شش نکته از زبان یک مهماندار که سفر را آسان تر می سازند

شش نکته از زبان یک مهماندار که سفر را آسان تر می سازند

سوار شدن به هواپیما به معنای زندانی شدن در یک لوله ی ایرودینامیک است که در برخی انسان ها هراس به وجود می آورد. به علاوه نشستن در کنار یک غریبه برای مدت طولانی می تواند آزار دهنده باشد. مهم تر از همه این که وقتی در ها بسته شد و هواپیما صعود کرد شما تمام جان و زندگی خود را در دستان شخص دیگری گذاشته اید و با تمام وجود به او اعتماد کرده اید. بله این ها ریسک هایی هستند که با هر بار سوار شدن به هواپیما تجربه شان می کنیم چون می دانیم آن چه به دست می آوریم ازرشش را دارد. ما سوار هواپیما می شویم تا به دیدن عزیزانمان برویم، مکان های دیدنی که عمری آرزویشان را داشته ایم ببینیم، پول خوبی از طریق یک سفر کاری به دست بیاوریم و یا به طور کلی فصل جدیدی از زندگی مان را آغاز کنیم.

2safar

باید پذیرفت برخی ناراحتی و اشکالات پرواز با درایت و تدبیر قابل حل هستند. حتی اگر پول سفر در قسمت درجه یک را ندارید باز هم می توانید همه چیز را با هوشمندی برای خود آسان تر کنید. در این مقاله یک مهماندار با تجربه نکاتی برای آسان تر شدن سفر را به ما معرفی می کند. قطعاً مهمانداران اطلاعات زیادی از رموز پرواز دارند که می تواند ارزشمند باشد. با 2Safar همراه باشید و این نکات را به خاطر بسپارید.

2safar

1. جزء نفرات آخر سوار هواپیما شوید تا اگر ردیفی خالی وجود دارد شناسایی کنید.

به عنوان یک مهماندار بارها و بارها با این سؤال مسافران موجه شده ام که آیا ردیفی خالی در هواپیما وجود دارد یا خیر. جواب من و سایر مهمانداران همیشه یکسان است: "باید صبر کنید تا همه ی مسافران سوار شوند و سر جایشان بنشینند. بعد مشخص می شود." حتی اگر ما بدانیم کدام صندلی ها خالی است تا قبل از بسته شدن درهای هواپیما مسافران را جا به جا نمی کنیم.

2safar

اما توصیه ی من به شما مسافران این است که جزء آخرین نفرات سوار هواپیما شوید. درست است که این کار ریسک هایی دارد از جمله ی اینکه ممکن است محفظه ی بالای صندلی تان توسط بارهای مسافران دیگر پر شده باشد و جایی برای شما نباشد، اما شما می توانید صندلی ها و ردیف های خالی را شناسایی کنید و آن جا بنشینید. همه ی ما می دانیم در پرواز های بالای سه یا چهار ساعت چقدر خالی بودن صندلی های اطراف به استراحت و راحتی ما کمک خواهد کرد.

2safar

البته بهتر است از این توصیه سوءاستفاده نکنید. معطل کردن هواپیما هزاران دلار ضرر دارد. اگر فکر می کنید آدم کندی هستید و نمی توانید خود را به خوبی جزء مسافران آخر قرار دهید بهتر است از خیر این موضوع بگذرید، چون به جای نشستن در یک ردیف خالی ممکن است با گیت بسته موجه شوید و از پرواز جا بمانید. شما باید مانند سایر مسافران در وقت مقرر در گیت خروجی حضور داشته باشید، فقط به طور عمد خود را در انتهای صف قرار دهید.

2. از صندلی های ردیف های اول هر سالن را اجتناب کنید چون احتمال اینکه نزدیک مسافران بچه دار باشید بیشتر است.

نوزادان و بچه های کوچک نیز حق سفر کردن و کشف جهان را دارند، اما درک می کنیم که گاهی حضور آن ها در پرواز برای مسافران اطراف آزار دهنده است. نوزادان زیاد به گریه می افتند یا بدتر آن که شروع به جیغ و داد می کنند. نه این نوزادان و نه والدین شان تقصیری ندارند چون معمولاً تغییر فشار کابین هواپیما موجب گوش درد نوزادان می شود. در عین احترام به این مسافران شما می توانید صندلی خود را در جایی انتخاب کنید که از کودکان دور باشید.

2safar

مسافران بچه دار در اولویت نشستن در صندلی های ردیف اول هر سالن هستند، چون می توانند سبد کودک خود را بر روی میز کوچکی که در مقابلشان قرار دارد بگذارند. این صندلی ها معمولاً پر طرفدار هستند چون جای پای بیشتری دارند اما بهتر است شما هنگام انتخاب صندلی هواپیما از این ردیف ها به طور جدی پرهیز کنید و گول جای بیشتری که برای پاهایتان خواهید داشت نخورید. به علاوه برای احتیاط بیشتر ما توصیه می کنیم حتی از ردیف های دوم و سوم نیز اجتناب کنید چون باز هم احتمالاً نزدیک به خانواده های بچه دار خواهید بود. ردیف های وسط و نزدیک به انتهای هر سالن در هواپیما انتخاب های بهتری هستند.

2safar

3. اگر خواهان سرویس و پذیرایی بهتری هستید صندلی های ردیف آخر هواپیما را انتخاب کنید.

به نظر می رسد که بیشتر مسافران به صندلی های جلویی هواپیما بیشتر علاقه دارند. به این شکل آن ها زودتر روی صندلی خود می نشینند و زودتر از هواپیما پیاده می شوند. ضمناً آن ها تصور می کنند چون پذیرایی معمولاً از جلوی هواپیما شروع می شود احتمال اینکه غذای مورد علاقه شان را دریافت کنند بیشتر است. با این وجود به عنوان یک مهماندار به شما اطمینان می دهم که مسافرانی که در ردیف های عقب هواپیما می نشینند خدمات بیشتری دریافت می کنند.

2safar

ما مهمانداران در عقب هواپیما مستقر می شویم و دوست نداریم به زنگ مسافرانی پاسخ دهیم که خیلی با ما فاصله دارند. اما مسافران ردیف های عقبی به ما نزدیک تر هستند. اگر هم قصد پخش کردن آیتم هایی را داشته باشیم قبل از رسیدن به ردیف های جلویی سینی ما خالی می شود. ضمناً مسافران ردیف های آخر به راحتی می توانند به انتهای هواپیما بیایند و اگر خوراکی یا آیتمی لازم دارند درخواست کنند. برای مسافران ردیف های جلویی این کار سخت تر است و معمولاً از خیرش می گذرند.

2safar

4. اگر در هواپیما سردتان می شود کنار پنجره ننشینید.

معمولاً مسافران از سردی هوای داخل کابین هواپیما می نالند. البته حق هم دارند چون ما در هوای 35 هزار متر پرواز می کنیم و اگرچه هوای داخل کابین کنترل می شود اما بدنه ی هواپیما سرد است. اگر در کابین سردتان می شود از صندلی های کنار پنجره اجتناب کنید چون آن ها از بقیه ی قسمت های هواپیما سرد تر هستند. ضمناً ایرلاین ها جز پرواز های بین المللی و بین قاره ای پتو در اختیار شما نمی گذارند مگر آن که پتو را از آن ها خریداری کنید. پس با خود لباس مناسب به همراه داشته باشید تا در موقع لزوم بپوشید.

2safar

5. وسایل چمدان کابین خود را هوشمندانه انتخاب کنید تا از هزینه های اضافی اجتناب ورزید.

در ادامه ی نکته ی قبل در ارتباط با همراه داشتن لباس گرم در پرواز، من به شما توصیه می کنم در انتخاب وسایل چمدان کابین دقت کنید. این محتویات چمدان کابین شماست که رفاه و راحتی شما در پرواز یا هزینه های شما را تا حد زیادی تعیین می کند. اگر از پرواز های بین قاره ای گران قیمت که کیفی حاوی وسایل راحتی در پرواز در اختیارتان قرار می گیرد بگذریم، شما باید هر چیزی که احتمال می دهید در هواپیما لازمتان شود در چمدان خود بگذارید. تهیه ی اینگونه وسایل در فرودگاه خیلی گران است و مثلاً برای تخرید یک چشم بند ساده باید چند برابر هزینه ی معمول را بپردازید. برخی چیز هایی که باید حتماً در چمدان کابین یا کولی تان باشند عبارتند از اسنک و خوراکی بین راه، شارژر موبایل، هد ست و هندزفری، شال پشمی، ژاکت، جوراب، چشم بند، دستمال و وسایل بهداشتی، مجله و وسیله ی سرگرمی. غذاها و خوراکی های داخل پرواز اصلاً به لحاظ قیمت به صرفه نیستند. من به عنوان مهماندار و کارمند ایرلاین خودم به شما توصیه می کنم چیزی از فرودگاه یا داخل هواپیما نخرید و همه چیز را با خود از خانه بیاورید.

2safar

6. عضو باشگاه مشتریان ایرلاین شوید تا از شانس آپگرید صندلی برخوردار باشید.

دیگر آن روز هایی که خوش و بش با کارمند مسئول چک این یا نشان دادن روی خوش به مهماندار باعث ارتقای صندلی شما به درجه یک یا بیزینس کلاس می شد گذشته است. امروزه روش های مدرن تری برای امکان ارتقای صندلی وجود دارد که بدیهی ترین آن عضویت در باشگاه مشتریان ایرلاین است. گاهی ایرلاین ها وقتی صندلی خالی در کلاس های بالاتر دارند مسافرانی از لیست باشگاه مشتریان خود انتخاب کرده و به آن ها پیشنهاد ارتقای صندلی (یا با تخفیف یا به رایگان) می دهند. پس حتی اگر با ایرلاین های مختلف سفر می کنید و مشتری ثابت ایرلاین به خصوصی نیستید، هیچ ضرری ندارد با چند کلیک ساده و پر کردن یک فرم به عضویت باشگاه مشتریان ایرلاین ها در بیایید.

2safar