غذاهای معروف شهر مسکو

فرداد پرواز

غذاهای محلی روسی عمدتا محصول شرایط خاص آب و هوایی و زیست محیطی روسیه هستند. کوتاه بودن فصل کشت و در مقابل طولانی بودن زمستان‌های سخت و سوزان، باعث شده رژیم غذایی روسیه به طور سنتی بیشتر ترکیبی از دانه‌های آسیاب شده، محصولات انباری (مانند سیب زمینی، چغندر، هویج و کلم)، به علاوه ماهی، مرغ و گوشت گاو باشد.

خوشمزه‌ترین و معروف‌ترین غذاهای روسی را معرفی خواهیم کرد، غذاهای بسیار سالم و مفید که به دلیل دستور پخت خاص‌شان، شهرتی جهانی پیدا کرده اند.


1. سوپ برش (Borsch)

چغندر و برگ کلم ماده‌ی اصلی این سوپ محبوب و بسیار خوشمزه است، مخصوصا در روزهای سرد مسکو که طرفدار‌های آن بیش‌تر هم می‌شوند. سیب‌زمینی، هویج، نمک، پیاز و خامه ترش، از مواد مکمل این سوپ هستند. در کنار این غذا، نان‌سیر یا نان‌چاودار قرار می‌دهند ، برخی داخل آن از تکه‌های گوشت یا ماهی نیز استفاده می‌کنند. ادویه‌ی مخصوص برگ بو، طعم این غذا و یا پیش غذا را منحصر به فرد می‌کند. هرگز نباید مسکو را بدون امتحان کردن سوپ برش ترک کرد.


2. پنکیک‌های روسی

بلینی و سیرنیکی دو پنکیک بسیار خوشمزه‌اند، که به عنوان صبحانه یا دسر در بیشتر منو‌ها دیده می‌شوند. برای تهیه پنکیک، مانند کرپ از آرد گندم سیاه یا سفید به همراه تخم‌مرغ و شیر استفاده می‌شود. این پنکیک‌ها با خاویار تزئین شده و معمولا در کنار آن سس قارچ، سالامون دودی ،یا مربای خانگی و شیرعسل قرار می‌گیرد.


3. سالاد روسی

شاید برای‌تان جالب باشد که سالاد الویه در 1800 میلادی ،توسط سرآشپز روسی (لوسین اولیویر) از ترکیب سیب‌زمینی، نخود‌فرنگی و تخم‌مرغ نیم‌پز به همراه خیارشور و مقدار زیادی سس مایونز تهیه شد. این سالاد بعدها در جای‌ جای جهان شناخته شد. ترشی‌های ترد و مخصوص روسی از ترکیب گیاهان مختلف محلی، طعم متفاوتی به این سالاد می‌دهند که راز خوشمزگی آن محسوب می‌شود و آن را از الویه‌ای که ما در ایران درست می‌کنیم، متمایز می‌کند.


4. شاه‌ ماهی نمک‌سود یا سالامون دودی

انواع ماهی‌های رودخانه‌ای و یا آب ‌شور در روسیه به بهترین شیوه‌ها مزه‌دار و طبخ می‌شوند. شاه‌ماهی و سالامون از معروف‌ترین ماهی‌هایی هستند که در منوی رستوران‌ها قرار دارند. شوبا و تارتار ،از رایج‌ترین غذا‌های تهیه شده با ماهی هستند که به صورت شکم‌پر با موادی چون سبزیجات پخته شده، پیاز، چغندر و مایونز طعم‌دار شده‌اند.


5. شیشلیک

اگر مزه‌ی غذاهای دریایی برای‌تان جالب نیست، کباب شیشلیک را حتماً دوست خواهید داشت. در روسیه از گوشت گوسفند، گاو، ماهی یا مرغ مزه‌دار شده برای تهیه این غذای لذیذ استفاده می‌کنند و در کنار آن نان محلی، ترشی‌های روسی و گاهی سس گوجه‌فرنگی تند قرار داده می‌شود.