غفلت از گردشگری رمضان

فرداد پرواز

07 خرداد1396


اصولا انواع گردشگری در ایران با توجه به ظرفیت ها و بضاعت صنعت گرشگری در کشور در شرایطی مناسبی قرار ندارد اما وقتی به وضعیت گردشگری رمضان در همین جامعه نگاهی بیاندازیم در خواهیم یافت که این نوع گردشگری تقریبا هیچ جایگاهی درصنعت گردشگری ندارد.

در زمان حاضر انواع مختلفی از گردشگری از جمله فرهنگی، هنری، تاریخی، دریایی، طبیعت گردی، تجاری و بازرگانی، شهری، روستایی، قومی و عشایری، مذهبی، ورزشی، ماجراجویانه، سلامت، فضا، الکترونیکی و مجازی، بیابانی و کاری در جامعه ما کم و بیش فعال بوده اما گردشگری رمضان کاملا در محاق و مغفول مانده است. این وضعیت در شرایطی است که ایران از نظر جذب گردشگر رمضان در شرایط مطلوبی قرار دارد اما نبود برنامه ریزی و شناسایی ظرفیت های این گردشگری، هرگونه رشد این نوع گردشگری را با مانع روبرو کرده است.

اکنون کشورهایی مثل مالزی، ترکیه، مصر، تونس، اندونزی و امارات متحده عربی فعالیت های گسترده ای در زمینه گردشگری رمضان دارند و در ماه رمضان گردشگران زیادی جذب کرده و مزایای زیادی نیز ازاین طریق نصیب جامعه خود می کنند.

اشتغال و رونق اقتصادی ازمزیت های گردشگری است و کشورهای دارنده این صنعت اکنون درآمدهای هنگفتی از این راه بدست می آورند.

اغلب گردشگرانی که به ایران سفر می کنند ارزش های جامعه مارا رعایت می کنند وبه قصداستفاده و بهره گیری از این مواهب وآیین های این سرزمین کهن به این سفر دست می زنند.

صنعت گردشگری ایران برای رسیدن به نقطه ایده آل، راه درازی در پیش دارد و در این زمینه همه مسئولان، برنامه ریزان و تریبون بدست ها می توانند به رونق این صنعت کمک کنند.

رونق گردشگری در جامعه ما یعنی افزایش اشتغال و رفع بیکاری است.

وقتی جامعه ما به چنین جایگاهی برسد خیلی از آسیب های اجتماعی از جمله بیکاری رفع می شود و از این طریق آسیب های دیگر مثل اعتیاد، طلاق، مسکن و ازدواج جوانان نیز رفع خواهد شد.

صنعت گردشگری با توجه به ظرفیت ها و امکانات موجود گردشگری در ایران، راه آسانی برای رفع مشکلات جامعه خواهد بود و برای رونق اقتصادی جوامع محلی، این مسیر کم هزینه تر به نظر می رسد.


www.irna.ir