شهر ارواح جنگ آذربایجان

فرداد پرواز

17 تیر 98


احتمال اینکه چیزی درباره آغدام نشنیده باشید، خیلی زیاد است. شهری که کمتر از ۳۰۰ سال پیش تاسیس شده و تاریخ چندان کهنی ندارد. محل قرارگیری آن هم چندان مهم نیست و هیچ واقعه‌ی تاریخی مهمی هم در آن روی نداده است. این بی نام و نشانی تا سال ۱۹۹۳، که شهر در خلال جنگ ناگورنو قره باغ تحت محاصره قرار گرفت و با افزایش فشارها، حدود چهل هزار نفر مجبور به فرار شدند، ادامه می‌یابد. ۱۸ سال بعد، شهر خالی از سکنه می‌شود و هنوز هم این شهر، بخشی از منطقه‌ی حائل ارمنیان است. اگرچه که این منطقه، به طور مداوم درگیر جنگ‌های میان ارمنستان و آذربایجان بوده است، اما این نزاع‌ها و تنش‌ها در آگوستِ سال ۱۹۹۳ به اوج خود رسید. آذربایجان از آغدام، به عنوان یک منطقه دفاعی، برای محافظت از جناح‌ها در برابر نیروهای ارمنی استفاده می‌کرد.

ارمنی‌ها با این تصور که آذربایجان، قصد دارد هجوم خود را از آغدام شروع کند، برای اقدام به ضد حمله مناسب، داوطلبِ حمایت از نیروهای منطقه‌ای قره باغ شدند؛ اما در این میانه، تنها آغدام بود که قربانیِ این مناقشات شد.در تابستان، ده‌ها هزار تن از نیروهای ارمنستان و قره باغ، به سمت منطقه ناگورنو- قره باغ سرازیر شدند و هرچه را که جنگ نابود نکرده بود، بعدا توسط سربازان و با آتش سنگین توپخانه‌ی آنها، از بین رفت. امروز، تنها بخشی از آغدام که به حیات خود ادامه می‌دهد، تیم فوتبال آن است. پس از اتمام مناقشات، تیم فوتبال این شهر به جای دیگری نقل مکان کرد، اما سعی کرد که همبستگی و میراث آغدام را حفظ کند.

آنها تا به امروز و با وجود اینکه در ۱۸ سال گذشته کسی در شهرشان زندگی نکرده است، همچنان به عنوان نماینده آغدام، به بازی در لیگ برتر آذربایجان ادامه داده‌اند.