غذاهای معروف شهر سنت پترزبورگ

فرداد پرواز

به سفره مردم سنت پترزبورگ که نگاه کنید غذاهای محلی رنگارنگ و خوشمزه ای را می بینید که تنوع رنگ ها و طعم هایشان باعث شده که گردشگران در سفر به این شهر حتما آنها را امتحان کنند. هر چند که غذاهای محلی روسیه در بیشتر شهرهایش یکسان است و تفاوت چندانی بین آن ها وجود ندارد. اما می خواهیم غذاهای محلی در سنت پترزبورگ را معرفی کنیم.


1. سولیانکا (Solyanka)

سولیانکا نوعی سوپ غلیظ و معطر روسی است، که طرفداران بسیاری دارد. سه نوع سولیانکا وجود دارد که مواد مشترکشان شامل خیارشور، آب‌نمک، قارچ نمک‌سود، گوجه، خامه ترش و شوید است. ابتدا خیارها را با آب‌نمک می‌پزند سپس بقیه مواد را به آن اضافه می کنند.

سولیانکای گوشت: گوشت گاو، همبرگر، سوسیس، و سینه مرغ را با خیار، گوجه، پیاز، روغن زیتون، کبر، فلفل فرنگی، جعفری و شوید به همراه مقداری آب در قابلمه می‌پزند.

سولیانکای ماهی: ماهی را با مواد مشابه سولیانکای گوشت قاطی کرده و در نهایت به آن آب لیمو اضافه می‌کنند.

سولیانکای قارچ: کلم را در کره به همراه سرکه، گوجه،خیارشور تفت می‌دهند. قارچ‌ها را نیز جداگانه با پیاز تفت می‌دهند و آب لیمو را به آن اضافه می کنند. پس از ترکیب کردن هر دو مواد در آخر تکه‌ها نان و کره اضافه شده و سوپ را به آرامی می‌پزند.


3. کولودتس (Kholodets)

کولودتس ،نوعی غذا است که مواد آن داخل ژلاتین قرار می‌گیرد. تکه‌های گوشت را چون خورشت می‌پزند، سپس اجازه می‌دهند تا سرد شود. تکه‌های گوشت به دلیل سرد شدن به شکل ژله‌ای درمی‌آیند. این غذا را در تعطیلات زمستانی و کریسمس تهیه می‌کنند.


3. سالاد وینگرت (Vinaigrette)

این سالاد از چغندر، هویج، گوجه، و خیارشور تهیه شده و در آخر روی آن روغن می‌ریزند.


4. هرینگ (Herring)

هرینگ هم از آن سالادهای خوشمزه روسی است که برای تهیه آن از چند لایه سبزیجات استفاده می شود، سبزیجاتی مثل گوجه، هویج و چغندر را می پزند و با پیاز خرد شده و سس مایونز ترکیب می کنند. برای اینکه سالاد رنگ خوشرنگی به خود بگیرد از ترکیب چغندر و مایونز در لایه رویی استفاده می شود ،در آخر هم برای تزئین روی آن تخم مرغ آب پز خرد شده ریخته می شود.


5. گولابتسی (Golubtsi)

این غذا همان دلمه کلم است، که برای درست کردنش باید گوشت، برنج و ادویه را در داخل برگ کلم پیچید و آن را با سس گوجه، آلو بخارا، سبزیجات، فلفل و دیگر ادویه‌ها پخت. این غذای خوشمزه در موقعیت های خاص پخته می شود و طرفداران زیادی دارد.


6. بیف‌استروگانف

بیف‌استروگانف هم که نیازی به معرفی ندارد. غذای روسی محشری که آوازه‌ای جهانی دارد و همه جای دنیا دوستش دارند. تکه‌های باریک گوشت سرخ‌شده‌ی گوساله همراه با سس لطیفی که از آرد، کره، پیاز، قارچ، خامه و آب گوشت درست می‌شود.