شهرهایی رؤیایی در کنار رودخانه

شهرهایی رؤیایی در کنار رودخانه

شهرهایی که در کنار رودخانه ها قرار دارند فضایی عاشقانه و پر رمز و راز دارند. گویی آب غراّن رودخانه ماهیتی اختصاصی به این شهرها می بخشد و آن ها را طلسم می کند. در واقع وجود همین رودخانه ها بوده که موجب پیدایش این شهر ها شده است. در گذشته مردم خانه های خود را در کنار رودخانه بنا می کردند تا به آب برای مصرف شخصی، شستشوی لباس و آبیاری زمین ها دسترسی داشته باشند. بعد ها رودخانه ها نقشی فراتر ار رفع نیاز را پیدا کردند و تبدیل به مکانی برای تفریح و سرگرمی مردم شدند.

امروزه بسیاری از توریستی ترین و محبوب ترین شهرهای دنیا در کنار رودخانه های معروف قرار دارند. حاشیه ی این رودخانه ها محلی برای قدم زدن، پیک نیک، نشستن در رستوران ها و بارها و خوش گذرانی است. در این مقاله 2Safar به معرفی برخی شهر های معروف در کنار رودخانه ها می پردازد. در انتخاب مقصد سفرهای آینده ی خود از این شهر های رؤیایی غافل نشوید.

رودخانه ی دورو، شهر پورتو، پرتغال

شهر قدیمی پورتو یکی از سرزنده ترین شهر های اروپا است. کلیساهای مختلف، سالن های گردهمایی و نیایشگاه ها در سرتاسر این شهر به چشم می خورند. معماری تمام ساختمان ها به رنگ های صورتی و طلایی است و همین رنگ آمیزی شهر را دوست داشتنی تر ساخته است. خانم های پیر با سبد هایی در دست در بازار های شلوغ می چرخند و به گلهای شمعدانی آب می دهند و همسرانشان روی بالکن ها چرت می زنند. این تصویری از شهری ست در کنار رودخانه.

2safar

در کنار رودخانه ی دورو مردم در کافه ها می نشینند و به گپ و غیبت مشغول می شوند و تاکستان های سرسبز اطراف به این فضا حال و هوایی ویژه می بخشند. کشتی های کروز نیز در امتداد رودخانه به گردش مشغولند. اگر قصد سفر به شهر پورتو را دارید می توانید تور هشت روزه ی "رازهای رودخانه ی دورو" را رزرو کنید و در طول سفر کروز این شهر خواب آلود را کشف کنید.

2safar

رودخانه ی ولگا، شهر یاروسلاوی، روسیه

رودخانه ی ولگا طولانی ترین و پر آب ترین رودخانه ی اروپا است که از دریای خزر منشاء می گیرد. نشستن بر روی لبه ی دره ای که نقطه ی تلاقی رودخانه های ولگا و کوتوروسی است و تماشای منظره ی باشکوه رودخانه های غراّن در زیر پا یکی از بهترین خاطراتی است که می توانید در سفر تجربه کنید. شهر یاروسلاوی در 150 کیلومتری شمال شرق مسکو قرار دارد و یکی از قدیمی ترین و در عین حال شیک ترین شهر روسیه است.

2safar

این شهر که در گذشته شهری تجاری و ثروتمند بوده است، جاذبه های پر شماری دارد. از کلیساهای تاریخی گرفته تا بازارهای پر جنب و جوش و مهم تر از همه رودخانه ی ولگا. کشتی های کروز در امتداد رودخانه ی ولگا در حرکت هستند. یکی از تورهایی که می توانید با آن همراه شده و از زیبایی های ولگا لذت ببرید تور 12 روزه ی "راه های آبی سزار" است. این کروز بازدید از شهر های مسکو و سن پطرز بورگ را نیز در برنامه ی 12 روزه ی خود دارد.

2safar

رودخانه ی دانوب، شهر بوداپست، مجارستان

پایتخت کشور مجارستان یکی از زیباترین شهرهایی است که در کنار رودخانه قرار دارد و چشم انداز رودخانه در این شهر به خصوص بر فراز ارتفاعات افسانه ای است. از ارتفاع شما شهری را می بینید که پر از نور های اپرا، برج های گوتیک، برجک های کلیساها و تپه های پوشیده از آبگیر است. پل های آهنی شیک نیز بر روی دانوب شهر را زیبا تر ساخته است.

2safar

در اطراف رودخانه ی دانوب نوعی پارادوکس وجود دارد. از یک طرف جاده های شلوغ و ر ترافیک شهری و از طرف دیگر پیاده روهای خلوت و پر آرامش برای قدم زدن. بهترین نقاط برای لذت بردن از رودخانه پارک بوداپست، تراس های کلیسای سنت استفان و همچنین قصر سلطنتی سابق هستند.

2safar

رودخانه ی گنگ، شهر واراناسی، هند

رودخانه ی گنگ در هند مقدس شمرده می شود و بنابراین نقشی بیش از یک رودخانه در زندگی مردم دارد. در این شهر باستانی رودخانه ی گنگ غوغا می کند. در اطراف رودخانه پر از معابد هندو، کوچه های باریک پوشیده از مغازه های صنایع دستی، چای خانه و همچنین مردمی است که در حال عبادت و مدیتیشن هستند. شما چنین ترکیب جالبی را در هیچ کجای دنیا پیدا نمی کنید.

شهرواراناسی به لحاظ تجاری نیز شهر جالبی است. در این شهر ابریشم طلایی، ابزار آلات موسیقی، صندل های چوبی و مبلمان سنگ مرمر تولید می شود. در واقع سفر به این شهر هم فال است هم تماشا.

2safar

برای بازدید اط شهر و لذت بردن از حال و هوای رودخانه بهترین کار سوار شدن بر قایق است. شما با قایق این امکان را خواهید داشت که معابد زیبای کنار آب، تشییع جنازه های سبک هندی که با سوزاندن جنازه همراه است، آواز خواندن زنان هندو در کنار رودخانه و بسیاری دیگر از بناها و وقایع جالب را تماشا کنید.

چنان چه قصد سفر با کروز نیز دارید، تور هشت روزه ی "شهر روشن" از پاتنا به واراناسی در امتداد رودخانه ی گنگ انتخابی کاملاً مناسب است

2safar

رودخانه ی گارون، بوردو، فرانسه

شهر بوردو شاید زیباترین شهرِ کنار رودخانه در اروپا به جز شهرهای پایتخت است. اگر کشور فرانسه را یک کشور شیک و دوست داشتنی تصور می کنید، بهتر است برای خراب نشدن تصویر ذهنی تان به جای پاریس به بوردو سفر کنید. از پارک های این شهر گرفته تا کافه هایی که در میدان ها قرار دارند، تا کلیساهای مجلل و محله های قرون وسطی ای مانند سنت میشل و شاترون همگی نسخه ی بهتر، تمیز تر و کوچک تری از شهر پاریس هستند. رودخانه ی گارون نیز به تمام این زیبایی های فرانسوی می افزاید. بهترین محل برای تماشای رودخانه به جز قایق و کروز، میدان بزرگ دو لا بورس این شهر است. این میدان که در مجاورت رودخانه قرار دارد.

2safar

می توانید سوار بر قایق در امتداد رودخانه گردش کرده و مرکز شهر، ساختمان هایی با نمای قرن هجدهم میلادی و همچنین معماری معاصر را تماشا کنید. کروز هشت روزه ی "قصر، رودخانه و شراب" نیز برای تماشای شهر بوردو پیشنهاد می شود.

2safar

رودخانه ی راین، مینز، آلمان

در محله ی های قدیمی شهر مینز باید قدم زد و کوچه های باریک آن را با فواره ها، نقاشی های دیواری و کلیساهای شگفت انگیز شخصاً کشف کرد. قسمت مدرن شهر نیز ویژگی های خاص خود را دارد و پر از فروشگاه، رستوران و بار های جالب توجه است. از جاذبه های توریستی شهر هچنین می توان به موزه ی گوتنبرگ اشاره کرد که به مخترع صنعت چاپ اختصاص دارد.

2safar

در کنار تمام چیزهایی که نام بردیم، آن چه شهر را دوست داشتنی تر می سازد رودخانه ی راین است. اطراف رودخانه فضاهایی پر دار و درخت و سرسبز برای قدم زدن وجود دارد که چشم اندازی دلباز و شادی بخش از رودخانه عرضه می کند. کروز 11 روزه به نام "راین افسونگر" که از بازل تا پاریس حرکت کرده و از شهر زیبای مینز نیز می گذرد، انتخابی عالی برای گردش بر روی رودخانه ی راین است.

2safar

رودخانه ی نیل، آسوان، مصر

آسوان از آن شهرهایی است که در جوار رودخانه جان گرفته ورونق یافته است. این شهر مانند سایر شهرهای مصر گرم و پر سر و صدا است اما ممکن است از حال و هوای شهر و همچنین دستفروشانی که ماهی شور، فرش و پارچه های نخی می فروشند خوشتان بیاید. در میان تمام شلوغی های شهر، در کنار رود نیل همواره نسیم خنکی می وزد و آرامش حکم فرما است. رود نیل در این شهر باریک می شود. در نتیجه آسوان آخرین توقف کشتی های کروزی محسوب می شود که بر فراز این رودخانه به گشت و گذار مشغولند و قایق هایی که از صدای غرششان از میان سنگ های سرخ و جزیره های شنی به گوش می رسد.

2safar

در امتداد رود نیل و در آسوان ویرانه های باستانی فیلائی قرار دارد و با ستون هایی که با خط هیروگلیف حکاکی شده اند، از دیدنی های این منطقه به شمار می رود. در اطراف فیلائی مرغان دریایی جولان می دهند و گدازه های آتش فشانی می درخشند. کروز سه روزه ی رود نیل برای گردش در میان آسوان و لوکسور می تواند سفری اعجاب انگیز برای شما رقم بزند.

2safar

رودخانه ی ولاتاوا، شهر پراگ، جمهوری چک

رودخانه ی ولاتاوا پایتخت تاریخی جمهوری چک را به دو قسمت می کند. یک بخش ترکیبی از ساختمان های گوتیک و کوچه های قرون وسطی ای است. بخش دیگر شامل خیابان های روشن و نورانی و کاخ روی تپه می شود. پلی تاریخی چارلز که در قرن چهاردهم ساخته شده، دو قسمت پراگ را به هم متصل می سازد و در راستای مجسمه های قدیسین قرار دارد. از وسط رودخانه چشم انداز هر دو قسمت شهر مانند قصه های پریان است و آواز های عاشقانه از هر سو به گوش می رسد.

بهترین چشم انداز رودخانه را می توان از روی تراس های کاخ روی تپه داشت. برای تماشای این رودخانه از ارتفاع بالاتر می توانید به برج کلیسای جامع در کنار کاخ بروید. سفر با کروز ده روزه ی "دانوب و پراگ رؤیایی" نیز که بین شهرهای بوداپست و پراگ حرکت می کند توصیه می شود.

2safar