ظرفیت مغفول گردشگری دریایی در جنوب کشور

فرداد پرواز

21 خرداد 1396


استان های جنوبی کشور با برخورداری از سواحل خلیج فارس و دریای عمان شرایط بسیار خوبی برای تبدیل شدن به قطب گردشگری ساحلی دارند.

در بخش جنوبی کشور، هم جواری با خلیج فارس و دریای عمان ظرفیتی کم نظیر و بسیار مناسب برای توسعه همه جانبه محسوب می شود، پتانسیلی که از چابهار و سیستان و بلوچستان گرفته تا بوشهر، هرمزگان و خوزستان می تواند بسترساز شکوفایی، اقتصادی باشد.

به گفته رحمانی موحد معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، گردشگری دریایی یکی از مهم ترین انواع گردشگری در کشور است و 7 استان دارای مزیت قرارگیری کنار دریا هستند که تعدادی از این استان ها در نیمه جنوبی کشور قرار دارند.

وی در مورد فعالیت های انجام شده برای رونق گردشگری دریایی هم گفته است: ما توانسته ایم پیش نویس، دستورالعمل اجرایی شورای راهبردی توسعه گردشگری دریای و آبی را برای تصویب به دولت ارائه کنیم. چون 11 دستگاه در حوزه گردشگری دریایی دارای مقررات و وظیفه هستند.

سال 96 و رونق گردشگری دریایی

امروزه، بسیاری از مردم کشورمان حاضر هستند با صرف هزینه بسیار، به کشورهایی سفر کنند که امکان گردشگری دریایی، اسکان و اقامت بر روی دریا وجود داشته باشد، درحالی که در کشور خودمان این موقعیت با ایجاد زیرساخت ها و امکانات مناسب، به خوبی فراهم خواهد بود و به جای اعزام گردشگر، می توانیم جذب گردشگر داشته و درآمدزایی نیز در این حوزه داشته باشیم.

شکی نیست که توجه به این مقوله، علاوه بر درآمدزایی و توسعه، درزمینهٔ اشتغال زایی نیز نقش مؤثری خواهد داشت.

بنابراین، ظرفیت خلیج فارس و دریای عمان، این نعمت خدادادی باید موردتوجه جدی مسئولان قرار گرفته و با برنامه ریزی دقیق و جذب سرمایه گذار به توسعه و رونق این ظرفیت، پرداخته شود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اعلام کرده که سال 96 یکی از برنامه های مهم و اساسی این سازمان، توسعه گردشگری دریایی است، امیداست این تأکید از مرحله حرف و شعار خارج شده و با برنامه های اجرایی، گام به گام جلو رفته و اقدامات عملی را در این زمینه شاهد باشیم.


http://www.donyayesafar.com