پرداختی نیز به عنوان برگه ی ضمیمه برای مشخص بودن هزینه های شما در اختیارتان قرار خواهد داد.

جرایم و امتیازات منفی

2safar

بر اساس توافقات کنوانسیون وین در خصوص قوانین راهنمایی و رانندگی جاده ها، جرایم راهنمایی و رانندگی برای گردشگران خارجی با شهروندان آن کشور یکسان و به یک اندازه خواهد بود. روسیه نیز به دلیل عضویت در این کنوانسیون مشمول این قانون می باشد. بیشترین نقض مقررات راهنمایی و رانندگی در روسیه شامل سرعت بیشتر از حد مجاز و پارک اتومبیل در محل های ممنوع است اما بر اساس مقررات راهنمایی و رانندگی روسیه، رانندگی در هنگام مصرف مواد الکی، مواد مخدر و همچنین رانندگی در لاین مخالف،بیشترین و شدیدترین میزان جریمه را در بر خواهد داشت.

2safar

تست مصرف الکل و مست بودن راننده می تواند توسط ماموران راهنمایی و رانندگی به وسیله یک تنفس سنج انجام شود که در صورت رد و امتناع شما از انجام چنین تستی در محل، ماموران پلیس مجاز به باطل کردن گواهینامه ی شما نخواهند بود. در چنین وضعیتی شما به یک موسسه پزشکی منتقل می شوید و در آنجا تست الکل و مستی راننده را انجام می دهید. باتوجه به ماده 12.25 قانون کیفری تخلفات اداری، در صورت عدم انجام تست پزشکی توسط راننده ممکن است گواهینامه ی آن فرد ضبط و عزل شود.

2safar

بر اساس مقررات راهنمایی و رانندگی در این خصوص، غلظت و تراکم هوای بیرون داده شدهی راننده در تست نباید بیشتر از 0.16 میلی گرم در لیتر باشد. این محدودیت و میزان در نظر گرفته شده برای خطا های پیش بینی شده ی دستگاه اندازه گیری تنفس اشخاص است، همچنین برخی از دارو ها حاوی مواد الکی هستند و این محدودیت افراد مصرف کننده این مورد دارو ها را نیز در بر گرفته و موجب احساس آرامش آنها می شود.

در صورت حمل اتومبیل توسط یدک کش

2safar

ممکن از به صورت عمدی و یا بدون اطلاع خودروتان را در محل های ممنوع، پارک کرده باشید در صورت نبود خودرو ابتدا با شماره ی خدمات اورژانسی 112 تماس بگیرید. در مسکو هم می توانید ازشماره ی +7(495)5395454 و یا وب سایت خدمات پارگینگ مسکو برای دریافت اطلاعات در خصوص اتومبیل تان استفاده کنید. پس از دریافت تایید حمل خودرویتان، بهتر است ابتدا پروتکل مربوط به مقررات جرایم اداری را کپی کنید و سپس با به همراه داشتن تاییدیه ی خودرو، نسخه ای از پروتکل و اسناد خودرو، شامل گواهینامه رانندگی، بیمه نامه اجباری TPL( در روسی ОСАГО) و یا کارت سبز به اداره ی STSI(гибдд) بروید که پس از پرداخت جریمه از طریق بانک ها و باجه های پرداخت جریمه در بخش هایی از STSI در پارکینگ وسایل نقلیه خودروی تان را تحویل بگیرید.

ارتباط با پلیس راهنمایی و رانندگی

2safar

پلیس راهنمایی و رانندگی روسیه بر اساس قانون می تواند، وسیله ی نقلیه ایی که مقررات راهنمایی و رانندگی را نقض کرده، متوقف و اسناد آن مورد بازرسی قرار دهد.این وضعیت می تواند در ایستگاه های بازرسی مستقر و در جاده صورت بگیرد. در خارج از شهر و حومه های شهر پلیس راهنمایی و رانندگی وسائل نقلیه را در ایستگاه های ثابت متوقف می کند و اسناد و مدارد مورد نیاز را مورد بررسی قرار می دهد. تمامی جرایم صورت گرفته و جریمه مورد نظر باید در پروتکلاداری و مقررات تعیین شده ذکر شده باشد و یک کپی از آن نیز برای مشخص بودن جریمه به راننده داده شود. شایع ترین میزان جریمه ایی که از سوی مأمورین راهنمایی و رانندگی در جاده ودر برگه های جریمه نوشته می شود از 500 روبل شروع می شود. جریمه های کم با 50 درصد تخفیف تا 20 روز پس از تاریخ صدور برگه ی جربمه قابل پرداخت خواهند بود.

2safar

شما می توانید در صورت جریمه شدن تا 10 روز پس از تاریخ جریمه در اداره های پلیس برای میزان جریمه ی تان در خواست تجدید نظر کنید و در غیر این صورت می توانید جریمه ی تان را از طریق بانک ها و باجه های پرداخت جرایم در دفاتر و ایستگاه های پلیس راهنمایی و رانندگی پرداخت کنید. علاوه بر این ، شما می توانید از طریق اینترنت و با استفاده از وب سایت رسمی پلیس راهنمایی و رانندگی جریمه ی خودروی تان را پرداخت نمایید. در صورت نقض مقررات راهنمایی و رانندگی و عدم پرداخت جرایم آن، گواهی نامه رانندگی آن افراد با تصمیم دادگاه ملغی خواهد شد.

موقعیت های احتمالی در جاده

2safar

در صورت بروز حادثه و تصادف یا دیگر رویداد های غیر منتظره در جاده، اولین اقدام شما برقراری تماس با پلیس راهنمایی و رانندگی است که می توانید با شماره ی 112 تماس بگیرید. چرا که در صورت بروز حادثه، مدارک و اسناد مورد نیاز شما برای برخورداری از بیمه و تحویل آن مدارک به شرکت بیمه، باید توسط پلیس راهنمایی و رانندگی بررسی، نوشته و امضا شده باشند. بر اساس قانون تا زمان حضور پلیس راهنمایی و رانندگی در محل حادثه، جابه جایی و تغییر موقعیت حادثه ممنوع است، چرا که تمامی آثار ، علامت ها و نشانه های تصادف، پس از بررسی مامورین پلیس راهنمایی و رانندگی باید در اسناد تصادف ثبت شوند.

2safar

شماره ی های اضطراری

- 112 – 101 شماره های تلفن های خدمات ضروری

- 101 آتش نشانی

- 102 پلیس

- 103 مراقبت های پزشکی اورژانسی

- 100 زمان دقیق 101