ضرورت حضور در نمایشگاههای گردشگری منطقه ای و بین المللی

فرداد پرواز

20 شهریور 1396


کوالالامپور - ایرنا - گردشگری به صنعتی پویا تبدیل شده است که یک وقفه کوچک در فرایند مدیریتی آن می تواند با ایجاد پیامدهای طولانی مدت، درآمد حاصل از این صنعت پرسود را دستخوش آسیب های جدی کند. از این رو حضور در نمایشگاه های مختلف گردشگری در نقاط مختلف از اهمیت خاصی برخوردار است.

این حضور به ویژه در کشورهایی بیشتر ضرورت می یابد که ظرفیت توسعه گردشگری دوجانبه در آنها وجود دارد. به عنوان مثال، مالزی از جمله کشورهایی است که توانسته است با مدیریت مناسب از این صنعت روبه رشد فراتر از ظرفیت های خود استفاده کند.

'نظری عبدالعزیز محمد' وزیر گردشگری مالزی روز دوشنبه گفت که بخش گردشگری سال گذشته 73 میلیارد و 300 میلیون رینگیت (بیش از 17 میلیارد و 240 میلیون دلار) به درآمد ناخالص ملی مالزی کمک کرده است.

کوالالامپور طی روزهای گذشته،شاهد نمایشگاه گردشگری 'ماتا' با حضور کشورهای مختلف از جمله ترکیه، هند، ژاپن، کره جنوبی، سریلانکا، تایوان، استرالیا، فیلیپین و چند کشور دیگر بود که هدف آن فروش تورهای مسافرتی به مردم مالزی است، اما جای شرکت های بخش خصوصی ایران،برای عرضه تورهای گردشگری کشورمان یا تبلیغ اماکن گردشگری ایران در این نمایشگاه خالی بود.

این در حالی است که این کشور حوزه جنوب شرق آسیا که دارای 13 ایالت است، سالانه حدود 30 میلیون گردشگر جذب می کند و به جرات می توان گفت که نیمی از گردشگران حتی از کوالالامپور و شعاع در نهایت 100 کیلومتری آن مقصد گردشگری دیگری در این کشور در نظر ندارند و ده ها هزار گردشگر آن ایرانی هستند.

این امر نشان می دهد که مالزی جز چند جزیره و جاذبه های گردشگری طبیعی و مدرن همچون هتل ها و پارک های بازی و سرگرمی منابع دیگری که بتواند به گردشگران معرفی کند، ندارد.

هدف از ذکر این نکته، بیان فقر آثار باستانی در مالزی نیست، بلکه به جرات می توان گفت که این کشور با مدیریت مناسب و تبلیغات کارآمد توانسته است گردشگران را قانع کند به این کشور سفر کنند، که این امر را می توان به نوع موفقیت مالزی در امر بازاریابی و تبلیغ گردشگری خود عنوان کرد.

مالزی توانسته است صنعت گردشگری را،به یکی از قطب های اصلی درآمد کشور تبدیل کند، به گونه ای که پیش بینی می شود در سال جاری بیش از 28 میلیارد دلار درآمد از این ناحیه کسب کند.


http://www.irna.ir