شهرداری می تواند چهره تهران را به هویت ایرانی نزدیک کند

فرداد پرواز

15 شهریور 1396


هنرمند طراح و معمار با بیان اینکه نقش شهرداری و نیروی متخصص در ایجاد ساختمان های همگون در تهران موثر است، گفت: شهرداری می تواند چهره تهران را به هویت ایرانی نزدیک کند.

معماری و شهرسازی تهران آشفته است. هویت معینی را دنبال نمی کند،نه مدرنیته بر آن تفوق دارد، نه همگون است و نه فرهنگ بومی ایران را واگویه می کند. معماری یک سبک زیستن است که با خود تجربه هایی را از نسلی به نسل دیگر منتقل می کند، معماری یک تاریخچه و بخشی از فرهنگ است اما معماری پایتخت ما بیان کننده فرهنگ و تاریخ ایران نیست. مشاطه گری چهره شهر با شهردار است که اگر همه مناطق با نظارت شهرداری به سمت معماری باهویت پیش برود ظاهر شهرمان به هویت مان نزدیک تر خواهد شد.

حفظ هویت یک شهر،به معنی در گذشته ماندن و ممانعت از نو آوری نیست و نو شدن و پیشرفت نیز به معنی کپی برداری از شهرها و معماران مشهور جهان نیست. شهر پویا معماری و شهرسازی تلفیقی را دنبال می کند در این راه حفظ آسایش ساکنان، حفظ هویت شهر، زیبا کردن چهره شهر و به صرفه بودن الگوی شهرسازی اهمیت بسیار دارد.

یک هنرمند طراح و معمار در این باره در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: استفاده از مصالح بومی از همه جای ایران و حتی برون مرزها در پایتخت،باعث ایجاد کمی ناهمگونی شده است و شهرداری وظیفه تشخیص متریال های محلی مخصوص به جغرافی تهران ,معرفی‌ و حتی تبلیغ آنها را دارد. علاوه بر این،اجرای یک طرح هدفمند برای سازماندهی تابلو‌های اداری و تبلیغاتی بی ‌رویه که بر روی نمای ساختمان‌ های پایتخت در حال رشد هستند در اصلاح فضای شهری از نظر بصری بسیار موثر خواهد بود.

شیوا پوریوسف،با اشاره به اینکه نقش شهرداری و نیروی متخصص در ایجاد ساختمان های همگون در تهران موثر است،افزود: شهرداری می تواند در استفاده از مصالح که در چه مناطقی استفاده شوند نظارت مستقیم داشته باشد و حتی برای هر منطقه،کدهای تعریف شده ‌ای را به دفاتر ذی ربط ارائه دهد. تهران بر روی گسل قرار دارد و ما هر روز شاهد ساختن ساختمان ‌هایی‌ با نمای سنگی‌ هستیم چه بسا اگر نیم نگاهی‌ به ساختمان ‌های سیمانی و آجری چند دهه گذشته می انداختیم و الگو می گرفتیم امروز چشم به روی شهر همگونتری می گشدیم.

فارغ التحصیل معماری از مدرسه آکسفورد ادامه داد : به صورت کلی‌،اگر ضوابطی برای سطح تمام شده ساختمان‌ های هم طبقه تعریف و تزئینات بی‌ مورد حذف شوند،حتما به خیابان‌ های یکدست تری خواهیم رسید.


http://www.irna.ir