صادرات صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد به خارج از کشور

فرداد پرواز

13 دی 1395


مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: پیش‌بینی می‌شود تا سال 99 بتوانیم تولیدات صنایع دستی را از طریق گمرک استان به خارج از کشور صادر کنیم.

محمود باقری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در یاسوج، اظهار کرد: هنرمندان زیادی با توانایی بالا در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارند که برخی از آنها حتی هیچ کلاس آموزشی نرفته اما هنرمندانه صنایع دستی را می‌بافند.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به صنایع دستی ممتاز استان، گفت: صنایعی مانند گلیم، جاجیم، قالی، توبره، گچمه و سفره توسط هنرمندان بومی استان بافته می‌شود.

وی با بیان اینکه تعداد زیادی از این محصولات باکیفیت و مطلوب هستند، گفت: اغلب این محصولات شرایط صادرات به خارج از استان و حتی خارج از کشور را دارند.

باقری با عنوان اینکه هر بافنده تقریبا سالانه 48 متر مربع گلیم و جاجیم می‌بافد، گفت: امسال 171 هزار و 840 مترمربع گلیم و جاجیم در استان تولید شد که به عدم وجود زیرساخت‌های لازم امکان صادر کردن آنها فراهم نشد.

این مسئول با اشاره به نامطلوب بودن زیرساخت‌های لازم برای صادرات، گفت: به دلیل فراهم نبودن زیرساخت‌های صادرات از طریق گمرک استان امکان صادر کردن و فروش این محصولات به خارج مقدور نیست.

باقری بر توجه و فراهم کردن زیرساخت‌های صادرات از طریق گمرک استان تاکید کرد و بیان داشت: باید تلاش کرده و این شرایط را برای توسعه صادرات و اقتصاد استان فراهم کنیم.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به برنامه‌ریزی و پیش‌بینی‌های انجام شده برای توسعه صادرات صنایع دستی استان در سال‌های آتی، یادآور شد: پیش‌بینی کرده‌ایم که میزان صادرات صنایع دستی استان از طریق گمرک خودمان هر سال افزایش یابد.

وی ادامه داد: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده امیدواریم افزایش صادرات صنایع دستی از طریق گمرک استان تا سال 99 به 10 درصد رسیده و بتوانیم این محصولات سنتی و اصیل را به خارج از کشور صادر کنیم.

باقری بر شناسایی و استفاده از تجار و ظرفیت‌های بومی استان تاکید و گفت: حضور افراد بومی تجاری و آشنا به این حوزه می‌تواند در توسعه صادرات، درآمدزایی و اشتغال موثر باشد.


http://tnews.ir