صبحانه در کشورهای مختلف دنیا

صبحانه در کشورهای مختلف دنیا

صبحانه خوردن نه تنها یکی از بهترین بخش های زندگی روزمره بلکه از شاد ترین قسمت های سفر است. صبحانه جزئی از سبک زندگی و فرهنگ مردم کشورها ی مختلف به شمار میرود. از طریق خوردن صبحانه ی سنتی هر کشور شناخت بهتری از آشپزی، علائق و زندگی روزمره ی مردم آن کشور پیدا می کنید و در ضمن ایده های خوبی برای به کارگیری در زندگی خود نیز پیدا خواهید کرد.

در این مقاله به معرفی وعده ی صبحانه در فرهنگ و کشور های گوناگون می پردازیم. در این تور صبحانه با 2Safar همراه باشید.

مالزی

صبحانه ی سنتی در مالزی ناسی لِماک نام دارد. ناسی در زبان محلی به معنای برنج و ناسی لماک به معنای برنج چرب است. در این غذا برنج به همراه سس قرمز (سَمبَل)، برش های خیار، تخم مرغ آبپز سفت، بادام زمینی و ماهی های کوچک خشک شده سرو می شود. می توانید با این صبحانه ماهی آنچووی بخورید که چرب و شور است اما کاملاً لذیذ می باشد. سس این غذا معمولاً شیرین است اما شاید مزه ی تند آن بهتر باشد. ناسی لِماک انواع مختلفی دارد و شما می توانید نوعی که بیشتر با ذائقه تان سازگار باشد را انتخاب کنید و سفارش دهید.

السالوادور

پوپوسا صبحانه ی سنتی السالوادور به شمار می رود. این غذا کیک ذرت همراه با پنیر، لوبیا و چیچارون است و همراه با سس قرمز و سالاد کلمِ شناور در سرکه سرو می شود. پوپوسا صبحانه ای کاملاً لذیذ است و هم کودکان و هم بزرگسالان عاشقش می شوند.

2safar

سری لانکا

اگر به سری لانکا سفر کنید و صبحانه ی سنتی این کشور را نخورید، تجربه ی مهمی را از دست می دهید. صبحانه در این کشور بهتر از ناهار و شام است. روتی یا همان نان گرد هندی به همراه نارگیل، انواع کاری و سبزیجات میز صبحانه ی این کشور را تشکیل می دهد.

2safar

فرانسه

صبحانه در فرانسه حول محور کره می چرخد. نان باگت تازه، کره ی شور، مارمالاد، آب پرتقال و قهوه ی امریکانو یا الونژه روی میز صبحانه ی خانواده ی فرانسوی به چشم می خورد. البته نان کروسان هم جای خود را دارد و فراموش نمی شود.

2safar

کره جنوبی

مثل سایر کشورهای شرق آسیا، در میز صبحانه ی مردم کره نیز برنج جایگاه اصلی را به خود اختصاص می دهد. همچنین سوپ نیز بر سر میز صبحانه وجود دارد. در کنار این برنج و سوپ که غذاهای اصلی هستند، چندین خوراکی جانبی مانند سبزیجات، ماهی و کیمچی مشاهده می شود. در کل وعده ی صبحانه در کره چنان تفاوتی با سایر وعده های روز ندارد. نسل جوان تر در کره زیاد به این صبحانه ی سنتی علاقه ندارند و معمولاً یا صبحانه نمی خورند یا صبحانه ی غربی مثل غلات با شیر و آبمیوه را ترجیح می دهند.

2safar

مراکش

صبحانه در مراکش چای نعنایی و نان سنتی این کشور است که هارشا نام دارد. این نان به همراه روغن زیتون یا کره صرف می شود. پنیر و مربا نیز گاهی به میز صبحانه اضافه می شود اما مهم ترین و خاص ترین بخش همان نان است که در سفر به مراکش باید حتماً امتحانش کنید.

2safar

آلمان

آلمانی ها برای صبحانه نان تمام گندم، پنیرو تخم مرغ آبپز سفت را ترجیح می دهند. مهم ترین بخش صبحانه البته یک فنجان قهوه ی تلخ و غلیظ است که احتمالاً اصلاً به مذاقتان خوش نخواهد آمد. جالب اینجا است که این آلمانی ها بودند که خوشمزه ترین قهوه ها مانند کاپوچینو و لاته را به دنیا معرفی کردند اما خودشان قهوه ای به این تلخی می نوشند. اگر برای صبحانه خوراکی های شیرین تر را ترجیح می دهید در آلمان نان و مارمالاد نیز برای صبحانه محبوبیت دارد. همچنین نوشیدن آب پرتقال و غلات نیز مرسوم است.

اگر به دنبال صبحانه ی باواریایی هستید، داستان کاملاً متفاوت است. باوراریایی ها برای صبحانه دو عدد سوسیس گوشت گوساله به همراه سس ماستارد شیرین و نان شیرمال (پرتزل) دوست دارند. یک باور قدیمی باواریایی هست که می گوید وقتی روز از نیمه گذشت اصلاً نباید سوسیس خورد. به همین دلیل است که این خوراکی برای صبحانه رایج است.

2safar

پاکستان

یک نوع خوراکی به نام آلوپاراتا در پاکستان و همچنین بخش های زیادی از هند برای صبحانه مرسوم است. آلوپاراتا سیب زمینی شکم پر است و با کره، چات نی (ترشی هندی دارای انبه و ادویه و غیره) و همچنین سس تند سرو می شود.

2safar

مکزیک

در مکزیک صبحانه یک وعده ی غذایی جدی است و معمولاً پرحجم و گرم است. شهر مکزیکو سیتی به عنوان پایتخت صبحانه در جهان شناخته می شود. اگر گذارتان به این کشور یا رستوران های مکزیکی در کشورهای دیگر افتاد می توانید برای صبحانه چیلاکیلز را امتحان کنید. این غذا شامل تورتیلای سرخ شده همراه با سبزیجات، سس سالسای قرمز یا سس چیلی است. اگر دوست دارید برای پر و پیمان تر کردن این غذا جوجه و خوراک لوبیا نیز به این صبحانه اضافه کنید. همچنین می توانید دستور این غذا را در اینترنت بیابید و خودتان آن را برای صبحانه درست کنید چون به جز تورتیلا تمام موادش به راحتی قابل تهیه است و باقیمانده ی غذاهای روزهای قبل می توان یک صبحانه ی خوشمزه ترتیب داد.

2safar

چین

چین کشوری بسیار پهناور و پر جمعیت است و صبحانه در این کشور نیز تنوع وسیعی دارد. یکی از صبحانه های رایج یک خمیر سرخ شده به نام تایو یا آن چه خود چینی ها آن را دونات می نامند، است. چینی ها این دونات را در سس سویای داغ فرو می برند. اگر معمولاً غذاهای چینی با ذائقه ی شما سازگار نیست نگران امتحان این شیرینی ها نباشید چون کاملاً خوشمزه هستند.

2safar

اوکراین

غذای معروف اوکراین برای صبحانه سیرنیکی نام دارد. این غذا مانند پیراشکی است که داخلش از پنیر پر شده است. این غذا فقط در اوکراین رایج نیست، بلکه در روسیه، بلاروس، لیتوانی و صربستان نیز محبوبیت دارد. داخل پیراشکی ها با کوآرک پر می شوند که پنیری تازه است و از گرم کردن شیر تهیه می شود. این صبحانه همراه با کمپوت میوه سرو می شود و خیلی لذیذ است.

2safar

یونان

صبحانه در یونان چندان مهم شمرده نمی شود. بیشتر مردم ترجیح می دهند یک فنجان قهوه و یک برش نان تست با پنیر یا نان شیرمال کنجدی بخورند و به سرعت روزشان را آغاز می کنند. اغلب هم همین صبحانه ی مختصر را پشت میز اداره و سرکار صرف می کنند. اما برخی مردم صبحانه ی سنتی یونانی می خورند. این صبحانه شامل قهوه ی یونانی، تخم مرغ آپ پز، ماست همراه با عسل و گردو، نان با پنیر فتا،گوجه فرنگی و روغن زیتون است. شاید شنیده اید که زیتون و روغن زیتون چه نقش مهمی در فرهنگ وتغذیه ی یونانی ایفا می کنند. یونانی ها در هیچ وعده ی غذایی خود از زیتون غافل نمی شوند.

2safar

هند

چای آن هم از نوع تند و تیز و ادویه دارش خدای نوشیدنی ها در هند است. برای صبحانه چای ماسالا و ایدلیسکه نوعی کیک برنج خوشمزه است طرفداران زیادی دارد. چای ماسالا معمولاً با ادویه هایی چون هل، پودر میخک و دارچین همراه است. کیک برنج نیز با ادویه ی چاتنی و کاری سرو می شود. مردم هند عاشق ادویه جات تند هستند و همه چیز را با ادویه می خورند.

جالب است بدانید تنوع غذایی در هند از چین نیز وسیع تر است، زیرا در هند قوم های مختلفی با فرهنگ های گوناگون زندگی می کنند. صبحانه در هند عموماً از سبزیجات تشکیل می شود چون هندی ها به ندرت گوشت می خورند.

2safar

ایتالیا

مردم ایتالیا به شیرینی علاقه ی زیادی دارند. صبحانه در ایتالیا معمولاً شامل شیر و کلوچه می شود. بزرگسالان قهوه را نیز به این ترکیب اضافه می کنند. بیشتر آن ها اسپرسوی خالص را ترجیح می دهند و برخی کمی شیر به آن می افزایند. ما توصیه می کنیم در رستوران های ایتالیا کاپوچینو سفارش دهید چون تهیه ی کاپوچینو در خانه سخت تر است. همچنین انتخاب کلوچه و بیسکوییت نیز به دقت و توجه خاصی نیاز دارد. باید به سؤالات مختلفی پاسخ دهید مثلاً شکلاتی باشد؟ وسطش سوراخ داشته باشد؟کم چرب یا با آرد تمام گندم باشد؟

ایتالیایی ها نان را با کره، مارمالاد یا نوتلا می خورند و کلاً به هر چیزی یک مزه ی شیرین می افزایند. کلاً نوتلا را ایتالیایی ها به جان مردم جهان انداخته اند! البته کسانی هم هستند که صبحانه ی سبک و سالم مانند غلات، میوه جات، موسلی و ماست را ترجیح می دهند.

2safar

ایالات متحده

اگر یک آمریکایی را دیدید که برای صبحانه چیزی به جز پنکیک یا وافل، نیمرو و بیکن می خورد به اصالت او شک کنید! پنکیک فقط یک شیرینی نیست بلکه بخشی از سبک زندگی آمریکایی است. البته آمریکا خیلی بزرگ است و هر شهر و ایالت به لحاظ سلایق غذایی با دیگری تفاوت دارد. مثلاً تُست آواکادو نیز در بسیاری از مناطق طرفداران خاص خود را دارد. همچنین سیب زمینی هش براون بسیار پر طرفدار است. سیب زمینی هش براون سیب زمینی رنده شده و سرخ شده است. نوشیدنی مورد علاقه ی آمریکایی برای صبحانه قهوه می باشد.

2safar

ترکیه

اگر از غذاهای ترکی، به خصوص صبحانه ی رایج این کشور خوشتان نیاید، بعید است از هیچ غذای دیگری هم خوشتان بیاید. سینی مزه ی اشتها برانگیز ترکی شامل زیتون، گوجه فرنگی، پنیر سفید، جعفری و لیمو، سس سیر، تخم مرغ، عسل، فلفل به سبک کوبانل، خیار و نان های خوشمزه می شود. در ترکیه نیز مانند یونان، قبرس و سایر کشور های مدیترانه ای ظرفی زیتون همیشه بر سر سفره های رنگارنگ خودنمایی می کند. در کنار این سینی وسوسه انگیز صبحانه چای نیز آن هم از نوع قوی و تلخش جایگاه مهمی دارد.

2safar

ژاپن

صبحانه در ژاپن به صورت گرم است و از برنج بخار پز، توفو، ترشی، لوبیا با سس سویا، جلبک دریایی خشک شده و البته ماهی تشکیل می شود. زیاد اشتها بر انگیز نیست؟ زود قضاوت نکنید. همه چیز به عادت و ذائقه بستگی دارد و البته این را بدانید مردم ژاپن یکی از سالم ترین تغذیه ها را در دنیا دارند و عمر زیادی می کنند که یکی از دلایلش وجود ماهی در تمام وعده های غذایی است. در کنار غذاهایی که گفتیم تخم مرغ پیچیده شده در بادمجان یا املت تاماگویاکی نیز محبوبیت زیادی دارد. این صبحانه به میزان خیلی کم شیرینی و به مقدار زیاد ویتامین و مواد معدنی دارد. یک فنجان چای سبز نیز به این صبحانه اضافه می شود و آن را حتی سالم تر از آنچه گفتیم می کند.

2safar

اسپانیا

رایج ترین صبحانه در اسپانیا یک لیوان آب پرتقال، یک فنجان قهوه با شکر و نان است. مردم معمولاً روی نان کره یا روغن زیتون و پوره ی گوجه فرنگی و سیر می مالند. برخی به جای پوره ی گوجه فرنگی مربا و به جای نان از بیسکوییت، غلات و مافین استفاده می کنند. بچه ها هم عاشق شیر شکلات هستند.

ویتنام

صبحانه ی ویتنامی متشکل از انواع سبزیجات بخار پز مانند انواع گشنیز، لوبیا، جوانه ی گندم، نعناع، پیازچه، لیمو، بادام زمینی تف داده و چیلی است. سوپ عصاره ی استخوان نیز به این غذاها اضافه می شود. به نظر صبحانه ای کاملا مقوی و سالم می رسد. البته برخی مردم این غذاها را زیادی شور درست می کنند.

2safar

اتیوپی

صبحانه ی محبوب در این کشور جنفو است. جنفو نوعی فرنی یا حریره است که با گندم، کره، انواع ادویه و ماست ساده تهیه می شود و کاملاً خوشمزه و مقوی است.

2safar

کوبا

قهوه ی کُن لچه نوشیدنی محبوب و سنتی در کوبا است. این نوع قهوه در کشورهای دیگر نیز طرفداران زیادی دارد و از شیر پر چرب یا ترکیب شیر پر چرب و شیر غلیظ شده تهیه می شود. پس از داغ کردن این شیر یک شات قهوه ی غلیط به آن اضافه می شود و سپس قهوه به همراه یک برش نان تست کره ای به عنوان صبحانه صرف می شود.

2safar

روسیه

صبحانه ی رایج در روسیه کاشا است. این غذا در حال حاضر در تمام دنیا رایج شده است اما مردم روسیه سال ها و دهه ها است که این صبحانه ی مفید و خوشمزه را می خورند. کاشا حریره ای متشکل از جودوسر، ارزن، گندم سیاه و آرد دانه درشت گندم است. این غلات در شیر پخته شده و قوام پیدا می کنند.

2safar

مصر

صبحانه ی سنتی مصر که غذای ملی این کشور نیز محسوب می شود فول مِدامس نام دارد و از دوران فراعنه تا کنون مرسوم بوده است. بخش اصلی غذا لوبیا است که شب تا صبح پخته می شود و سپس ادویه جاتی چون زیره ی سبز، پودر جعفری، سیر، پیاز، آبلیمو و فلفل به آن افزوده می شود. گاهی برش های تخم مرغ آب پز سفت نیز در کنار لوبیا قرار می گیرد. این غذا هم خوشمزه است و هم کاملاً مقوی می باشد.

2safar

کاستاریکا

بخش اصلی صبحانه ی این کشور لوبیا است. در کنار لوبیا، برنج با زیره و ادویه جات، تخم مرغ و میوه های استوایی مانند انبه، آناناس، پاپایا و موز سبز سرو می شود. جالب است بدانید که مردم این کشور عموماً عمر طولانی دارند و شاید همین صبحانه ی مقوی یکی از دلایل آن باشد.

2safar

کلمبیا

چانگو که نوعی سوپ متشکل از تخم مرغ و شیر است صبحانه ی اصلی مردم این کشور به شمار می رود. این سوپ با یک برش نان بیات که کالادو نام دارد صرف می شود. مردم معمولاً تکه های نان را در سوپ تلیت می کنند.

2safar

انگلستان

در انگلستان به دلیل آن که بیشتر ایام سال هوا سرد است، صبحانه ی گرم طرفداران زیادی دارد. غذاهایی مانند حریره ی جو دوسر با شیر داغ یکی از صبحانه های مرسوم است. همچنین غلات صبحانه و نان تست همراه با آواکادو روز به روز میان انگلیسی ها محبوب تر می شوند.

چای صبحانه ی انگلیسی نیز بخش جدایی ناپذیر از زندگی مردم این کشور است. صبحانه در روزهای تعطیل مفصل تر است و شامل تخم مرغ خاگینه بر روی نان تست، ساندیچ بیکن، سوسیس، لوبیا، قارچ و گوجه فرنگی می شود.

2safar

کانادا

صبحانه ی مردم این کشور به دو بخش تقسیم می شود. صبحانه ی سالم و صبحانه ی حجیم. صبحانه ی سالم شامل انواع اسموتی، ماست، دانه ی چیا و اسفناج می شود.

صبحانه ی حجیم انواع نان را از کروسان گرفته تا مافین و بیگل در خود دارد. آخر هفته ها پنکیک و تست فرانسوی جای خود را در میز صبحانه ی مردم کانادا باز می کنند. یک کاسه غلات هم نه تنها برای صبحانه بلکه برای یک شام سریع و توام با تنبلی محبوبیت دارد.

2safar

برزیل

صبحانه در این کشور معمولاً سبک است و خیلی مهم شمرده نمی شود. بیشتر مردم برزیل نان، کره، مارمالاد، پنیر و قهوه به عنوان صبحانه می خورند. میوه یا آمیوه نیز مانند آب پرتقال و میوه های استوایی مانند پاپایا و موز بر سر میز صبحانه به چشم می خورند. البته برزیل کشوری وسیع است و صبحانه ی مردم در مناطق مختلف این کشور متفاوت می باشد. مثلاً در بخش شمال شرقی نوعی غذا به نام مانوئیک که مانند سیب زمینی شیرین است محبوبیت دارد.

2safar

استرالیا

تست آواکادو سرور صبحانه ها در استرالیا است. مردم این کشور عاشق آواکادو، این میوه ی پر خاصیت هستند و شما در بیشتر کافه ها و خانه های این کشور آواکادو را در ترکیب های مختلف مشاهده خواهید کرد. استرالیایی ها بیشتر دوست دارند این میوه را همراه با نان و آبلیمو صرف کنند.

2safar