صنایع دستی بالاترین رشد را در سبد صادرات غیرنفتی کشور داشته است

فرداد پرواز

23 شهریور 1396


پویا محمودیان در مراسم گشایش هجدهمین نمایشگاه ملی صنایع دستی، اصفهان افزود: استان اصفهان با 334 درصد بالاترین رشد را در مدت مذکور داشته که در خور تقدیر است هرچند هنوز با آنچه که هدفگذاری شده فاصله دارد.

وی با بیان اینکه صادرات صنایع دستی کشورمان از مرز 250 میلیون دلار در سال، فراتر رفته است، اظهار کرد: صادرات صنایع دستی در دولت یازدهم 111 درصد رشد داشته است.

وی با اشاره به اینکه احتساب این میزان صادرات بدون در نظر گرفتن زیور آلات سنتی و صادرات چمدانی بوده است، تاکید کرد: بدون شک میزان صادرات صنایع دستی کشورمان از این رقم بالاتر است.

مدیر کل صادرات صنایع دستی کشور گفت: باتوجه به روند رشد صادرات صنایع دستی تا پایان برنامه ششم، ارزش صادرات این بخش به یک میلیارد دلار خواهد رسید در این مسیر اصفهان به عنوان یکی از قطب های اقتصادی صنایع دستی کشورمان نقشی مهم دارد.

محمودیان با بیان اینکه در صدد ایجاد ارتباط و بهره برداری از سایت های خارجی مانند آمازون و ای بی (ebay) برای فروش جهانی صنایع دستی کشورمان در ماه های آینده هستیم، افزود: در سال 92 فقط 2 سایت فعال برای فروش صنایع دستی داشتیم اما اکنون حدود 200 سایت اینترنتی در این زمینه فعال است.

وی حضور شرکت های دانش بنیان، ایجاد خانه های خلاق و برگزاری رویدادهای کارآفرینی را در رشد صادرات صنایع دستی موثر دانست و اظهار کرد: بزودی 2 خانه خلاق در تهران و اصفهان با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، افتتاح می شود که حضور آنها در بازار صنایع دستی، هدفمند است.


http://tnews.ir