شرایط خاص کاخ گلستان در برابر زلزله

فرداد پرواز

18 دی 1395


محل قرارگیری کاخ گلستان شرایط خاصی را برای این عمارت تاریخی در برابر زلزله به وجود آورده است.

به گزارش ایسنا: به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، امیدرضا صفی‌یاری از انجام مطالعه لرزه‌ای عمارت الماس در مجموعه جهانی کاخ گلستان و همچنین ایمنی جانی و مقاوم‌سازی بناهای تاریخی خبر داد.

او با بیان اینکه کاخ گلستان از ساختمان‌های متعددی تشکیل شده که به شیوه‌ها و مصالح مختلف ساخته شده‌اند، گفت: روش‌های ساخت بنا در دوره‌های مختلف و شیوه‌های مقاومتی که در آن صورت گرفته، با یکدیگر متفاوت هستند.

وی تاکید کرد: با اقدامات صورت گرفته و تهیه نقشه‌های تخصصی برخی از نقاطی که می‌توانست در هنگام وقوع سانحه آسیب بیشتری ببینند، شناسایی شدند.

او افزود: با گمانه‌زنی، برداشت نمونه‌ها، آزمایش‌های شیمی و فیزیک، مصالح به کار گرفته شده در ساخت این بنا شناسایی شد و کارشناسان توانستند با دسترسی به منبع رُس به کار گرفته شده در ساختمان آجرهای مشابه را بسازند.

صفی یاری با اشاره به اینکه در ایران گنجینه بزرگی از انواع سازه‌های میراث فرهنگی وجود دارد، بیان کرد: لازم است دستورالعمل و راهنمای مشترکی برای انجام این قبیل مطالعات وجود داشته باشد ، زیرا در حال حاضر شرکت های مختلف با روش‌های متفاوت کار می‌کنند .


http://tnews.ir