معرفی شهرهای میزبان بازی های جام جهانی 2018 روسیه ، مسکو

فرداد پرواز

مسکو


1.درباره مسکو

نام شهر افسانه ای مسکو همواره با المان های مشهور آن که شهرتی جهانی دارند برای مردم دنیا شناخته شده است. المالن هایی مانند کاخ کرملین و میدان سرخ. شهر مسکو در سال 1147 بر روی تپه بروویتسکی و در محل تلاقی 2 رودخانه مسکو و نگلینکا احداث شده است. شهر مسکو همچنین در تقاطع 2 جاده نووگرود و کیف قرار گرفته است. مسکو امروزه با وسعت 2561 کیلومتر مربع در بخش اروپایی روسیه و مابین رودخانه های اوکا و ولگا واقع شده است. مسکو در مقام پایتخت فدراسیون روسیه بزرگترین شهر این کشور نیز بوده و بر اساس آمار سال 2017 دارای بیش از 12/300/000نفر جمعیت می باشد.

این شهر به لحاظ ساختار توپوگرافی و جغرافیای محیطی شهری مسطح می باشد و تنها تپه مشهور آن یعنی تپه وارابیف که به تپه گنجشک ها نیز معرف است بلندترین نقطه جغرافیایی شهر محسوب می شود. نکته قابل توجه طرفداران فوتبال آن است که این تپه چشم انداز بسیار زیبایی از استادیوم لوژینکی، محل برگزاری بازی افتتاحیه و همچنین بازی فینال جام جهانی 2018 در مقابل چشمان بیننده قرار می دهد.

مسکو شهری کاملاً مدرن مانند سایر شهرهای بزرگ اروپایی است با این تفاوت که به خوبی سبک معماری و ساختمان های قدیمی را دل بافت امروزی گنجانده، به گونه ای که در هر خیابان و محله، بازدید کنندگان با نمای مسحور کننده یک ساختمان تزاری و یا یک آسمان خراش عظیم دوران کمونیسم مواجه می شوند. نورپردازی فوق العاده که برای این بنا ها توسط شهرداری مسکو صورت می پذیرد، تصویری رؤیایی از این شهر افسانه ای در اذهان شکل می دهد.

مسکو در زمره شهرهای سبز طبقه بندی می گردد و پارک های زیادی در دل آن جای گرفته اند. پارک ها و فضاهای سبز مشهوری مانند: پارک های گورکی، سوکولنیکی، لوزینی اوستروف، کریلاتسکویا، ایزمایلوفسکی و تروپارفسکی. در تابستان دوچرخه سواری، شنا و والیبال ساحلی و در زمستان هاکی و اسکی روی یخ در این پارک ها رایج است.

شهر امروزی مسکو از لحاظ اداری به 12 منطقه شهری تقسیم بندی شده است. شهر نقشه ای مانند تصویر خورشید در نقاشی های کودکان دارد. کاخ کرملین به عنوان یک دژ مستحکم، موزه ای تاریخی و مرکز قدرت روسیه در میانه این خورشید جای گرفته است و مسیرهای متعددی از آن منشعب شده و تا امتداد مرزهای کشور گسترده می شوند.

امروزه مردمان بسیاری با قصد الهام گرفتن از زیبایی های شهر، کسب علم و دانش، ملاقات های کاری، نشست های سالانه، فستیوال های غذا و نوشیدنی، تماشای بهترین تئاترهای دنیا، مسابقات اتومبیلرانی و بازی های هیجان انگیز فوتبال به این پایتخت زیبا سفر می کنند.

فوتبال برای پایتخت کهن روسیه ارزش بالایی دارد. نگاهی به لیگ قهرمانان روسیه به عنوان مهمترین لیگ فوتبال باشگاهی کشور در سال 2015/2016 حاکی از آن است که شهر مسکو به تنهایی دارای 4 تیم بسیار مشهور می باشد؛ باشگاه زسکا مسکو، باشگاه اسپارتاک مسکو، باشگاه دینامو مسکو و باشگاه لوکوموتیو مسکو که هریک بخشی از تاریخ فوتبال روسیه را شکل می دهند.


2. آب و هوای مسکو

وضعیت آب و هوای شهر مسکو در زمان برگزاری بازی های جام جهانی فوتبال 2018 نشان می دهد که در ماه ژوئن (خرداد) دمای هوا بین 22-23 درجه سانتی گراد در طول روز و 13-24 درجه سانتی گراد در طی شب خواهد بود. در ماه ژولای (تیر) بیشترین دمای روز 25 درجه سانتی گراد و بیش ترین دمای شبانه 15 درجه سانتی گراد پیش بینی می شود. در هر صورت طرفداران فوتبال و علاقه مندان به حضور در ورزشگاه های محل برگزاری بازی های جام جهانی باید پیش بینی لباس گرم بهاره ای را داشته باشند تا سرمای ناگهانی و یا تغییرات آب و هوای مسکو آنها را غافلگیر نکند.