شب های بیروت

شب های بیروت

بیروت که لقب عروس خاورمیانه را به خود اختصاص داده است، شهری پر از جاذبه های مذهبی، شرقی و در عین حال اروپایی است. این شهر پر از جوش و خروش، مقاومت ناپذیر و در عین حال چشم نواز است. با 2Safar همراه باشید تا با جاذبه های بیروت بیشتر آشنا شوید.

گردش در تفرج گاه کورنیش

وقتی صحبت از جاذبه های بیروت است کورنیش در صدر لیست قرار می گیرد. اگر باور نمی کنید یک عصر ترجیحاً در فصل بهار یا پاییز و هنگام غروب آفتاب در این خیابان قدم بزنید و دریای زیبای مدیترانه را در یک سو و بیروت را با کافه ها و ساختمان های زیبایش در سوی دیگر تماشا کنید. تا حال و هوای این خیابان را تجربه نکنید متوجه نمی شوید چر ا یک خیابانِ به خصوص باید بزرگ ترین جاذبه ی عروس خاور میانه باشد.

2safar

در این خیابان زندگی به معنای واقعی جاری و ساری است. زوج ها دست در دست هم قدم می زنند، جوانان یا سالمندان در کافه ها به گفتگو یا بازی مشغول هستند و ماهیگیران در آرامش به شغل یا سرگرمی خود مشغولند. اگر می خواهید تمام خیابان را به خوبی بگردید و همه ی گوشه و کنارهایش را ببینید دوچرخه ای کرایه کنید و در کنار دریای مدیترانه به دوچرخه سواری بپردازید. چنان چه خواهان هیجان بیشتری هستید به لونا پارک بوید که در همین خیابان قرار دارد و شهربازی اش نیاز شما به آدرنالین را پاسخ خواهد داد.

2safar

سفارش بشقاب مزه ی لبنانی

لبنان مجموعه ای از لذیذ ترین غذاهای های دنیا را دارد. غذاهای مدیترانه ای چه در لبنان، چه ترکیه و چه یونان واقعاً عالی هستند. غذا خوردن یکی از بزرگ ترین تفریحات در بیروت است. به نظر می رسد که لیست غذاهای خوشمزه ی لبنانی تمامی ندارد و با سفارش سینی مزه شما شانس امتحان کردن معروف ترین غذاهای این کشور را به دست خواهید آورد. در واقع با سفارش یک بشقاب مزه می توانید در جشنی از عطر ها و طعم های بی نظیر شرکت کنید. معروف ترین رستوران هایی که ما توصیه می کنیم رستوران های دار، اِناب، تاولت و موتو هستند. کافه دار قیمت های مناسب و کیفیت غذایی عالی دارد. حتماً امتحانش کنید.

2safar

بازدید از بخش قدیمی شهر

بیروت شهری تاریخی با قدمتی قابل توجه است. گردش در قسمت قدیمی این شهر حتماً توصیه می شود زیرا آثار تاریخی ارزشمندی در این قسمت از شهر وجود دارد. می توانید خودتان به طور مستقل به گشت و گذار بپردازید یا در یک تور ثبت نام کنید. در کوچه های قدیمی قدم بزنید و حمام های رومی، میدان مارتیرز و هتل سابق هالیدی این را ببینید. این هتل در اوایل جنگ داخلی لبنان در سال 1975 تخریب شد و امروزه به همان شکل و به عنوان یادگاری از جنگ حفظ شده است.

2safar

میدان مارتیرز نیز به یادبود کسانی که در زمان امپراطوری عثمانی اعدام شده اند در سال 1931 بنا گردیده است. یک روز را برای بازدید از این قسمت شهر اختصاص دهید و روح بیروت را حس کنید.

2safar

جشن و پایکوبی در بازداشتگاه سابق

2safar

مردم جهان بیروت را شهری می دانند که یا محل جشن است یا جنگ، و خب در ذهن آن ها این دوکلمه با هم در یک فضا نمی گنجند. در حالی که چنین ذهنیتی درست نیست و بیروت ثابت کرده است که می تواند شهری شاد و پر جنب و جوش باشد و در عین حال جنگ و بدبختی را تحمل کند. یکی از نمونه های ترکیب جشن و جنگ با یکدیگر کلوب افسانه ای کارانتینا (قرنطینه) است. اسم این محل از دورانی گرفته شده است که لبنان تحت حاکمیت فرانسه بوده و بیروت در قرنطینه به سر می برده است. بعدها این محل تبدیل به کمپی شد که هزاران نفر از پناهندگان فلسطینی، کرد و جنوب لبنان در آن زندگی می کردند. آن ها از قتل عام ها و اعدام های سال 1976 به این محل پناه آورده بودند. امروزه کارانتینا تبدیل به کلوبی برای رقص و پایکوبی شده است. دی جی ها ترانه های شاد عربی یا بین المللی پخش می کنند و مردمی که زندگی را با تمام زیبایی ها و تلخی هایش دوست دارند با این ترانه ها به رقص در می آیند.

2safar

بازدید از معبد رومی در بعلبک

این معبد رومی لقب شهر خورشید را دارد و یکی از پناهگاه های جهان باستان به شمار می رفته است. امروزه عکس این محل در پوسترهای تبلیغاتی سفر به لبنان دیده می شود و از معروف ترین نماد های بیروت و کشور لبنان است. معبد رومی میراث فرهنگی ثبت شده ی یونسکو نیز است و در فصل تابستان فستیوال بین المللی بادبک در این محل برگزار می شود. این فستیوال انواع نمایش ها و کنسرت های موسیقی را در بر می گیرد.

2safar

خرید در مرکز شهر

بیروت از خاکستر جنگ های داخلی بار دیگر زنده شده و در دوران پس از جنگ رشد زیادی کرده است. این شهر از سالیان دور تا کنون به خاطر موقعیت استراتژیکش نه تنها جنگ ها و درگیری های زیادی به خود دیده است، بلکه محل تجارت و داد و ستد بازرگانان از نقاط مختلف بوده است. امروزه می توان در مرکز شهر بیروت و در بازارهای محلی و روباز بخشی از رونق تجارت گذشته را احساس کرد. اگر وقت کافی برای گشتن در غرفه ها و مغازه های مرکز شهر بگذارید اجناس جالب، عجیب و غریب یا عتیقه پیدا می کنید. در ضمن چانه زدن را فراموش نکنید.

2safar

بازدید از دانشگاه آمریکایی بیروت

شاید جالب باشد بدانید بیروت یکی از معروف ترین دانشگاه های خاور میانه را دارد که نام آن "دانشگاه آمریکایی بیروت" است. در این دانشگاه و محوطه ی زیبای آن لبنانِ قبل از جنگ داخلی را می بینید. یک فنجان قهوه از دکه های خیابان بلیس که جنب دانشگاه است بگیرید و در پردیس دانشگاه قدم بزنید. پردیس دانشگاه بسیار قدیمی است و در دهه ی 1860 توسط مبلغان مذهبی آمریکایی احداث شده است. فراموش نکنید از موزه ی باستان شناسی و گالری هنری که در پردیس این دانشگاه قرار دارد نیز دیدن کنید.

2safar

قدم زدن در میان شهر تاریخی بابیلوس

بابیلوس شهری تاریخی در سواحل شمالی بیروت است و یکی از تاریخی ترین مناطق جهان محسوب می شود. این شهر تاریخی که از سایت های میراث فرهنگی یونسکو به شمار می رود، در سال 2016 به عنوان پایتخت توریستی دنیای عرب انتخاب شد. قدمت بابیلوس به هفت هزار سال می رسد و اولین پایتخت سلسله ی فینیقی ها بوده است. در گذشته مردمان مصری، عاشوری، پرشین، یونانی، رومی و عثمانی به وفور به این شهر رفت و آمد می کردند و گنجینه های باستانی زیادی در بابیلوس رد و بدل می شده است. در واقع بابیلوس از ثروتمند ترین شهر های دنیای باستان بوده است.

2safar

امروزه با قدم زدن در میان برج و بارو های این شهر و دیوار های کهن، بازار های اصیل و خیابان های سنگفرشش گویا در قلب تاریخ سفر می کنید. بابیلوسِ امروزی همچنان شهری زنده و پر رونق است و به خاطره ی گذشته ی تاریخی باشکوهش توریست های فراوانی را به سوی خود می کشد. در اطراف حفاری های شهر باستانی صلیبیون قدم بزنید و از بازار های رنگارنگ دیدن کنید.

2safar

چنان چه احساس گرسنگی کردید در فینیقیه یا آدونیس غذا بخورید و بندر تاریخی بابیلوس را تماشا کنید که هزار سال قبل مرکز تجارت و داد ستد فینیقی ها به شمار می رفته و امروزه همچنان استوار و پابرجا در کنار دریای مدیترانه می درخشد. اگر در فصل تابستان به بیروت سفر کنید می توانید در در جشنواره ی بین المللی بابیلوس شرکت کنید که جشنی جذاب از تاریخ و فرهنگ است.

2safar

بازدید از میدان نجمه یا ساعت

در قلب بیروت میدان نجمه قرار دارد که از مهم ترین بخش های شهر است. این قسمت از شهر در جریان جنگ داخلی لبنان به طور کامل تخریب شده و بعدها در دهه ی 1990 و دوران رفیق حریری بازسازی گردید. در میدان نجمه ساختمان پارلمان لبنان، دو کلیسای جامع و یک موزه قرار دارد. در ضمن بیشتر فعالیت ها، گردهمایی ها و جشن های شهر در این میدان برگزار می شود. میدان ساعت رولکس زیبایی دارد که قدمتش به دهه ی 1930 بر می گردد و از نماد های مشهور بیروت به شمار می رود. میدان نجمه و خیابان های اطراف آن پاریس کوچک نیز نامیده می شوند. در این منطقه عبور و مرور اتومبیل ممنوع است و خیابان ها سنگفرش هستند. پرندگان زیادی در اطراف میدان پرواز می کنند و از دست انسان ها غذا می گیرند.

2safar

در سفر به لبنان زمانی را برای گردش در این میدان و بازدید از ساختمان های معروفش اختصاص دهید و در یکی از کافه ها با چشم انداز ساعت این میدان قهوه ای بنوشید. چنان چه قصد خرید نیز داشته باشید فروشگاه ها و بوتیک های اطراف این میدان شیک و به روز هستند.

2safar

بازدید از بهترین موزه ی باستان شناسی خاور میانه

لبنان با وجود آن که کشوری کوچک است اما تاریخ بسیار پیچیده ای دارد. در موزه ی باستان شناسی بیروت به خوبی می توانید این تاریخچه ی پر قدمت و باشکوه را درک کنید. جنگ داخلی لبنان در قرن بیستم بخش تاریکی از این تاریخچه است که مردم لبنان با اندوه از آن یاد می کنند. در موزه ی باستان شناسی می توانید مجسمه های برنزی عصر فینیقی و حکاکی های دوران امپراطوری روم را تماشا کنید.

2safar

انواع موزائیک ها، سرامیک ها و سکه های مربوط به بخش های مختلف تاریخ غنی لبنان نیز در نوع خود دیدنی است. در سفر به کشورهای مختلف، کمتر جایی به اندازه ی موزه ها می توانند شما را به تاریخ و فرهنگ آن سرزمین نزدیک کنند.

2safar

آفتاب گرفتن در سواحل لبنان

فراموش نکرده اید که بیروت لقب پاریس خاور میانه را دارد؟ با این امتیاز که این شهر سواحل دلنوازی دارد که پاریس اصلی ندارد. پس به جای آن که حسرت ندیدن پاریس را بخورید، به بیروت سفر کنید و از فضای شاد این شهر لذت ببرید. خط ساحلی کشور لبنان و شهر بیروت عالی است و هر نوع امکانات تفریحی در کنار ساحل مهیا است. انواع استخر ها، بارها و کلوب ها در اطراف ساحل برای تفریح مسافران وجود دارد. در فصل تابستان طبعاً رونق ساحل بیشتر است و شور و حال شبانه ی ساحل بیروت در این فصل دوست داشتنی است. در فصل تابستان همچنین کلوب های ورزشی آبی نیز در اطراف ساحل فعال می باشند و اسکی روی آب در صبح ها طرفداران زیادی دارد.

2safar

سوار شدن بر تله کابین در جونیه

پیمودن مسیر از خلیج جونیه تا کلیسای حضرت مریم در حریصا با تله کابین یکی از کارهای لذت بخشی است که در سفر به بیروت باید حتماً تجربه کنید. این مسیر 9 دقیقه ای هم وهم انگیز است و هم فوق العاده لذت بخش. دلیل وهم انگیز بودن تله کابین عبور آن در ابتدای مسیر در مسیر مسکونی است و تله کابین طوری از لابه لای ساختمان ها عبور می کند که تصور می کنید هر لحظه ممکن است به آن ها برخورد کنید. سعی کنید زمان غروب را برای این گردش انتخاب کنید. دره ی زیر پایتان با درخت پوشیده شده و چشم انداز پانورامیک این مسیر واقعاً دیدنی است. کلیسای حضرت مریم در 650 متری سطح دریا قرار دارد. این کلیسا کوچک و سفید رنگ است و بر روی سقف آن مجسمه ی حضرت مریم قرار دارد. چشم انداز خلیج جونیه از این کلیسا بسیار زیبا است.

2safar

خیلی از هتل های شیک و مناسب بیرون درست در همین منطقه قرار دارند و اگر در یکی از این هتل ها اقامت کنید به راحتی به منظره زیبای خلیج جونیه دسترسی خواهید داشت.

عکس گرفتن با صخره های کبوتر

این صخره ها که در منطقه ی تاریخی روشه ی بیروت قرار دارند گنجینه ی طبیعی لبنان به شمار می روند. در اطراف این صخره ها شواهدی از زندگی انسان های اولیه یافت شده است. اگر عکس هایی از جاذبه های توریستی لبنان را در اینترنت سرچ کنید، عکس این صخره ها در اولین تصاویر نمایش داده می شود. حتماً در سفر به بیروت نه تنها با صخره های کبوتر عکس یادگاری بگیرید بلکه در مناطق تاریخی اطراف آن نیز به گشت و گذار بپردازید.

2safar

بازدید از مسجد محمد امین

این مسجد به دلیل کاشی کاری های آبی رنگش مسجد آبی نیز نامیده می شود و از این نظر با مسجد سلطان احمد در استانبول شباهت هایی دارد. مسجد محمد امین در مرکز شهر بیروت قرار گرفته است و می توانید در برنامه ی خود برای بازدید از مرکز شهر دیدن این مسجد را نیز بگنجانید. این مسجد توسط نخست وزیر فقید لبنان رفیق حریری بنا شد و در واقع یادگاری او در شهر بیروت بر شمرده می شود. ساخت این مسجد تنها کار مهم رفیق حریری در جهت آبادانی بیروت نبوده است. همان طور که قبلاً اشاره کردیم او سایر بخش های مرکز شهر را نیز بازسازی کرد و از بیروتِ ویرانه ی پس از جنگ های داخلی شهری زیبا ساخت. او همچنین با اعطای بورسیه و وام به دانشجویان در تربیت نسلی تحصیل کرده اهتمام ورزید و به جذب سرمایه گذاری خارجی پرداخت.

2safar

گردش در کاخ بیت الدین

این کاخ که محل موزه و فستیوال سالانه ی موسیقی می باشد ارزش وقت شما را در سفر به بیروت دارد. احداث کاخ در سال 1788 شروع شده و 30 سال به طول انجامیده است. بر طبق افسانه ها پادشاهِ آن زمان دستان معمار این کاخ را قطع کرده است تا او نتواند ساختمانی مشابه این کاخ بنا کند. به راستی بنای مرمری این کاخ در جهان بی نظیر است و مشابهش وجود ندارد. مردم لبنان عاشق این کاخ هستند و به وجود آن در کشورشان افتخار می کنند.

2safar

قدم زدن دهکده ی صیفی

دهکده ی صیفی یکی منطقه ی مسکونی مرفه در بیروت است که قدم زدن در آن حتماً توصیه می شود. شاید در مرکز شهر و سایر نقاط بیروت ساختمان های مخروبه و آثاری از فقر و نداری را ببینید، اما در این منطقه شاهد تجلی ثروت خواهید بود. سبک ساختمان ها یادگار دوران استعمار فرانسه است. در این منطقه گالری های هنری و بازارهای کشاورزان از نوع سطح بالایش زیاد مشاهده می شود.

2safar

بازدید از موزه ی سورساک

یکی از موزه های دیدنی لبنان موزه ی سورساک است که موزه ای خصوصی و اختصاص یافته به هنر های معاصر این کشور می باشد. ساختمان موزه خود به تنهایی یکی از ساختمان های زیبا و دیدنی بیروت است که در قرن نوزدهم ساخته شده است و محل زندگی خاندان سورساک بوده است.

2safar